21 C
Sri Lanka
6 October,2022

සොයන්නා හිරේ දමා මහමොළකරු සෙවීමේ විප්‍රකාරය

Must read

පාස්කු ප්‍රහාරය සිදුවී වසර දෙකක් සම්පූර්ණ වන තැනදී පවා, ආගමික නායකයන් හා දේශපාලකයන් කියන කරන දෙයින් පෙනෙන්නේ එම ඛේදවාචකය, තමන්ගේ දේශපාලන හෝ වෙනත් වුවමනාකම් සපුරා ගැනීමට යොදා ගන්නවා මිස ප්‍රහාරයෙන් වින්දිතයන් වූ අයට යුක්තිය ගෙනඒමට ඒ කිසිවකුට ඇත්ත වුවමනාවක් නැති බවයි. ඊට හොඳම උදාහරණය, මැල්කම් රංජිත් කාදිනල්වරයාය. ප්‍රහාරය සිදුවූ වහාම, ඉන් බලවත්ම අගතියට පත් ආගමිකයන්ගේ නායකයකු හැටියට ඔහු කටයුතු කළ ආකාරය ගෞරවාන්විත වුණත්, ඉන් පසුව මේ දක්වා, ඔහු කියන කරන දෙයින් පිළිබිඹු වන්නේ, මැල්කම් රංජිත් කාදිනල් යනු තවදුරටත් ‘නොපවතින දෙයක්’ බවය. තමා විටින් විට ප්‍රකාශයට පත්කරන විවිධ විරෝධතා, අඩුගණනේ කොළඹින් පිට කතෝලික දේවස්ථානවල බලවත් ලෙස ක්‍රියාත්මක කරවාගන්නට වත් බලයක් ඔහුට නැත. කොළඹින් පිට රදගුරු පදවිවල නායකයන්වත් එකා වාගේ තමාගේ අදහසට එකඟ කරවා ගන්නට ඔහුට නොහැකිය. ලංකාවේ සමස්ත කතෝලික ජනතාවගෙන් බහුතරයවත් තම අදහසට එකඟ කරගන්නට ඔහුට නොහැකිය. ඒ, පාස්කු ප්‍රහාරයෙන් හානියට පත්වූ කතෝලික ජනතාව වෙනුවෙන්, ඉහත කී පාර්ශ්ව යුක්තිය නොඉල්ලන නිසා නොවේ. මැල්කම් රංජිත් කාදිනල්වරයා ගැන ඒ සියලු දෙනා තුළම තිබෙන නොපහන් හැඟීමත්, නොපිළිගැනීමත්, පිළිකුලත් නිසාය. අපේ්්‍රල් 18 වැනිදා එකක් කියා, 19 වැනිදා ඊට පරස්පර තවත් එකක් කීමෙන්, මේ නොපහන් හැඟීම කාදිනල්වරයා තවත් වඩා ගත්තේය.
තමන්ගේ ආගමික අනුගාමිකයන්ට වූ විපත වෙනුවෙන් යුක්තිය ඉල්ලනවායැයි කාදිනල්වරයා කියන දේහි ඇති ව්‍යාජත්වය පෙනෙන්නේ, ඔහු කියන කිසිම දෙයක ශානි අබේසේකර හෝ අපරාධ පරීක්‍ෂණ දෙපාර්තමේන්තුවේ හිටපු දක්‍ෂ විමර්ශක කණ්ඩායම ගැන කිසිම සඳහනක් නොකරන නිසාය.
පසුගියදා පාර්ලිමේන්තුවේදී කතාකරමින් මන්ත්‍රී හරින් ප්‍රනාන්දු කීවේ, ප්‍රහාරය සිදුවී පැය කිහිපයක් ඇතුළත, අයිපී ලිපිනයක් හරහා ප්‍රහාරයට වගකිවයුත්තකු ශානි අබේසේකර විසින් අත්අඩංගුවට ගැනුණු නමුත් වහාම ඒ පුද්ගලයා මුදාගෙන යනු ලැබූ බවය.
පාස්කු ප්‍රහාරය සිදුවී පැය දෙක තුනක් ගතවන්නටත් පෙර, අපරාධ පරීක්‍ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව, දෙමටගොඩ මහවිල ප්‍රදේශයේ එම ප්‍රහාරකයන්ගේ මූලස්ථානයක් වැටලූ බවද, එහිදි සිදුවූ බෝම්බ පිපිරීමකින් කිහිප දෙනකු මියගිය බවද, එහිදී අත්අඩංගුවට ගැනුණු සුප්‍රකට ව්‍යාපාරිකයා තවමත් සැකකරුවකු හැටියට රඳවාගෙන තිබෙන බවද, මේ ගැන උනන්දුවක් දක්වන හැම දෙනා දන්නවා ඇත. පැය දෙක තුනක් ඇතුළත කළ මේ සොයාගැනීම් පමණක් නොව, ප්‍රහාරයෙන් දින දෙක තුනක් ඇතුළත, අපරාධ පරීක්‍ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව කළ විමර්ශනවලින්, (මිය ගියවුන් හැර) ප්‍රහාරයේ වගකිවයුත්තන් සියලුම දෙනා අත්අඩංගුවට ගැනීමට හෝ හඳුනා ගැනීමට හැකිවිය. කෙටියෙන් කිවහොත්, 2019 නොවැම්බරයේ දේශපාලන වෙනස සිදුවන විට, පාස්කු ප්‍රහාරය පිළිබඳ විමර්ශන ගොනු නීතිපතිවරයා වෙත ඉදිරිපත් කර තිබුණු අතර, ඉතිරිව තිබුණේ නීතිපති දෙපාර්තමේන්තුව මගින් නඩු කටයුතු ආරම්භ කිරීම පමණි.
2019 නොවැම්බරයේ, අලුත් ජනාධිපතිවරයා පත්වී දින දෙක තුනක් ඇතුළත, ශානි අබේසේකර අපරාධ පරීක්‍ෂණ දෙපාර්තමේන්තුවේ අධ්‍යක්‍ෂ තනතුරේ සිට, ගාල්ල දිසා භාර නියෝජ්‍ය පොලිස්පතිවරයාගේ පෞද්ගලික සහකාර තත්වයට මාරුකර යවන ලද්දේ, අලුත් ආණ්ඩුවේ පළමුවැනි දේශපාලන පළිගැනීම හැටියටය. ඒ වන විටත්, පොලිස් පරීක්‍ෂක නිශාන්ත සිල්වා රටින් පිටව ගොස් තිබුණි. ඉන් පසු, අපරාධ පරීක්‍ෂණ දෙපාර්තමේන්තුවේ පාස්කු ප්‍රහාරය ගැන මෙන්ම අනෙකුත් වැදගත් විමර්ශන බාරව සිටිි සියලුම දක්‍ෂ නිලධාරීහු සීසීකඩ මාරුකර හරින ලදහ. 2019 නොවැම්බරයේ සිට, මේ වන විට. අපරාධ පරීක්‍ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව භාර අධ්‍යක්‍ෂ තනතුර සඳහා නිලධාරීන් හතරදෙනකුවත් වරින් වර පත්කිරීමෙන් වුවද එම දෙපාර්තමේන්තුවට සිදුවී ඇති හානිය මැනැවින් පැහැදිලි වේ.
මේ නිලධාරීන් පිරිස අද වනතුරුත් දෙපාර්තමේන්තුවේ රාජකාරි කරමින් සිටියේ නම්, මහ මොළකරු සොයන ලෙස තාමත් කනිපින්දම් කිය කියා ඉන්නට කාදිනල්වරයාට සිදුවන්නේ නැත. මේ පිරිස මාරු කිරීමෙන් පසු ඒ තනතුරුවලට ආ අයට සිදුවුණේ විමර්ශන ගැන මුල සිටම අවබෝධයක් ලබාගන්නටය. ඒ අතරේ, කාදිනල්වරයාගේ බලපෑම් නිසා, මොනවා හෝ කරන බව පෙන්වන්නටද ඔවුන්ට සිදුවිය. ඒ නිසා, මීට පෙර අත්අඩංගුවට ගෙන ප්‍රහාරයට සම්බන්ධ නැති බව සැක හැර දැනගත් පසු මුදාහැර තිබුණු සමහරුන් නැවත අත්අඩංගුවට ගන්නටද, සිද්ධියට කිසිම සම්බන්ධයක් නැති අය අත්අඩංගුවට ගන්නටද, කවියකින් වහාබ්වාදය ප්‍රකාශ කළායැයි තරුණ කවියකු පවා අත්අඩංගුවට ගෙන රඳවා තබාගන්නටද පොලිසියට සිදුවිය.
ප්‍රහාරයට වසර දෙකක් ගතවන අවස්ථාව වන විටත්, නීතිපති දෙපාර්තමේන්තුව නඩු පවරා ඇත්තේ මාවනැල්ලේ බුදුපිළිම කැඩුවායැයි කියන සිද්ධියට අදාළ සැකකරුවන්ට පමණකි. එහි සාක්‍ෂිද කෙතරම් ශක්තිමත් දැයි තවමත් පැහැදිලි නැත. නීතිය අනුව එම සිදුවීමේ අතිශය බරපතළ එකක් නොවූවත්, එහි කෘත්‍රිම බරපතළභාවයක් ඇතිකිරීම සඳහා ත්‍රිපුද්ගල මහාධිකරණයක් විසින් ඒ නඩුව අසන්නට ඉඩ දෙන්නැයි නීතිපතිවරයා, අගවිනිසුරුවරයාගෙන් ඉල්ලා තිබේ.
කාදිනල්වරයා කොතරම් කෑමොර දුන්නත්, පාස්කු ප්‍රහාරය සම්බන්ධ ලිපිගොනු අධ්‍යයනය කර නඩු පවරන්නට තවත් කාලයක් ගතවනු ඇති බවද නීතිපතිවරයා කියා තිබේ.
තමන්ගේ අනුගාමිකයන්ට යුක්තිය ඉටුකරවා ගැනීමට කාදිනල්වරයාට සැබෑ වුවමනාවක් තිබේ නම්, ඔහු මුලින්ම කළ යුත්තේ, පාස්කු ප්‍රහාරය පිළිබඳ විමර්ශනවලට තම විශිෂ්ට පළපුරුද්දෙන් හා දැනුමෙන් නායකත්වය දුන්, ශානි අබේසේකර, අසාධාරණ ලෙස අත්අඩංගුවේ තබාගෙන සිටීමට එරෙහිව හඬ අවදි කිරීමය. දෙවනුව, ඔහු නැවත අපරාධ පරීක්‍ෂණ දෙපාර්තමේන්තුවට පත්කර, අවශ්‍ය නම් නැවැත්වූ තැනින් විමර්ශන ඉදිරියට ගෙන යන්නට අවස්ථාව සලසා දීම, නැතිනම් නීතිපති දෙපාර්තමේන්තුවට සහාය දී නඩු පැවරීම් ශීඝ්‍රගාමී කරන්නට අවස්ථාව සලසා දීමය. මේ කිසිවක් ගැන කාදිනල්වරයාගේ අවධානයක් නැත. ඊට හේතුවද පැහැදිලිය. ශානි අබේසේකර, රක්‍ෂිත බන්ධනාගාරගත කර තිබෙන්නේ, ආණ්ඩුවේ ඉහළම බලධාරියකුගේ වුවමනාවට අනුවය. යහපාලන ආණ්ඩුව කාලයේ, අපරාධ පරීක්‍ෂණ දෙපාර්තමේන්තුවට කැඳවූ විට, ශානි අබේසේකර සමග ඔහුට ඇතිවූ වෛරය මේ සියල්ල පිටුපස තිබෙන බැඳුම් නූලයි.
කාදිනල්වරයා මේ සියල්ල දන්නවා ඇත. ඒ නිසා, ඔහු ශානි අබේසේකර ගැන වචනයක්වත් කතා කරන්නේ නැත. පාස්කු ප්‍රහාරකයන්ට එරෙහිව නීති කෘත්‍යයන් ඉදිරියට ගෙනයන්නට, ශානි අබේසේකරගේ දායකත්වයේ වැදගත්කම ගැන වචනයක්වත් කියන්නේ නැත. ශානි අබේසේකර වැනි විශිෂ්ට අපක්‍ෂපාතී අපරාධ විමර්ශකයකු අසාධාරණ ලෙස බන්ධනාගාරගත කර තිබීම ගැන වචනයක්වත් කතාකරන්නේද නැත. ඒ ගැන කතා කරන්නට ගියහොත්, ආණ්ඩුවේ ඉහළම තැන් හා සමන්ට ඇති වංක සහයෝගය බිඳ වැටෙන බව කාදිනල්වරයා දන්නවා විය හැකිය.
තත්වය එසේ තිබියදී, අපේ සහෝදරයන්ට යුක්තිය ඉටුවන තුරු නොනැවතී සටන් කරනවායැයි කාදිනල්වරවයා මයික්‍රපෝන හා කැමරා ඉදිරියේ කියවන විට, ඒ ප්‍රකාශ ව්‍යාජ මවාපෑම් මිස බැරෑරුම් කිසිවක් නොවන බව දන්නෝ දනිති.■

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි