No menu items!
23.9 C
Sri Lanka
5 March,2024

ලංකාව විද්‍යාවේ දේශයක් කරන්න ක්ලාක් මධ්‍යස්ථානය දෙස බලන්න

Must read


ශ‍්‍රී ලංකාවේ රජය බදු කප්පාදුවෙන් පසු ආදායම් ඉපැයීමේ මාර්ග ගැන විමසද්දී, ආණ්ඩුවෙන් යෝජනා කර තිබුණේ රජයේ ව්‍යවසාය වලින් ලබන ආදායම වැඩි කිරීමට බලාපොරොත්තු වන බවය. ඒ සැලසුම ක‍්‍රියාත්මක කරන්නට නම් ශ‍්‍රී ලංකා රජය දැනට පවතින ආදායම් මාර්ග කාර්යක්ෂමව ක‍්‍රියාත්මක කිරීම ගැනත්, නව ආදායම් මාර්ග සෙවීම ගැනත් අවධානය යොමු කළ යුතුය. මේ සටහනේදී අප කතාකරන්නේ ශ‍්‍රී ලංකාවට නූතනම ලෝකයේදී ආර්ථික ශක්තිය ගොඩනඟාගන්නට ඇති මාර්ගයක් ගැනය.


විදේශ ශ‍්‍රමිකයන්, ආයෝජන කලාප, කර්මාන්තශාලා, ගොවිතැන ආදී නොයෙකුත් මාර්ග ශ‍්‍රී ලංකාවේ ආර්ථිකය ගොඩනඟන්නට ඇති මාර්ග ලෙස අධිනිශ්චය කිරීමෙන් පළක් නැත. විද්‍යාව යනු නූතනම ලෝකයේ ආර්ථිකයයි. පෞද්ගලික සමාගම් පවා අභ්‍යවකාශ ගමන්වලට දැවැන්ත ආයෝජනය කරන්නේ ඒ නිසාය. ශ‍්‍රී ලංකාව නවීන ආර්ථිකයක් ගොඩනඟන්නට නම් විද්‍යා, තාක්ෂණ විෂයන් කෙරෙහි දැවැන්ත උනන්දුවක් දැක්විය යුතුය. ශ‍්‍රී ලංකාවේ තරුණ තරුණියන් අතර විද්‍යා තාක්ෂණ ක්ෂේත‍්‍ර කෙරෙහි උන්මාදයක් ඇතිකළ යුතුය. සැබෑ විද්‍යා උන්මාදය යනු විද්‍යාව ගැන ඇති පොත්පත් කඩපාටම් කොට වෛද්‍යවරුන් හා ඉංජිනේරුවන් තොග ගණනින් බිහිකිරීම නොවේ. අළුතින් කල්පනා කරන්නට කැමති, විද්‍යාව විස්මයක් ලෙස ගෙන එයට ඇලූ‍ම් කරන පරම්පරාවක් බිහිකිරීමය. විද්‍යාව ඕලාරික විෂයක් ලෙස නොව, විස්මිත විෂයක් ලෙස දකින පරම්පරාවක් බිහිකිරීමය.


පසුගිය සතියේ සංවාද මාතෘකා අතර ශ‍්‍රී ලංකාවේ තරුණයන් පිරිසක් අන්තර්ජාතික තරගයකට ඉදිරිපත් කළ හැරී පෝටර් තොප්පියටද වැදගත් තැනක් ලැබී තිබුණි. බැලූ බැල්මට හැරී පෝටර් තොප්පිය යනු ඉතා බොළඳ නව නිර්මාණයක් ලෙස කෙනෙකුට හැඟී යා හැකිය. ඒහෙත් ඇත්තෙන්ම ඒය ආර්ථික වශයෙන් ඉතා සාර්ථක තැනකට පත්කළ හැකි අන්දමේ සොයාගැනීමකි.


ශ‍්‍රී ලංකාවට ලෝක අභ්‍යවකාශ තාක්ෂණයේ නව පිම්මක් පනින ආකාරයේ සොයාගැනීම් කළ නොහැකිය. අපට මුල්ම චන්ද්‍ර ජනාවාසය හැදීමේ හැකියාවක් නැති බව පැහැදිළි කාරණාවකි. අපට පළවැනි වතාවට අඟහරු ලෝකයේ පා තබන්නටවත්, සෙනසුරුගේ චන්ද්‍රයෙකුට යානයක් යවා ජීවය තිබේදැයි පරීක්ෂා කිරීමත් කළ නොහැකිය. එහෙත් ශ‍්‍රී ලංකාවෙහි විද්‍යාව කෙරෙහි උනන්දුවක් දක්වන තරුණ පරම්පරාවක් බිහිකළොත්, ඒ හැම ව්‍යාපෘතියටම සම්බන්ධ බුද්ධිමතුන් ලංකාවේ බිහිකරන්නට හැකිවනු ඇත. එම බුද්ධිමතුන් ලංකාවේ ප‍්‍රධානම ආර්ථික මාර්ගයක් වනු ඇත.

ශ‍්‍රී ලංකාවේ තරුණ පරම්පරාව අතර විද්‍යා හා තාක්ෂණ ක්ෂේත‍්‍රයේ නැගීමක් ඇති කරන්නට නම් විද්‍යාවට හා තාක්ෂණයට කැපවුණු ලංකාවේ ආයතන ශක්තිමත් විය යුතුය. ලංකාවේ ඇතැම් අයට අමතක වී ගිය ආයතනයක් ලෙස සැලකිය හැකි ආතර් සී. ක්ලාක් මධ්‍යස්ථානය සැලකිය හැකිය. ගෝඨාභය රාජපක්ෂ ජනාධිපතිවරයා පැහැදිළිවම අප ඉහත කී අන්දමේ විද්‍යා තාක්ෂණ ක්ෂේත‍්‍රයේ දියුණුවක් ගැන කතාකළ අයෙකි. පසුගිය ජනාධිපතිවරණයේ අපේක්ෂකයන් දෙදෙනාම විද්‍යා තාක්ෂණ විෂයන් ගැන කතාකරන්නට උත්සාහ කර තිබුණි. ආතර් සී. ක්ලාක් මධ්‍යස්ථානය ශක්තිමත් කිරීම එවැනි වැඩසටහනක ආරම්භක පියවරක් විය යුතුය.


දැවැන්ත සිහින


එහෙත් මෙම ආයතනය පවතින්නේ දැවැන්ත සිහින දකින, එහෙත් ඒවා සැබෑ කරගන්නට නොහැකි ආයතනයක් ලෙසය. අප මෑත කාලයේ දිනයෙක එම ආයතනයට ගියෙමු. ඒ ශ‍්‍රී ලංකාවේ ප‍්‍රථම වතාවට පාරග‍්‍රහයන්ව සොයාගත් විද්‍යාඥයන්ව හමුවීමටය. ලංකාවේ විද්‍යාඥයන් සතුව ඇති අප‍්‍රතිහත ධෛර්යය, උනන්දුව සහ ඔවුන්ට පොඩි තල්ලූ‍වක් ලබාදුන්නොත් ඔවුන්ට කළ හැකි දේවල් ගැන අපට පුදුමයක් ඇතිවිය. පාරග‍්‍රහයන් සෙවීම පවා ලෙහෙසි පහසු සෙල්ලමක් නොවේ. පසුගිය වසරේ අභ්‍යවකාශයට යැවූ රාවණා චන්ද්‍රිකාව ඉතා කුඩා එකක්යැයි සමහරු උපහාසයෙන් කතාකරන බව පෙනෙන්නට ඇතත්, චන්ද්‍රිකාවක් යැවීම ලෙහෙසි පහසු කටයුත්තක් නොවේ.


එහෙත් දැනට පවතින තත්වය වන්නේ එම සිහින සැබෑ කරගන්නට ඉඩකඩ නොවීමයි. ආයතනයේ අංශ තුනකින් පැවැත්වීමට සැලසුම් කර තිබුණු පාඨමාලා 6ක් සඳහා සම්පත්දායකයන් නොමැති වීමත්, පාඨමාලා සඳහා ඉල්ලූ‍මක් නොමැති වීමත්, පාඨමාලා අන්තර්ජගතයන් සංශෝධනය නොකිරීමත් හේතුවෙන් 2017, 2018 වසරවල ආතර් සී ක්ලාක් මධ්‍යස්ථානයේ පාඨමාලා පවත්වා තිබුනේ නැත. ආතර් සී ක්ලාක් ආයතනයට එම වැඩසටහන් ප‍්‍රවර්ධනය කිරීමේ හැකියාවකුත් තිබී නැත. ප‍්‍රචාරක කටයුතු සිදුකොට සාර්ථක පාඨමාලා පටන්ගැනීමට ඔවුන්ට පහසුකම් නැත.


ආයතනයේ පුස්තකාලය ස්වය්ක‍්‍රීයකරණය කිරීමේ ව්‍යාපෘතියක් 2013 සිට කාලයක් තිස්සේ කරමින් තිබුණත් එම ව්‍යාපෘතිය අවසන් කිරීමටත් නොහැකි වී තිබේ. ඊට අමතරව ආයතනය සඳහා ඒකාබද්ධ කළමණාකරණ තොරතුරු පද්ධතියක් නිර්මාණය කිරීමේ කටයුත්ත වසර කිහිපයක් තිස්සේ ඇදී ගොස් තිබුණි. මේවා මහා වියදමක් ගතවෙන ව්‍යාපෘති නොවේ. ශ‍්‍රී ලංකාව නවීන තාක්ෂණයට ගෙනයන පුරෝගාමී ආයතනයක නිතැතින්ම තිබිය යුතු අංගෝපාංග ඇතිකිරීම සඳහා වන ව්‍යාපෘති වේ. එහෙත් තවමත් ඒ පහසුකම්වත් සපයාගැනීමට ආතර් සී. ක්ලාක් මධ්‍යස්ථානයට නොහැකි වී තිබේ.


අභ්‍යවකාශ මධ්‍යස්ථානය


කෙසේ වෙතත් අපි ආතර් සී. ක්ලාක් මධ්‍යස්ථානය පිළිබඳව පෙන්වාදීමට බලාපොරොත්තු වන විශේෂ කාරණය වන්නේ එහි අභ්‍යවකාශය පිළිබඳ අධ්‍යනය කරන කණ්ඩායමේ මූලිකම අවශ්‍යතාවයක් ඉටු නොවීමය. ඉතිහාසයේ ප‍්‍රථම වරට පාරග‍්‍රහයන් සොයාගත්තේ මේ කණ්ඩායමය. ආතර් සී ක්ලාක් මධ්‍යස්ථානය පිහිටා ඇත්තේ මොරටුවේය. ඔවුන් සතුව අදටත් ඇත්තේ වසර ගණනාවකට පෙර ලැබුණු දුරේක්ෂයන්ය. මෑතකදී මිලදී ගත් දුරේක්ෂ තිබුණත් ඒවා කුඩා ඒවාය. ඔවුන් සතුව ලංකාවේ නවීනම දුරේක්ෂ ඇතත් ලෝකය වේගයෙන් ඉදිරියට යමින් තිබේ. ආතර් සී. ක්ලාක් මධ්‍යස්ථානයට නවීන දුරේක්ෂ අවැසිය.


ආතර් සී. ක්ලාක් මධ්‍යස්ථානය 2015 සිට ජාතික තාරකා විද්‍යා නිරීක්ෂණ ව්‍යාපෘතිය නම් ව්‍යාපෘතියක් ආරම්භ කර තිබුණි. ශ‍්‍රී ලංකාවේ අපේ විද්‍යාඥයන් අභ්‍යවකාශය නිරීක්ෂණය කිරීම අපූරුය. එහෙත් එම ව්‍යාපෘතිය තවම හැරිහැටි ක‍්‍රියාත්මක කිරීම නොහැකි වී ඇත්තේ අවශ්‍ය දුරේක්ෂ ඇතුළු පහසුකම් නොමැති වීම නිසාය. මීටර් 1.5 ක දුරේක්ෂයක් යනු ආතර් සී. ක්ලාර්ක් මධ්‍යස්ථානයෙන් ඉල්ලා සිටින ප‍්‍රධානම උපකරණයකි. එය දැනට ආතර් සී. ක්ලාක් මධ්‍යස්ථානය සතු විශාලම දුරේක්ෂයට වඩා තුන්ගුණයක් පමණ විශාලය.


එහෙත් දුරේක්ෂයක් තිබීම පමණක් ප‍්‍රමාණවත් නොවේ. මොරටුව නගරයේ සිට අභ්‍යවකාශය නිරීක්ෂණය කිරීම පහසු සෙල්ලමක් නොවන බව සිහිතබාගත යුතුය. නගරය පුරා ඇති ආලෝකධාරා අහස නිරීක්ෂණය කිරීමට අපහසුවකි. ප‍්‍රමිතියෙන් යුත් අභ්‍යවකාශ නිරීක්ෂණ මධ්‍යස්ථානයක් නගරයක් මැද්දේ නිර්මාණය කරන්නේ නැත. ඒ වෙනුවට එවැනි මධ්‍යස්ථානයක් නිර්මාණය කළ යුත්තේ නගරයෙන් ඈත වනබද පෙදෙසකය. ජනාවාස බොහොමයක් නැති, ආලෝකධාරා වලින් බාධා එල්ලවෙන්නේ නැති පෙදෙසකය. එලෙස නගරවලින් ඈත පෙදෙසක නිර්මාණය කරන ලද අභ්‍යවකාශ නිරීක්ෂණ මධ්‍යස්ථානයක් යනු ශ‍්‍රී ලංකාවේ විද්‍යාඥයන්ට අත්‍යාවශ්‍ය කාරණාවකි.


පෘථිවි නිරීක්ෂණ දත්ත ලබාගැනීම හා හුවමාරු කිරීමේ ජාතික මධ්‍යස්ථානයක් පිහිටුවීමේ ව්‍යාපෘතිය නම් යෝජනාවක් ආතර් සී. ක්ලාක් මධ්‍යස්ථානය මීට පෙර ඉදිරිපත් කර තිබුණි. ඒ සඳහා චීන ආයෝජන ආයතනයක් වන චන්ද්‍රිකා දත්ත පිළිබඳ ජාතික ආයතනයේ ඉංජිනේරුවන් සමඟ අවබෝධතා ගිවිසුමකටද එළැඹී තිබුණි. මුලින්ම මෙම ව්‍යාපෘතිය සඳහා භූමියක් තෝරාගෙන එහි වැඩටක් පවා ඉදිකර තිබුණි. ඒ හෝමාගම පිටිහන මාහේන්වත්ත ප‍්‍රදේශයේ ඉඩමකි. එහි ශක්‍යතා අධ්‍යනයක් කර ඇති බවත්, එහි ඉඩමක් තෝරාගෙන තිබේ. එම ඉඩම කේන්ද්‍ර කොටගෙන, ඉදිකිරීමට අපේක්ෂා කරන ගොඩනැගිලිවල උස තීරණය කර ඒ පිළිබඳව නාගරික සංවර්ධන අධිකාරියට දැනුම්දී තිබුණි. එහෙත් එම ඉඩම අසල පෞද්ගලික ඉඩමක සන්නිවේදන කුළුණක් පිහිටා ඇත. චීන ආයතනයේ ඉංජිනේරුවරුන් ලංකාවට පැමිණ නිර්දේශ කර තිබුණේ වෙනත් ඉඩමක් සොයාගන්නා ලෙසය.


දැනට ඒ සඳහා ප‍්‍රමාණවත් සැලැස්මක් ඇති කරගැනීමට ආතර් සී. ක්ලාක් මධ්‍යස්ථානයට නොහැකි වී තිබේ. ව්‍යාපෘතිය සඳහා භූමිය පිළිබඳ ශක්‍යතා අධ්‍යනයක් කර තිබුණේ නැත. එහෙත් ආතර් සී. ක්ලාක් මධ්‍යස්ථානයේ සිටින තරුණ තරුණියන් පමණක් නොව ශ‍්‍රී ලංකාවේම සිටින අභ්‍යවකාශය ගැන උනන්දුවක් දක්වන තරුණ තරුණියන් මෙම ව්‍යාපෘතිය ක‍්‍රියාත්මක වනතුරු නොඉවසිල්ලෙන් බලා සිටී.


ආතර් සී. ක්ලාක් මධ්‍යස්ථානයට ශ‍්‍රි ලංකාවේ දුෂ්කර පළාත්වල ඉඩම් නැත. ඒ නිසා ව්‍යාපෘතිය ක‍්‍රියාත්මක කරන්නට තැනක් සොයාගැනීමද ඔවුන්ට කළ නොහැක. අනුන් මත යැපෙන්නට ඔවුන්ට සිදුවී තිබේ. ඇත්තෙන්ම ආතර් සී. ක්ලාක් මධ්‍යස්ථානයේ විද්‍යාඥයන්ගේ කැමැත්ත තිබී ඇත්තේ විල්පත්තු අභය භූමිය ආශ‍්‍රිතව ඉදිකිරීමටය. එම ප‍්‍රදේශයේ අහස අඳුරු නිසා නිරීක්ෂණය පහසුය.


විල්පත්තු පරිසර කලාපයන්ට හානි නොකරන, සතුන්ගේ හැසිරීම්වලට බාධා නොවෙන ලෙස මෙම අභ්‍යවකාශ මධ්‍යස්ථානය ඉදිකිරීම පහසු කටයුත්තකි. ඒ සඳහා සැලසුම් ඔවුන් සතුව ඇත. භූමියට මඳක් ඉහළින් එහි නිරීක්ෂණ මධ්‍යස්ථානය පිහිටවුවහොත් රාත‍්‍රියේදී අභ්‍යවකාශය නිරීක්ෂණය කිරීමට අමතරව දිවා කාලයේදී විල්පත්තු වනාන්තරයේ සතුන්ව නිරීක්ෂණය කිරීමටත හැකිවනු ඇත. එසේ කිරීමෙන් විල්පත්තුවට දැනට යන එන සංචාරකයන්ගෙන් ආදායමක් ඉපැයීමටද අවස්ථාව ලැබෙනු ඇත. දැනට ඔවුන් අනුමාන කරන්නේ කෝටි 75ක් වැනි වියදමකින් එවැනි ව්‍යාපෘතියක් කිරීමට හැකිවනු ඇති බවයි.


කෙසේ වෙතත් මෙම ව්‍යාපෘතියට විල්පත්තු වනාන්තරය ලැබෙන තත්වයක් පෙනෙන්නට නැත. නව ආණ්ඩුවෙන්වත් ඒ පිළිබඳ අවධානය යොමු කරන්නේ නම් යහපත්ය. අඩුම තරමේ මෙම ව්‍යාපෘතිය සඳහා කොළඹ ආශ‍්‍රිත ඉඩමක් හෝ ලබාගැනීම වැදගත් වෙයි. දැනට පාදුක්ක හොරගල ප‍්‍රදේශයේ ඉඩමක් දෙසටත් අවධානය යොමුකර ඇත. ඒ සඳහා චීනයෙන් පැමිණි ඉංජිනේරුවන්ගේ අනුමැතියද ලැබී ඇත. කුමන හෝ තැනක අභ්‍යවකාශ නිරීක්ෂණ මධ්‍යස්ථානය පිහිටුවිමට හැකිනම් එය ලංකාවේ විද්‍යාව හා තාක්ෂණය අතින් දැවැන්ත පිම්මක් වනු ඇත.


තවත් ව්‍යාපෘති


මෙවැනි ව්‍යාපෘති නිසිපරිදි ශක්තිමත් කිරීමෙන් ආතර් සී. ක්ලාක් මධ්‍යස්ථානයට මිලියන ගණනක ලාභයක් ඉපැයිය හැකිය. එම ආදායමෙන් ඔවුන්ට ශ‍්‍රී ලංකාව තුළ විද්‍යාව ප‍්‍රවර්ධනය කිරීම අසීරු නොවනු ඇත. ඊට අමතරව ආතර් සී. ක්ලාක් මධ්‍යස්ථානයෙහි ලාභ ඉපැයිය හැකි ව්‍යාපෘති ගණනාවක් ක‍්‍රියාත්මක වෙයි. ඒවා ශක්තිමත් කිරීමත් වැදගත්ය.


දැනට ආතර් සී ක්ලාක් මධ්‍යස්ථානයෙන් නියඟ නිරීක්ෂණය හා පූර්ව අනතුරු හැඟවීමේ පද්ධතියක් සකස් කිරීමේ ව්‍යාපෘතියක් ක‍්‍රියාත්මක කර තිබුණි. මෙලෙස නියඟ නිරීක්ෂණය කිරීමේ පද්ධතිය ශ‍්‍රී ලංකාවට අතිශය වැදගත් වෙයි. එවැනි පද්ධතියක් තිබේනම් ලංකාවේ සුවහසක් ගොවීන් මෙන්ම වියලි කලාපීය ජනතාව දැවැන්ත සතුටකට පත්වනු ඇත. දැනට නියඟ නිරීක්ෂණ හා පූර්ව අනතුරු හැඟවීමේ පද්ධතියේ කටයුතු සම්පූර්ණයෙන්ම පාහේ අවසන් කර ඇත. එහෙත් ඒවා අවසන් කිරීමට නොහැකි වී ඇත්තේ ව්‍යාපෘතියට රටේ අනෙකුත් රාජ්‍ය ආයතනවල දායකත්වයේ අඩුවක් ඇති නිසාය. සම්පූර්ණයෙන්ම පාහේ අවසන් වී ඇති එම ව්‍යාපෘතියෙන් රටේ කෘෂිකර්මය ආදී ක්ෂේත‍්‍රවලට සහාය ලබාගැනීම තවමත් සිදුවන්නේ නැත.


අධි තාක්ෂණික කැමරා පද්ධති සවි කිරීමේ සේවා ආතර් සී. ක්ලාක් මධ්‍යස්ථානයෙන් කරමින් පවතී. එහෙත් 2012 – 2017 කාලපරිච්ෙඡ්දය තුළදී ආතර් සී. ක්ලාක් මධ්‍යස්ථානයෙන් එම සේවාව ලබාගැනීවම සඳහා ලැබී තිබුණේ එක් ඇනවුමක් පමණි. ඒ එකම එක ව්‍යාපෘතියෙන් මෙම මධ්‍යස්ථානය රුපියල් මිලියන 8ක ආදායමක් උපයා තිබේ. අප මුලින්ම කී අධ්‍යාපනය ලබාදීමේ වැඩසටහන් මෙන්ම මෙම වැඩසටහනේද ගැටළුව වී ඇත්තේ ප‍්‍රචාරණ කටයුතු සඳහා ප‍්‍රතිපාදන නොතිබීමයි.


ඊට අමතරව ආතර් සී. ක්ලාක් මධ්‍යස්ථානය මෑතකදී කර තිබුණු ව්‍යාපෘතියක් වන්නේ තේ කොළ වර්ණ ශේණිගත කිරීම සඳහා අඩු පිරිවැය යන්ත‍්‍රයක් නිපදවීමේ ව්‍යාපෘතියයි. එහෙත් එම ව්‍යාපෘතියටද අවශ්‍ය සම්පත් ආදිය නොමැතිකම නිසා 2012 සිට මේ දක්වා එම ව්‍යාපෘතිය ක‍්‍රියාත්මක කරන්නට වී තිබුණි. එම ව්‍යාපෘතියට අදාල තුන්වැනි අදියරේ ගිවිසුම් අත්සන් කිරීම සිදුවුණේ 2019 දීය. මේවායේ මන්දගාමීත්වයට හේතුව පහසුකම් අඩු වීමය. පහසුකම් ලබාදීම ආණ්ඩුවේ වගකීමකි.


විද්‍යාවේ දියුණුව


රහසක් කිව යුතුය. ආතර් සී. ක්ලාක් මධ්‍යස්ථානය වැනි ආයතනයක් ආර්ථික වශයෙන් ශක්තිමත් වෙද්දී එම ආයතනයෙන් ශ‍්‍රී ලංකාවට ලබා දෙන දැනුම වැඩි වනු ඇත. වැඩි වැඩියෙන් පර්යේෂණ කරද්දී වැඩි වැඩියෙන් විස්මයජනක ක‍්‍රියාකාරකම් කිරීමට ආතර් සී. ක්ලාක් මධ්‍යස්ථානය වටා දැවටෙන තරුණ තරුණියන්ට හැකිවනු ඇත.


මීට පෙර ලියුම්කරු ආතර් සී. ක්ලාක් මධ්‍යස්ථානයේ සරාජ් ගුණසේකර මහතාව සහ තරුණ විද්‍යාඥයෙකු වන මහේෂ් හේරත්ව මුණගැසී කතාබහ කළේය. ඒ දෙදෙනා පසුගිය වසරේදී ශ‍්‍රී ලංකාවේ සිට පාරග‍්‍රහයන් සොයාගත් විද්‍යාඥයන් දෙදෙනාය. ඉදිරියේදී මහේෂ් හේරත් තවත් පාරග‍්‍රහයන් ගැන අපට කියනු ඇත. ඒ සියල්ල ලෝක මට්ටමෙන් කෙරෙන නවීන සොයාගැනීම් මාලාවක කොටසකි.
වැදගත්ම කාරණාව වන්නේ මහේෂ් හේරත්ලා ඒ සොයාගැනීම් කළේ ආතර් සී ක්ලාක් මධ්‍යස්ථානයේ දැනට ඇති සම්පත් පාවිච්චි කරමින් වීමය. තවත් සම්පත් ලැබුණොත් ඔවුන්ගේ මැදිහත්වීම් තවත් වැඩිදියුණු වනු ඇත. දැනට ඇති සුළු සම්පත්වලින් රාවණා රොකට්ටුව යැවූ, පාරග‍්‍රහයන් සොයාගත් ලාංකිකයන්ට තවත් විස්මිත දේවල් කරන්නට හැකිවනු ඇත.


අප මුලින්ම කී පරිදි මේ වෙද්දී ලෝක මට්ටමෙන් කතාබහට ලක්වන අභ්‍යවකාශ ජනාවාස, අභ්‍යවකාශ සංචාරක ව්‍යාපෘති, කෘත‍්‍රිම බුද්ධිය ආදී ව්‍යාපෘති සාර්ථක කරගැනීමට අපට නොහැකි වනු ඇත. එහෙත් අභ්‍යවකාශය ගැන උනන්දු තරුණ තරුණියන්ට එම ව්‍යාපෘතිවල සම්පත්දායකයකයන්ව ලංකාවට ආඩම්බරයක් හා විදේශ විනිමය ගෙනදීම සඳහා තිඹිරිගෙයක් නිර්මාණය කිරීමට අපට හැකිවනු ඇත. ඊටත් අමතරව අප ඉහතින් කී තේ කොළ ශේණිගත කිරීමේ යන්ත‍්‍රය, නියඟය නිරීක්ෂණය කිරීමේ ව්‍යාපෘතිය ආදී අපේ රටටත
අපේ කලාපයටත් අතිශය වැදගත් යන්ත‍්‍ර ආදිය නිර්මාණය කිරීමට අවස්ථාව ලැබෙනු ඇත. දැන් මිත්‍යාවේ දේශයක්ව පවතින ශ‍්‍රී ලංකාව, නිසි රාජ්‍ය මැදිහත්වීම ලැබුණොත් විද්‍යාවේ දේශයක් බවට පත්කළ හැකිය.

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි