20.4 C
Sri Lanka
2 October,2022

බැටික්ලෝ කැම්පස්ට එබී බලමු කෝටි 369ක මුදල් ලැබිලා

Must read


ෂරියා විශ්වවිද්‍යාලය ලෙස ජනප‍්‍රිය ලෙස හඳුන්වන බැටික්ලෝ කැම්පස් ( ප‍්‍රයිවෙට් * ලිමිටඞ් ආයතනය සම්බන්ධයෙන් අදහස් ප‍්‍රකාශ කරනු ලැබූ හා අදහස් ප‍්‍රකාශ කරනු ලබන පිරිස බොහෝය. ඒ අතර ඊට එරෙහි චෝදනාද, එම උසස් අධ්‍යාපන ආයතනය සම්බන්ධයෙන් ගත යුතු පියවරයන්ද ප‍්‍රකාශයට පත්වනු පෙනේ. එහෙත් මේ චෝදනාලාභීන් බහුතරය අත එම චෝදනා නැඟීම සඳහා වූ සාධාරණ සාක්ෂි තිබෙනවාද යන්න සැකයකි. ඊට හේතුව එවැනි සාක්ෂි මේ චෝදනාලාභීන් ඉදිරිපත් නොකිරීමය.
රට කැළඹීමට, ගිනි තැබීමට කෑ නොගැසුවද මේ බැටික්ලෝ කැම්පස් ( ප‍්‍රයිවෙට් * ලිමිටඞ් ආයතනය ගැන පාර්ලිමේන්තුව පරීක්ෂණයක් සිදුකර තිබේ. අධ්‍යාපනය හා මානව සම්පත් සංවර්ධනය පිළිබඳ ආංශික අධීක්ෂණ කාරක සභාව පත්කරන ලද උසස් අධ්‍යාපනය පිළිබඳ අනුකාරක සභාවට එම කටයුත්ත බාරවී තිබේ.


උසස් අධ්‍යාපනය සම්බන්ධ අමාත්‍යාංශයන්හි කටයුතු වඩාත් ගැඹුරින් අධීක්ෂණය සඳහා එම අනුකාරක සභාව පත්කෙරී ඇති අතර එහි සභාපතිත්වය මහාචාර්ය ආශු මාරසිංහ මන්ත‍්‍රීවරයා හොබවා ඇත. සෙසු සාමාජිකයන් ලෙස සුජිත් සංජය පෙරේරා, මුජිබුර් රහුමාන්, අංගජන් රාමනාදන්, රෝහිණී කුමාරි විජේරත්න හා විජේපාල හෙට්ටිආරච්චි යන පාර්ලිමේන්තු මන්ත‍්‍රීවරුන් කටයුතු කර ඇත.


රාජ්‍ය නොවන උසස් අධ්‍යාපන ආයතනවල කාර්යභාරය වඩා විධිමත්ව පවත්වාගෙන යෑම සඳහා විශේෂ අවධානය යොමු කිරීම එම අනුකාරක සභාවේ කාර්යය වී ඇත. බැටික්ලෝ කැම්පස් ( ප‍්‍රයිවෙට් * ලිමිටඞ් ගැන ඔවුන් අවධානය යොමුකර ඇත්තේ ඒ අනුවය. ඊට පෙර එම අනුකාරක සභාව සයිටම් සම්බන්ධයෙන්ද පාර්ලිමේන්තුවට වාර්තාවක් ඉදිරිපත් කර ඇත.
උසස් අධ්‍යාපන අමාත්‍යාංශයේ රාජ්‍ය නොවන උසස් අධ්‍යාපන අංංශයෙන් උපාධි පිරිනැමීම සඳහා අවසර ඉල්ලා ඇති ආයතන සම්බන්ධයෙන් ගැටළු පැනනැගි අවස්ථාවලදී ඒ ගැන අවධානය යොමුකිරීමේ පිළිවෙත අනුව බැටික්ලෝ කැම්පස් ( ප‍්‍රයිවෙට් * ලිමිටඞ් ගැන අනුකමිටුව කරුණු පරීක්ෂා කර ඇත.


එම පරීක්ෂා කිරීම්, බැටික්ලෝ කැම්පස් මූල්‍ය ප‍්‍රාග්ධනය සම්බන්ධයෙන් නිරාවරණය නොවූ තොරතුරු නිරාවරණය කරගැනීම හා ඒවා තවදුරටත් විශ්ලේෂණය කිරීම, ඒ සඳහා යොදාගත් ඉඩම් වපසරිය ගැන සොයාබැලීම, ගොඩනැගිල්ලේ අභ්‍යන්තර සැකසුම හා පාරිසරික බලපෑම ගැන අධ්‍යනය කිරීම ක්ෂේත‍්‍ර යටතේ සිදුවී ඇත. එහිදී බැටික්ලෝ කැම්පස් වෙත ගොස් සිදුකරන සජීව නිරීක්ෂණය හා එම ආයතනය ගොඩනැගීමට අදාල අනුමැතිය හා අවසර ලබාගත් ආයතනවල නිලධාරීන් ගෙන්වා කරුණු විමසීම් ආදිය කරුණු සොයාබැලීමේ ක‍්‍රමවේද වශයෙන් භාවිතා කර ඇත. බැටික්ලෝ කැම්පස්හි හිමිකරුවන් හා අධ්‍යාපන කාර්ය මණ්ඩල ප‍්‍රධානීන්ද ඒ අතර වී ඇත.


ඒ අනුව උසස් අධ්‍යාපන අමාත්‍යාංශය ලංකා බැංකුව, ශ‍්‍රී ලංකා ආයෝජන මණ්ඩලය, ශ‍්‍රී ලංකා මහවැලි අධිකාරිය, ඉඩම් අමාත්‍යාංශය, මඩකලපුව දිස්ත‍්‍රික් ලේකම් කාර්යාලය, සමාගම් රෙජිස්ට‍්‍රාර් දෙපාර්තමේන්තුව, තෘතීයික හා වෘත්තීය අධ්‍යාපන කොමිෂම යන රාජ්‍ය ආයතනවල නිලධාරීන් අනුකමිටුව හමුවට කැඳවා වැඩිදුර විමර්ශන සිදුකර ඇත. ඊට අමතරව බැටික්ලෝ කැම්පස්ට සම්බන්ධ පුද්ගලයන්ද ගෙන්වා තොරතුරු විමසීම් සිදුකර ඇත.


මේ සියල්ලෙන් පසු සකස් කරන ලද වාර්තාව තව නොබෝ දිනකින් පාර්ලිමේන්තුවට ඉදිරිපත් කිරීමට නියමිතය. එම වාර්තාවේ අඩංගු කරුණු නිශ්චිතවම මේ යැයි එම වාර්තාව එළිදක්වන තුරු අපට කිව නොහැකිය. එහෙත් එම අනුකමිටුව බැටික්ලෝ කැම්පස් සම්බන්ධයෙන් කටයුතු කළ කාලයේ අනාවරණය වූ තොරතුරු ගැන සාකච්ඡුා කිරීම මේ ලිපියෙන් සිදුකෙරේ. එමගින් බැටික්ලෝ කැම්පස් ගැන පාඨකයන්ට නිවැරදි චිත‍්‍රයක් ලබාගැනීමට හැකි වෙතැයි අපගේ බලාපොරොත්තුවය.


සමාගම් රෙජිස්ට‍්‍රාර් දෙපාර්තමේන්තුවේ සාක්ෂිය


මේ බැටික්ලෝ කැම්පස්හි එක් අයිතිකාර පාර්ශ්වයක් වී ඇත්තේ හිරා – ෆවුන්ඬේෂන් නම් වූ ආයතනයය. එය 2014 දෙසැම්බර් 10 වන දින ජීඒ 2991 යටතේ සමාගම් රෙජිස්ට‍්‍රාර් දෙපාර්තමේන්තුව යටතේ ලියාපදිංචි වී ඇත. එම සමාගමේ ලියාපදිංචි ලිපිනය අංක 10/18 ලේක්ඩ‍්‍රයිව් කොළඹ 08 ලෙස මුලින් සඳහන් වී ඇත. පසුව එය අංක 324 සී, ගාලූපාර, කොළඹ 03 ලෙස වෙනස් වී ඇත.
එම පදනමේ ආරම්භක අධ්‍යක්ෂවරුන් ලෙස සඳහන් කර ඇත්තේ ඉහත අංක 10/18 ලේක්ඩ‍්‍රයිව් කොළඹ 08 හි ලිපිනයැති, එම්.එල්.ඒ.එම්. හිස්බුල්ලා ( හිටපු නැගෙනහිර ආණ්ඩුකාර * හා ඔහුගේ පුත් අහමඞ් හිරාස් හිස්බුල්ලා කටයුතු කර ඇත. සමාගම් ලේකම්වරුන් වශයෙන් අංක 20/14, පළමු මහල, අබ්දුල්ලා සෙන්ටර්, සීමන්ස් පාර, මරදාන, කොළඹ 10 හි එක්ස්පර්ට් බිස්නස් කන්සල්ටන්ස් ( ප‍්‍රයිවට් * ලිමිටඞ් කටයුතු කර ඇත.


මේ පළමු අධ්‍යක්ෂවරු දෙදෙනාගෙන් එම්.එල්.ඒ.එම්. හිස්බුල්ලා 2018-12-28 දින අධ්‍යක්ෂ ධුරයෙන් ඉල්ලා අස්වී ඇති අතර ඒ වෙනුවට අහමඞ් හිෆාස් හිස්බුල්ලා අධ්‍යක්ෂවරයෙකු ලෙස පත්වී ඇත.


මේ විශ්වවිද්‍යාලයට අදාල සමාගම ලියාපදිංචි කර ඇත්තේ බැටික්ලෝ කැම්පස් කොලේජ් ( ප‍්‍රයිවෙට් * ලිමිටඞ් යන නමින්ය. එහි මුල් ලියාපදිංචි ලිපිනය වශයෙන් හිරා ෆවුන්ඬේෂන් මුල් ලිපිනය වූ කොළම 08, ලේක්ඩ‍්‍රයිව්හි ලිපිනය සඳහන් කර ඇති අතර වෙනස්වූ ලිපිනය වශයෙන් හිරා ෆවුන්ඬේෂන් වෙනස් වූ ලිපිනය වූ කොළඹ 03 ගාලූ පාරේ ඉහත ලිපිනය භාවිතා කර ඇත.


එහි ආරම්භක අධ්‍යක්ෂවරු වශයෙන් එම්.එල්.ඒ.එම්. හිස්බුල්ලා හා අහමඞ් හිරාස් හිස්බුල්ලා කටයුතු කර ඇත. ආරම්භක කොටස් හිමියන් වශයෙන් හිරා ෆවුන්ඬේෂන් හා අහමඞ් හිරාස් හිස්බුල්ලා කටයුතු කර ඇත. හිරා ෆවුන්ඬේෂන්ට 90000ක කොටස් අයිතිය හිමිවී ඇති අතර අහමඞ් හිරාස් හිස්බුල්ලාට 10000ක කොටස් අයිතිය හිමිවී ඇත. මෙහිද සමාගම් ලේකම්වරු වශයෙන් කටයුතු කර ඇත්තේ හිරා ෆවුන්ඬේෂන් සමාගම් ලේකම්වරුන් වශයෙන් කටයුතු කළ එක්ස්පර්ට් බිස්නස් කන්සල්ටන්ස් ( ප‍්‍රයිවෙට් * ලිමිටඞ් සමාගමය.


ඉන්පසු මෙම සමාගමේ නාමය බැටික්ලෝ කැම්පස් ( ප‍්‍රයිවෙට් * ලිමටඞ් යනුවෙන් 2016-02-29 දින වෙනස් වී ඇති අතර කොටස් හිමි අධ්‍යක්ෂ අහමඞ් හිරාස් හිස්බුල්ලාගේ නමද මුහම්මඞ් හිස්බුල්ලා අහමඞ් හිරාස් ලෙස වෙනස් වී ඇත. එසේම 2019-01-04 දින එම්.එල්.ඒ.එම්. හිස්බුල්ලාද අධ්‍යක්ෂධූරයෙන් ඉවත් වී ඇති අතර අධ්‍යක්ෂ මණ්ඩලයට පුද්ගලයන් 4 දෙනෙකු ඉන්පසු පත්වී ඇත. ඔවුන් වන්නේ කොළඹ 08 ලේක්ඩ‍්‍රයිව්හි අංක 10 18 පදිංචි මුහම්මඞ් හිස්බුල්ලා අහමඞ් හිෆාස් හිස්බුල්ලා, වැල්ලවත්ත විවේකානන්ද පාර, අංන 55 හි පදිංචි මොහොමඞ් ෂහාබ්ඞීන් මොහොමඞ් ඉක්රාම්, මල්වාන කන්දවත්ත අංක 178/8 ඒ පදිංචි අහමඞ් මිලාර් මොහොමඞ් ෆසූල් ජිෆ්රි හා කොළඹ 09 දෙමටගොඩ පාර අංක 466 3 බී හි පදිංචි මොහොමඞ් රාසික් මොහොමඞ් සුම්රි යන අයය.


ඉන්පසු 2019-03-08 දින සමාගම සඳහා නව අධ්‍යක්ෂවරු දෙදෙනෙකු පත්වන අතර ඔවුන් වන්නේ දෙහිවල ද සිල්වා පාර, ජයසමගි මාවතේ අංක 44 ඒ 77 හි පදිංචි සීනි මොහොමඞ් මොහොමඞ් ඉස්මයිල් හා ගම්පහ විශාකා පාර අංක 15 හි පදිංචි තෙන්නකෝන් දොන් කමල් ධර්මසිරි තෙන්නකෝන්ය.


තෘතියික හා වෘත්තීය අධ්‍යාපන කොමිෂන් සභාවේ සාක්ෂිය


හිරා පදනම තාක්ෂණ පුහුණුකිරීමේ මධ්‍යස්ථානයක් මඩකලපුවේ පුනානි ප‍්‍රදේශයේ ආරම්භ කිරීම සඳහා තෘතියික හා වෘත්තීය අධ්‍යාපන කොමිෂන් සභාවෙන් අවසර ඉල්ලා ඇත්තේ 2013 මාර්තු 20 දිනය. ඒ අනුව කොමිෂන් සභාව මූලික සුදුසුකම් සපුරන ලෙස හිරා පදනම වෙත දැනුම් දී ඇත. පසුව 2013 ජුනි 11 දින තරුණ කටයුතු හා වෘත්තීය පුහුණු අමාත්‍යාංශය සහ ශ‍්‍රී ලංකා හිරා පදනම රාජ්‍ය හා පෞද්ගලික සහයේගීතා පදනම යටතේ යුනිවර්සිටි කොලේජ් බැටික්ලෝ ආරම්භ කිරීම සඳහා අවබෝධතා ගිවිසුමක් අත්සන් කර ඇත. මෙයට එවක තරුණ කටයුතු හා වෘත්තීය පුහුණු අමාත්‍ය ඩලස් අලහප්පෙරුම හා හිරා පදනමේ සභාපති එම්.එල්.ඒ.එම්. හිස්බුල්ලා අත්සන් කර ඇත. ( එම අවස්ථාවේ හිස්බුල්ලා මහතා නියෝජ්‍ය ඇමතිවරයෙකි. *


අවබෝධතා ගිවිසුමෙන් පසු යුනිවර්සිටි කොලේජ් බැටික්ලෝ ආයතනය නිරීක්ෂණය කිරීම සඳහා තරුණ කටයුතු හා වෘත්තීය පුහුණු අමාත්‍යාංශයේ ලේකම්වරයා තිදෙනෙකුගෙන් යුත් කමිටුවක් පත්කර ඇති අතර එම කමිටුව ආයතනය පිහිටි භූමියේ හිමිකාරීත්වය, ඉඩපහසුකම්, සනීපාරක්ෂක පහසුකම් හා මූල්‍ය තත්ත්වය සම්බන්ධයෙන් වාර්තාවක් ඉදිරිපත් කර ඇත. ඉන්පසු 2014 අගෝස්තු 21 දින හිස්බුල්ලා ස්ටේඩියම් පාර, කාන්තන්කුඩි, මඩකලපුව යන ලිපිනයේ යුනිවර්සිටි කොලේජ් බැටික්ලෝ ආයතනය ලියාපදිංචිය සඳහා හිරා පදනම කරන ලද ඉල්ලීමට අනුමැතිය ලබාදීම 2015 මාර්තු 02 දින තෘතියික හා වෘත්තීය අධ්‍යාපන කොමිෂන් සභාව සිදුකර ඇත.


මහවැලි අධිකාරියේ සාක්ෂිය


හිරා පදනම 2013 ජුලි 24 දින කරන ග‍්‍රාමීය පුහුණු කිරීමේ ආයතනයක් පවත්වාගෙන යෑම සඳහා කරන ලද ඉල්ලීම අනුව ආයෝජන ව්‍යාපෘති සඳහා ඉඩම් ලබාදීම යටතේ ශ‍්‍රී ලංකා මහවැලි අධිකාරිය අසේලපුර ජයන්තියාය නම් ඒකකයෙන් අක්කර 35ක බිම් කොටසක් අවුරුදු 35ක කාලයකට බද්දට ලබාදී ඇත. ඒ අනුව අක්කරයකට වාර්ෂික බදු මුදල රුපියල් 14,340ක් වී ඇති අතර මුළු ඉඩම සඳහා වාර්ෂික බදු මුදල රුපියල් 491,200ක් වී ඇත. මේ බදු මුදල ආරම්භයේ සිටම ගෙවා නොතිබී ඇති අතර හිඟයක් වශයෙන් පැවති රුපියල් 4,185,584 ක මුදලක් 2017 මාර්තු 01 වැනිදා ගෙවා ඇත. අනතුරුව සීමාසහිත බැටික්ලෝ කැම්පස් ( ප‍්‍රයිවෙට් * සමාගමට 2013 ජුලි 12 වන දින සිට අවුරුදු 30ක කාලයක් සඳහා මඩකලපුව කෝරලේපත්තු උතුර කොට්ඨාශයට අයත් ජයන්තියාය ඉඩමෙන් අක්කර 35ක කොටසක් ජනාධිපති මෛත‍්‍රීපාල සිරිසේන බදු ඔප්පුවකින් ලබා දී ඇත.


එසේ නිත්‍යානුකූලව ලබාදුන් අක්කර 35 වෙනුවට බැටික්ලෝ කැම්පස් ආයතනය අනවසරයෙන් තවත් අක්කර 8ක ඉඩම් ප‍්‍රමාණයක් තුළ ගොඩනැඟිලි ඉදිකර ඇති බවත්, ඊටත් අමතරව තවත් අක්කර 15ක පමණ ප‍්‍රමාණයක් එළිපෙහෙළි කර ඇති බවත් මහවැලි අධිකාරිය නිරීක්ෂණය කර ඇත.හිරා ෆවුන්ඬේෂන් වෙනුවෙන් අහමඞ් හිරාස් 2017 ජුලි 17 දින ශ‍්‍රී ලංකා ආයෝජන මණ්ඩලයට අයදුම්පතක් ඉදිරිපත් කර ඇත. ඒ මඩකලපුව පුනානි ප‍්‍රදේශයේ මහවැලි අධිකාරියට අයත් අක්කර 35 ක ඉඩමක උසස් අධ්‍යාපන ආයතනයක් පවත්වාගෙන යෑම සඳහාය. ඒ සඳහා ආයෝජනය කරන මුදල වශයෙන් සඳහන් වන්නේ ඇමෙරිකානු ඩොලර් මිලියන 4.5ක මුදලකි.
කෘෂිකර්ම, ඉංජිනේරු, ඉස්ලාම් අධ්‍යාපනය, සංචාරක හා සෞඛ්‍ය යන පීඨ හතරක් අදියර තුනක් යටතේ වසර පහක කාලයකදී ඇති කිරීමටත්, පරිපාලන ගොඩනැඟිලි, පුස්තකාලය, ශ‍්‍රවණාගාරය, කාර්ය මණ්ඩල නේවාසිකාගාර, ශිෂ්‍ය නේවාසිකාගාර, පිහිනුම් තටාකය හා ක‍්‍රීඩාංගණය ඉදිකිරීමත් ඒ යටතේ සිදුකීමට නියමිතව තිබී ඇත. ඒ සිසුන් 3000ක පිරිසක් සඳහාය.


මුලින් සඳහන් කරන ලද මූලික ආයෝජනය වූ ඩොලර් මිලියන 4.5ක මුදල ඒ අනුව පසුව 2015 ජුනි 12 වනවිට ඩොලර් මිලියන 45.75 දක්වා වැඩිකරන බව දන්වා ඇත.


මෙම ව්‍යාපෘතිය සඳහා ශ‍්‍රී ලංකා ආයොජන මණ්ඩලය 2016 ජනවාරි 12 දින අනුමැතිය ලබාදී ඇති අතර ඒ සඳහා වූ ගිවිසුමට 2016 මැයි 19 දින අත්සන් තබා ඇත. ඒ මෙම සමාගම උපාධි පිරිනමන්නේ නම් එසේ කළ යුත්තේ විදේශීය විශ්වවිද්‍යාලයකට අනුබද්ධවීමෙන් පසුව බවත්, ඒ සඳහා උසස් අධ්‍යාපන අමාත්‍යාංශයේ අනුමැතිය ලබාගත යුතු බවත් සඳහන් කරමින්ය.


උසස් අධ්‍යාපන අමාත්‍යාංශ සාක්ෂිය


බැටික්ලෝ කැම්පස් ප‍්‍රයිවට් ලිමිටඞ්හි සභාපති එම්.එල්.ඒ.එම්. හිස්බුල්ලා පාර්ලිමේන්තු ලිපි ශීර්ෂයක් මගින් උසස් අධ්‍යාපන ආයතනයක් පිහිටුවීම සඳහා 2015 ජුලි 03 දින එවන උසස් අධ්‍යාපන හා පර්යේෂණ අමාත්‍යාංශය වෙත ඉල්ලීමක් ඉදිරිපත් කර ඇත.


ඒ අනුව ඉල්ලීම් සමාලෝචනය සඳහා රුපියල් මිලියන එකක මුදලක් ගෙවන ලෙසද, ආයතනය පිළිබඳ ස්වයං ඇගැයීම් වාර්තාවක් ඉදිරිපත් කරන ලෙසද දන්වා ඇත. එම දැනුම්දීම් අනුව මුදල් ගෙවීමද ඇගැයීම් වාර්තාව ලබාදීමද බැටික්ලෝ කැම්පස් සිදුකර ඇත.


ඉන්පසු උසස් අධ්‍යාපන අමාත්‍යංශය පස් දෙනෙකුගෙන් යුත් කමිටුවක් සමාලෝචනය සඳහා පත්කර ඇති අතර පළමු සමාලෝචන වාර්තාව 2016 පෙබරවාරි 01 බාරදී ඇත. ඒ අනුව බැටික්ලෝ කැම්පස් තවදුරටත් සපුරාලිය යුතු නිර්නායකයන් හඳුනාගෙන ඇත.


ඊට අමතරව මේ සම්බන්ධයෙන් සමාලෝචනයට පත්කර ලද මූල්‍ය කටයුතු පිළිබඳ තාක්ෂණ උපදේශක කමිටුව නිර්දේශ කර ඇත්තේ මෙම ආයතනය සඳහා ස්ථාවර මූල්‍ය ධාරිතාවක් පවතින බවට ප‍්‍රමාණවත් සාක්ෂි නොමැති බවත්, ආයතනයේ අනාගත අවදානම් සම්බන්ධයෙන් අවශ්‍ය කටයුතු සිදුකර නොමැති බවත් හා පාලන ව්‍යුහය උසස් අධ්‍යාපන ආයතනයක් සඳහා නොගැලපෙන බවත්ය.


කෙසේ වෙතත් ආයතනික සමාලෝචන නිර්නායකයන් සකස් කර ආයතනික ධාරිතාව සකස් කිරීමට වසර තුනකට වැඩි කාලයක් ලබාදීත් එම කරුණු සම්පූර්ණ කරන්නට බැටික්ලෝ කැම්පස් ප‍්‍රයිවට් ලිමිටඞ් ආයතනය සමත් වී නැත. එම නිසා එම ආයතනය උපාධි ප‍්‍රදානය කරනු ලබන ආයතනයක් ලෙස මෙතෙක් හඳුනාගෙන නොමැත.


ලංකා බැංකුවේ සාක්ෂිය


ලංකා බැංකුවේ කොල්ලූපිටිය ශාඛාවේ හිරා ෆවුන්ඬේෂන් ජංගම ගිණුමක් පවත්වාගෙන ගොස් ඇති අතර එම්.එල්.ඒ.එම්. හිස්බුල්ලා ගිණුම් කටයුතු සිදුකර ඇත. එමෙන්ම බැටික්ලෝ කැම්පස් ප‍්‍රයිවට් ලිමිටඞ් ලංකා බැංකුවේ කොල්ලූපිටිය ශාඛාවේ ජංගම ගිණුමක් පවත්වාගෙන ගොස් ඇත. එහි ගිණුම් කටයුතු සිදුකර ඇත්තේද එම්.එල්.ඒ.එම්. හිස්බුල්ලා හා ඒ.එච්. හිස්බුල්ලාය. එමෙන්ම කොල්ලූපිටිය ලංකා බැංකු ශාඛාවේම බැටික්ලෝ කැම්පස් හා හිරා ෆවුන්ඬේෂන් ව්‍යාපාරික විදේශ මුදල් ගිණුමක් හා ජංගම ගිණුමක් පවත්වාගෙන ගොස් ඇති අතර ඒවා සම්බන්ධයෙන් කටයුතු කර ඇත්තේද ඉහත සඳහුන් හිස්බුල්ලා පිය පුතු දෙදෙනාය. ඊට අමතරව සෙරන්ඩිබ් කන්ස්ට‍්‍රක්ෂන් ප‍්‍රයිවට් ලිමිටඞ් යනුවෙන් තවත් ජංගම ගිණුමක් කොල්ලූපිටිය ලංකා බැංකු ශාඛාවේ ඒ.එච්. හිස්බුල්ලා පවත්වාගෙන ගොස් ඇත

. තවත සෙරෙන්ඩිබ් කන්ස්ට‍්‍රක්ෂන් වෙනුවෙන් ඉතිරි කිරීමේ ගිණුමක්ද කොල්ලූපිටිය ශාඛාවේ පවත්වාගෙන ගොස් ඇති අතර එය ඒ.එච්. හිස්බුල්ලා මෙහෙයවා ඇත. ලංකා බැංකුවේ වැලිකන්ද ශාඛාවේ බැටික්ලෝ කැම්පස් වෙනුවෙන් ජංගම ගිණුමක් පවත්වාගෙන ගොස් ඇති අතර ඉහත පියපුතු දෙපල මෙහෙයවා ඇත.


විදේශ බැර කිරීම් හතක් මගින් රුපියල් බිලියන 3.6ක මුදලක් ( රුපියල් කෝටි 360ක් * බැටික්ලෝ කැම්පස් ගිණුමට ලැබී ඇත. මෙම විදේශ මුදල් එවීම සිදුකර ඇත්තේ ෂභ්‍යෑඍත්‍ඔ්භක්‍ෑ ්ඛත්‍, ්ඊෘඹඛඛ්්‍ය ්ඛන්‍ඹත්‍ත්‍්ඛෂ, න්‍ෑෘෘ්්‍ය, 21454,ඡුධ ඊධඞ භධ 15877 ී්ඹෘෂ ්ඍ්ඊෂ් යන ලිපිනයෙනි.


ඊට අමතරව රුපියල් මිලියන 700ක මුදලක් ලංකාව පුරා බැංකු ශාඛා මගින් බැටික්ලෝ කැම්පස් ගිණුමට ලැබී ඇත.


මේ ආකාරයට බැටික්ලෝ කැම්පස් සඳහා ලැබුණු අරමුදල්වලින් රුපියල් මිලියන 142.5ක මුදලක් සෙරන්ඩිබ් කන්ස්ට‍්‍රක්ෂන් ආයතනයට ගෙවා ඇත.
මෙම ගිණුම් ආරම්භ කිරීමේදී විදේශ බැර හෝ ණය පිළිබඳ දැනුවත් කිරීමක් සිදුකර නැති අතර ඒ සම්බන්ධයෙන් ශ‍්‍රී ලංකා මහබැංකුව හෝ විනිමය පාලකවරයාද දැනුවත් කර නැත.බැටික්ලෝ කැම්පස් සියළු ගණුදෙනු 2017 නොවැම්බර් 20 දිනට පෙර සිදුවී ඇති බැවින් එවකට ක‍්‍රියාත්මක විනිමය පාලන ප‍්‍රතිපාදන ඒ සඳහා අදාල වන බවත්, එසේම ආයෝජන මණ්ඩලය සමඟ ඇති කරගත් ගිවිසුම අනුව විනිමය පාලන පනතේ ප‍්‍රතිපාදනවලින් නිදහස් කිරීමක් ලබාදී නොමැති බවත් සඳහන් කර ඇත.


බැටික්ලෝ කැම්පස් සඳහා ලැබුණු මුදල් පොලී රහිත ණයක් වශයෙන් ලැබුණ බව පසුව ලංකා බැංකුවට දන්වා ඇතත් ණය ගිවිසුමක පිටපතක් තිබී නැත.
දේශීය සමාගමක් විදේශීය ණය සැපයුම්කරුවකුගෙන් ණයක් ලබාගන්නේ නම් එම ණය මුදල ලංකාවේ පිහිටි වාණිජ බැංකුවක පවත්වාගෙන යනු ලබන විදේශීය ණය ගැනුම් ගිණුමක් මගින් ලබාගත යුතු වුවත් එවැනි ගිණුමකින් එම මුදල් ලබාදී නැත.


මඩකලපුව දිස්ත‍්‍රික් ලේකම්ගේ සාක්ෂිය


2016 වර්ෂයට පෙර බැටික්ලෝ කැම්පස් ආයතනයේ ගොඩනැගිලි අනුමැතිය සඳහා ප‍්‍රාදේශීය සභාව ලබාදුන් ලේඛණ අඩංගු විෂය ගොනු කිසිවක් නොමැති බවටත්, තිබෙන්නේ 2016 සිට 2018 වර්ෂය දක්වා අනුමත වූ සංශෝධිත ගොඩනැගිලි සිතියම් පමණක් බවත් දන්වා ඇත.


මේ රාජ්‍ය ආයතනවල සාක්ෂිවලින් බැටික්ලෝ කැම්පස් හෙවත් ජනප‍්‍රිය ව්‍යවහරයේ පවතින මඩකලපුව ෂරියා විශ්වවිද්‍යාලයේ ඇත්ත කුමක්දැයි යමෙකුට සාධාරණ චිත‍්‍රයක් මවාගත හැකිය. මේ සාක්ෂි මෙම විශ්වවිද්‍යාල ආයතනය පිළිබඳ පරිපූර්ණ අවසන් සාක්ෂි ලෙසද සැලකිය යුතු නැත. මීට අදාල තවත් සාක්ෂිද ඉදිරියේදී ඉදිරිපත් විය හැකිය. එමගින් පරිපූර්ණ චිත‍්‍රයක් මවාගැනීමට අපට අපහසු නොවනු ඇත. සමහරවිට උසස් අධ්‍යාපනය පිළිබඳ අනුකාරක සභා වාර්තාව පාර්ලිමේන්තුවට ඉදිරිපත් කිරීමෙන් පසු ඔවුන් ලබාදෙන නිගමන හා නිර්දේශ මගින්ද බැටික්ලෝ කැම්පස් තුළ ඇත්තටම සිදුවී ඇත්තේ කුමක්දැයි අපට නිගමනයකට ආ හැකිය.

කැම්පස් ( ප‍්‍රයිවෙට් * ලිමටඞ් යනුවෙන් 2016-02-29 දින වෙනස් වී ඇති අතර කොටස් හිමි අධ්‍යක්ෂ අහමඞ් හිරාස් හිස්බුල්ලාගේ නමද මුහම්මඞ් හිස්බුල්ලා අහමඞ් හිරාස් ලෙස වෙනස් වී ඇත. එසේම 2019-01-04 දින එම්.එල්.ඒ.එම්. හිස්බුල්ලාද අධ්‍යක්ෂධූරයෙන් ඉවත් වී ඇති අතර අධ්‍යක්ෂ මණ්ඩලයට පුද්ගලයන් 4 දෙනෙකු ඉන්පසු පත්වී ඇත. ඔවුන් වන්නේ කොළඹ 08 ලේක්ඩ‍්‍රයිව්හි අංක 10 18 පදිංචි මුහම්මඞ් හිස්බුල්ලා අහමඞ් හිෆාස් හිස්බුල්ලා, වැල්ලවත්ත විවේකානන්ද පාර, අංන 55 හි පදිංචි මොහොමඞ් ෂහාබ්ඞීන් මොහොමඞ් ඉක්රාම්, මල්වාන කන්දවත්ත අංක 178/8 ඒ පදිංචි අහමඞ් මිලාර් මොහොමඞ් ෆසූල් ජිෆ්රි හා කොළඹ 09 දෙමටගොඩ පාර අංක 466 3 බී හි පදිංචි මොහොමඞ් රාසික් මොහොමඞ් සුම්රි යන අයය.


ඉන්පසු 2019-03-08 දින සමාගම සඳහා නව අධ්‍යක්ෂවරු දෙදෙනෙකු පත්වන අතර ඔවුන් වන්නේ දෙහිවල ද සිල්වා පාර, ජයසමගි මාවතේ අංක 44 ඒ 77 හි පදිංචි සීනි මොහොමඞ් මොහොමඞ් ඉස්මයිල් හා ගම්පහ විශාකා පාර අංක 15 හි පදිංචි තෙන්නකෝන් දොන් කමල් ධර්මසිරි තෙන්නකෝන්ය.හිරා පදනම තාක්ෂණ පුහුණුකිරීමේ මධ්‍යස්ථානයක් මඩකලපුවේ පුනානි ප‍්‍රදේශයේ ආරම්භ කිරීම සඳහා තෘතියික හා වෘත්තීය අධ්‍යාපන කොමිෂන් සභාවෙන් අවසර ඉල්ලා ඇත්තේ 2013 මාර්තු 20 දිනය. ඒ අනුව කොමිෂන් සභාව මූලික සුදුසුකම් සපුරන ලෙස හිරා පදනම වෙත දැනුම් දී ඇත. පසුව 2013 ජුනි 11 දින තරුණ කටයුතු හා වෘත්තීය පුහුණු අමාත්‍යාංශය සහ ශ‍්‍රී ලංකා හිරා පදනම රාජ්‍ය හා පෞද්ගලික සහයේගීතා පදනම යටතේ යුනිවර්සිටි කොලේජ් බැටික්ලෝ ආරම්භ කිරීම සඳහා අවබෝධතා ගිවිසුමක් අත්සන් කර ඇත. මෙයට එවක තරුණ කටයුතු හා වෘත්තීය පුහුණු අමාත්‍ය ඩලස් අලහප්පෙරුම හා හිරා පදනමේ සභාපති එම්.එල්.ඒ.එම්. හිස්බුල්ලා අත්සන් කර ඇත. ( එම අවස්ථාවේ හිස්බුල්ලා මහතා නියෝජ්‍ය ඇමතිවරයෙකි. *


අවබෝධතා ගිවිසුමෙන් පසු යුනිවර්සිටි කොලේජ් බැටික්ලෝ ආයතනය නිරීක්ෂණය කිරීම සඳහා තරුණ කටයුතු හා වෘත්තීය පුහුණු අමාත්‍යාංශයේ ලේකම්වරයා තිදෙනෙකුගෙන් යුත් කමිටුවක් පත්කර ඇති අතර එම කමිටුව ආයතනය පිහිටි භූමියේ හිමිකාරීත්වය, ඉඩපහසුකම්, සනීපාරක්ෂක පහසුකම් හා මූල්‍ය තත්ත්වය සම්බන්ධයෙන් වාර්තාවක් ඉදිරිපත් කර ඇත. ඉන්පසු 2014 අගෝස්තු 21 දින හිස්බුල්ලා ස්ටේඩියම් පාර, කාන්තන්කුඩි, මඩකලපුව යන ලිපිනයේ යුනිවර්සිටි කොලේජ් බැටික්ලෝ ආයතනය ලියාපදිංචිය සඳහා හිරා පදනම කරන ලද ඉල්ලීමට අනුමැතිය ලබාදීම 2015 මාර්තු 02 දින තෘතියික හා වෘත්තීය අධ්‍යාපන කොමිෂන් සභාව සිදුකර ඇත.හිරා පදනම 2013 ජුලි 24 දින කරන ග‍්‍රාමීය පුහුණු කිරීමේ ආයතනයක් පවත්වාගෙන යෑම සඳහා කරන ලද ඉල්ලීම අනුව ආයෝජන ව්‍යාපෘති සඳහා ඉඩම් ලබාදීම යටතේ ශ‍්‍රී ලංකා මහවැලි අධිකාරිය අසේලපුර ජයන්තියාය නම් ඒකකයෙන් අක්කර 35ක බිම් කොටසක් අවුරුදු 35ක කාලයකට බද්දට ලබාදී ඇත. ඒ අනුව අක්කරයකට වාර්ෂික බදු මුදල රුපියල් 14,340ක් වී ඇති අතර මුළු ඉඩම සඳහා වාර්ෂික බදු මුදල රුපියල් 491,200ක් වී ඇත. මේ බදු මුදල ආරම්භයේ සිටම ගෙවා නොතිබී ඇති අතර හිඟයක් වශයෙන් පැවති රුපියල් 4,185,584 ක මුදලක් 2017 මාර්තු 01 වැනිදා ගෙවා ඇත. අනතුරුව සීමාසහිත බැටික්ලෝ කැම්පස් ( ප‍්‍රයිවෙට් * සමාගමට 2013 ජුලි 12 වන දින සිට අවුරුදු 30ක කාලයක් සඳහා මඩකලපුව කෝරලේපත්තු උතුර කොට්ඨාශයට අයත් ජයන්තියාය ඉඩමෙන් අක්කර 35ක කොටසක් ජනාධිපති මෛත‍්‍රීපාල සිරිසේන බදු ඔප්පුවකින් ලබා දී ඇත.


එසේ නිත්‍යානුකූලව ලබාදුන් අක්කර 35 වෙනුවට බැටික්ලෝ කැම්පස් ආයතනය අනවසරයෙන් තවත් අක්කර 8ක ඉඩම් ප‍්‍රමාණයක් තුළ ගොඩනැඟිලි ඉදිකර ඇති බවත්, ඊටත් අමතරව තවත් අක්කර 15ක පමණ ප‍්‍රමාණයක් එළිපෙහෙළි කර ඇති බවත් මහවැලි අධිකාරිය නිරීක්ෂණය කර ඇත.


ශ‍්‍රී ලංකා ආයෝජන මණ්ඩල සාක්ෂිය


හිරා ෆවුන්ඬේෂන් වෙනුවෙන් අහමඞ් හිරාස් 2017 ජුලි 17 දින ශ‍්‍රී ලංකා ආයෝජන මණ්ඩලයට අයදුම්පතක් ඉදිරිපත් කර ඇත. ඒ මඩකලපුව පුනානි ප‍්‍රදේශයේ මහවැලි අධිකාරියට අයත් අක්කර 35 ක ඉඩමක උසස් අධ්‍යාපන ආයතනයක් පවත්වාගෙන යෑම සඳහාය. ඒ සඳහා ආයෝජනය කරන මුදල වශයෙන් සඳහන් වන්නේ ඇමෙරිකානු ඩොලර් මිලියන 4.5ක මුදලකි.
කෘෂිකර්ම, ඉංජිනේරු, ඉස්ලාම් අධ්‍යාපනය, සංචාරක හා සෞඛ්‍ය යන පීඨ හතරක් අදියර තුනක් යටතේ වසර පහක කාලයකදී ඇති කිරීමටත්, පරිපාලන ගොඩනැඟිලි, පුස්තකාලය, ශ‍්‍රවණාගාරය, කාර්ය මණ්ඩල නේවාසිකාගාර, ශිෂ්‍ය නේවාසිකාගාර, පිහිනුම් තටාකය හා ක‍්‍රීඩාංගණය ඉදිකිරීමත් ඒ යටතේ සිදුකීමට නියමිතව තිබී ඇත. ඒ සිසුන් 3000ක පිරිසක් සඳහාය.


මුලින් සඳහන් කරන ලද මූලික ආයෝජනය වූ ඩොලර් මිලියන 4.5ක මුදල ඒ අනුව පසුව 2015 ජුනි 12 වනවිට ඩොලර් මිලියන 45.75 දක්වා වැඩිකරන බව දන්වා ඇත.


මෙම ව්‍යාපෘතිය සඳහා ශ‍්‍රී ලංකා ආයොජන මණ්ඩලය 2016 ජනවාරි 12 දින අනුමැතිය ලබාදී ඇති අතර ඒ සඳහා වූ ගිවිසුමට 2016 මැයි 19 දින අත්සන් තබා ඇත. ඒ මෙම සමාගම උපාධි පිරිනමන්නේ නම් එසේ කළ යුත්තේ විදේශීය විශ්වවිද්‍යාලයකට අනුබද්ධවීමෙන් පසුව බවත්, ඒ සඳහා උසස් අධ්‍යාපන අමාත්‍යාංශයේ අනුමැතිය ලබාගත යුතු බවත් සඳහන් කරමින්ය.
උසස් අධ්‍යාපන අමාත්‍යාංශ සාක්ෂිය
බැටික්ලෝ කැම්පස් ප‍්‍රයිවට් ලිමිටඞ්හි සභාපති එම්.එල්.ඒ.එම්. හිස්බුල්ලා පාර්ලිමේන්තු ලිපි ශීර්ෂයක් මගින් උසස් අධ්‍යාපන ආයතනයක් පිහිටුවීම සඳහා 2015 ජුලි 03 දින එවන උසස් අධ්‍යාපන හා පර්යේෂණ අමාත්‍යාංශය වෙත ඉල්ලීමක් ඉදිරිපත් කර ඇත.


ඒ අනුව ඉල්ලීම් සමාලෝචනය සඳහා රුපියල් මිලියන එකක මුදලක් ගෙවන ලෙසද, ආයතනය පිළිබඳ ස්වයං ඇගැයීම් වාර්තාවක් ඉදිරිපත් කරන ලෙසද දන්වා ඇත. එම දැනුම්දීම් අනුව මුදල් ගෙවීමද ඇගැයීම් වාර්තාව ලබාදීමද බැටික්ලෝ කැම්පස් සිදුකර ඇත.


ඉන්පසු උසස් අධ්‍යාපන අමාත්‍යංශය පස් දෙනෙකුගෙන් යුත් කමිටුවක් සමාලෝචනය සඳහා පත්කර ඇති අතර පළමු සමාලෝචන වාර්තාව 2016 පෙබරවාරි 01 බාරදී ඇත. ඒ අනුව බැටික්ලෝ කැම්පස් තවදුරටත් සපුරාලිය යුතු නිර්නායකයන් හඳුනාගෙන ඇත.


ඊට අමතරව මේ සම්බන්ධයෙන් සමාලෝචනයට පත්කර ලද මූල්‍ය කටයුතු පිළිබඳ තාක්ෂණ උපදේශක කමිටුව නිර්දේශ කර ඇත්තේ මෙම ආයතනය සඳහා ස්ථාවර මූල්‍ය ධාරිතාවක් පවතින බවට ප‍්‍රමාණවත් සාක්ෂි නොමැති බවත්, ආයතනයේ අනාගත අවදානම් සම්බන්ධයෙන් අවශ්‍ය කටයුතු සිදුකර නොමැති බවත් හා පාලන ව්‍යුහය උසස් අධ්‍යාපන ආයතනයක් සඳහා නොගැලපෙන බවත්ය.


කෙසේ වෙතත් ආයතනික සමාලෝචන නිර්නායකයන් සකස් කර ආයතනික ධාරිතාව සකස් කිරීමට වසර තුනකට වැඩි කාලයක් ලබාදීත් එම කරුණු සම්පූර්ණ කරන්නට බැටික්ලෝ කැම්පස් ප‍්‍රයිවට් ලිමිටඞ් ආයතනය සමත් වී නැත. එම නිසා එම ආයතනය උපාධි ප‍්‍රදානය කරනු ලබන ආයතනයක් ලෙස මෙතෙක් හඳුනාගෙන නොමැත.


ලංකා බැංකුවේ සාක්ෂිය


ලංකා බැංකුවේ කොල්ලූපිටිය ශාඛාවේ හිරා ෆවුන්ඬේෂන් ජංගම ගිණුමක් පවත්වාගෙන ගොස් ඇති අතර එම්.එල්.ඒ.එම්. හිස්බුල්ලා ගිණුම් කටයුතු සිදුකර ඇත. එමෙන්ම බැටික්ලෝ කැම්පස් ප‍්‍රයිවට් ලිමිටඞ් ලංකා බැංකුවේ කොල්ලූපිටිය ශාඛාවේ ජංගම ගිණුමක් පවත්වාගෙන ගොස් ඇත. එහි ගිණුම් කටයුතු සිදුකර ඇත්තේද එම්.එල්.ඒ.එම්. හිස්බුල්ලා හා ඒ.එච්. හිස්බුල්ලාය. එමෙන්ම කොල්ලූපිටිය ලංකා බැංකු ශාඛාවේම බැටික්ලෝ කැම්පස් හා හිරා ෆවුන්ඬේෂන් ව්‍යාපාරික විදේශ මුදල් ගිණුමක් හා ජංගම ගිණුමක් පවත්වාගෙන ගොස් ඇති අතර ඒවා සම්බන්ධයෙන් කටයුතු කර ඇත්තේද ඉහත සඳහුන් හිස්බුල්ලා පිය පුතු දෙදෙනාය. ඊට අමතරව සෙරන්ඩිබ් කන්ස්ට‍්‍රක්ෂන් ප‍්‍රයිවට් ලිමිටඞ් යනුවෙන් තවත් ජංගම ගිණුමක් කොල්ලූපිටිය ලංකා බැංකු ශාඛාවේ ඒ.එච්. හිස්බුල්ලා පවත්වාගෙන ගොස් ඇත. තවත සෙරෙන්ඩිබ් කන්ස්ට‍්‍රක්ෂන් වෙනුවෙන් ඉතිරි කිරීමේ ගිණුමක්ද කොල්ලූපිටිය ශාඛාවේ පවත්වාගෙන ගොස් ඇති අතර එය ඒ.එච්. හිස්බුල්ලා මෙහෙයවා ඇත. ලංකා බැංකුවේ වැලිකන්ද ශාඛාවේ බැටික්ලෝ කැම්පස් වෙනුවෙන් ජංගම ගිණුමක් පවත්වාගෙන ගොස් ඇති අතර ඉහත පියපුතු දෙපල මෙහෙයවා ඇත.


විදේශ බැර කිරීම් හතක් මගින් රුපියල් බිලියන 3.6ක මුදලක් ( රුපියල් කෝටි 360ක් * බැටික්ලෝ කැම්පස් ගිණුමට ලැබී ඇත. මෙම විදේශ මුදල් එවීම සිදුකර ඇත්තේ ෂභ්‍යෑඍත්‍ඔ්භක්‍ෑ ්ඛත්‍, ්ඊෘඹඛඛ්්‍ය ්ඛන්‍ඹත්‍ත්‍්ඛෂ, න්‍ෑෘෘ්්‍ය, 21454,ඡුධ ඊධඞ භධ 15877 ී්ඹෘෂ ්ඍ්ඊෂ් යන ලිපිනයෙනි.


ඊට අමතරව රුපියල් මිලියන 700ක මුදලක් ලංකාව පුරා බැංකු ශාඛා මගින් බැටික්ලෝ කැම්පස් ගිණුමට ලැබී ඇත.
මේ ආකාරයට බැටික්ලෝ කැම්පස් සඳහා ලැබුණු අරමුදල්වලින් රුපියල් මිලියන 142.5ක මුදලක් සෙරන්ඩිබ් කන්ස්ට‍්‍රක්ෂන් ආයතනයට ගෙවා ඇත.
මෙම ගිණුම් ආරම්භ කිරීමේදී විදේශ බැර හෝ ණය පිළිබඳ දැනුවත් කිරීමක් සිදුකර නැති අතර ඒ සම්බන්ධයෙන් ශ‍්‍රී ලංකා මහබැංකුව හෝ විනිමය පාලකවරයාද දැනුවත් කර නැත.


මහබැංකුවේ සාක්ෂිය


බැටික්ලෝ කැම්පස් සියළු ගණුදෙනු 2017 නොවැම්බර් 20 දිනට පෙර සිදුවී ඇති බැවින් එවකට ක‍්‍රියාත්මක විනිමය පාලන ප‍්‍රතිපාදන ඒ සඳහා අදාල වන බවත්, එසේම ආයෝජන මණ්ඩලය සමඟ ඇති කරගත් ගිවිසුම අනුව විනිමය පාලන පනතේ ප‍්‍රතිපාදනවලින් නිදහස් කිරීමක් ලබාදී නොමැති බවත් සඳහන් කර ඇත.


බැටික්ලෝ කැම්පස් සඳහා ලැබුණු මුදල් පොලී රහිත ණයක් වශයෙන් ලැබුණ බව පසුව ලංකා බැංකුවට දන්වා ඇතත් ණය ගිවිසුමක පිටපතක් තිබී නැත.
දේශීය සමාගමක් විදේශීය ණය සැපයුම්කරුවකුගෙන් ණයක් ලබාගන්නේ නම් එම ණය මුදල ලංකාවේ පිහිටි වාණිජ බැංකුවක පවත්වාගෙන යනු ලබන විදේශීය ණය ගැනුම් ගිණුමක් මගින් ලබාගත යුතු වුවත් එවැනි ගිණුමකින් එම මුදල් ලබාදී නැත.


මඩකලපුව දිස්ත‍්‍රික් ලේකම්ගේ සාක්ෂිය


2016 වර්ෂයට පෙර බැටික්ලෝ කැම්පස් ආයතනයේ ගොඩනැගිලි අනුමැතිය සඳහා ප‍්‍රාදේශීය සභාව ලබාදුන් ලේඛණ අඩංගු විෂය ගොනු කිසිවක් නොමැති බවටත්, තිබෙන්නේ 2016 සිට 2018 වර්ෂය දක්වා අනුමත වූ සංශෝධිත ගොඩනැගිලි සිතියම් පමණක් බවත් දන්වා ඇත.
මේ රාජ්‍ය ආයතනවල සාක්ෂිවලින් බැටික්ලෝ කැම්පස් හෙවත් ජනප‍්‍රිය ව්‍යවහරයේ පවතින මඩකලපුව ෂරියා විශ්වවිද්‍යාලයේ ඇත්ත කුමක්දැයි යමෙකුට සාධාරණ චිත‍්‍රයක් මවාගත හැකිය. මේ සාක්ෂි මෙම විශ්වවිද්‍යාල ආයතනය පිළිබඳ පරිපූර්ණ අවසන් සාක්ෂි ලෙසද සැලකිය යුතු නැත. මීට අදාල තවත් සාක්ෂිද ඉදිරියේදී ඉදිරිපත් විය හැකිය. එමගින් පරිපූර්ණ චිත‍්‍රයක් මවාගැනීමට අපට අපහසු නොවනු ඇත. සමහරවිට උසස් අධ්‍යාපනය පිළිබඳ අනුකාරක සභා වාර්තාව පාර්ලිමේන්තුවට ඉදිරිපත් කිරීමෙන් පසු ඔවුන් ලබාදෙන නිගමන හා නිර්දේශ මගින්ද බැටික්ලෝ කැම්පස් තුළ ඇත්තටම සිදුවී ඇත්තේ කුමක්දැයි අපට නිගමනයකට ආ හැකිය.

.75 දක්වා වැඩිකරන බව දන්වා ඇත.


මෙම ව්‍යාපෘතිය සඳහා ශ‍්‍රී ලංකා ආයොජන මණ්ඩලය 2016 ජනවාරි 12 දින අනුමැතිය ලබාදී ඇති අතර ඒ සඳහා වූ ගිවිසුමට 2016 මැයි 19 දින අත්සන් තබා ඇත. ඒ මෙම සමාගම උපාධි පිරිනමන්නේ නම් එසේ කළ යුත්තේ විදේශීය විශ්වවිද්‍යාලයකට අනුබද්ධවීමෙන් පසුව බවත්, ඒ සඳහා උසස් අධ්‍යාපන අමාත්‍යාංශයේ අනුමැතිය ලබාගත යුතු බවත් සඳහන් කරමින්ය.


උසස් අධ්‍යාපන අමාත්‍යාංශ සාක්ෂිය


බැටික්ලෝ කැම්පස් ප‍්‍රයිවට් ලිමිටඞ්හි සභාපති එම්.එල්.ඒ.එම්. හිස්බුල්ලා පාර්ලිමේන්තු ලිපි ශීර්ෂයක් මගින් උසස් අධ්‍යාපන ආයතනයක් පිහිටුවීම සඳහා 2015 ජුලි 03 දින එවන උසස් අධ්‍යාපන හා පර්යේෂණ අමාත්‍යාංශය වෙත ඉල්ලීමක් ඉදිරිපත් කර ඇත.


ඒ අනුව ඉල්ලීම් සමාලෝචනය සඳහා රුපියල් මිලියන එකක මුදලක් ගෙවන ලෙසද, ආයතනය පිළිබඳ ස්වයං ඇගැයීම් වාර්තාවක් ඉදිරිපත් කරන ලෙසද දන්වා ඇත. එම දැනුම්දීම් අනුව මුදල් ගෙවීමද ඇගැයීම් වාර්තාව ලබාදීමද බැටික්ලෝ කැම්පස් සිදුකර ඇත.
ඉන්පසු උසස් අධ්‍යාපන අමාත්‍යංශය පස් දෙනෙකුගෙන් යුත් කමිටුවක් සමාලෝචනය සඳහා පත්කර ඇති අතර පළමු සමාලෝචන වාර්තාව 2016 පෙබරවාරි 01 බාරදී ඇත. ඒ අනුව බැටික්ලෝ කැම්පස් තවදුරටත් සපුරාලිය යුතු නිර්නායකයන් හඳුනාගෙන ඇත.


ඊට අමතරව මේ සම්බන්ධයෙන් සමාලෝචනයට පත්කර ලද මූල්‍ය කටයුතු පිළිබඳ තාක්ෂණ උපදේශක කමිටුව නිර්දේශ කර ඇත්තේ මෙම ආයතනය සඳහා ස්ථාවර මූල්‍ය ධාරිතාවක් පවතින බවට ප‍්‍රමාණවත් සාක්ෂි නොමැති බවත්, ආයතනයේ අනාගත අවදානම් සම්බන්ධයෙන් අවශ්‍ය කටයුතු සිදුකර නොමැති බවත් හා පාලන ව්‍යුහය උසස් අධ්‍යාපන ආයතනයක් සඳහා නොගැලපෙන බවත්ය.


කෙසේ වෙතත් ආයතනික සමාලෝචන නිර්නායකයන් සකස් කර ආයතනික ධාරිතාව සකස් කිරීමට වසර තුනකට වැඩි කාලයක් ලබාදීත් එම කරුණු සම්පූර්ණ කරන්නට බැටික්ලෝ කැම්පස් ප‍්‍රයිවට් ලිමිටඞ් ආයතනය සමත් වී නැත. එම නිසා එම ආයතනය උපාධි ප‍්‍රදානය කරනු ලබන ආයතනයක් ලෙස මෙතෙක් හඳුනාගෙන නොමැත.ලංකා බැංකුවේ කොල්ලූපිටිය ශාඛාවේ හිරා ෆවුන්ඬේෂන් ජංගම ගිණුමක් පවත්වාගෙන ගොස් ඇති අතර එම්.එල්.ඒ.එම්. හිස්බුල්ලා ගිණුම් කටයුතු සිදුකර ඇත. එමෙන්ම බැටික්ලෝ කැම්පස් ප‍්‍රයිවට් ලිමිටඞ් ලංකා බැංකුවේ කොල්ලූපිටිය ශාඛාවේ ජංගම ගිණුමක් පවත්වාගෙන ගොස් ඇත. එහි ගිණුම් කටයුතු සිදුකර ඇත්තේද එම්.එල්.ඒ.එම්. හිස්බුල්ලා හා ඒ.එච්. හිස්බුල්ලාය. එමෙන්ම කොල්ලූපිටිය ලංකා බැංකු ශාඛාවේම බැටික්ලෝ කැම්පස් හා හිරා ෆවුන්ඬේෂන් ව්‍යාපාරික විදේශ මුදල් ගිණුමක් හා ජංගම ගිණුමක් පවත්වාගෙන ගොස් ඇති අතර ඒවා සම්බන්ධයෙන් කටයුතු කර ඇත්තේද ඉහත සඳහුන් හිස්බුල්ලා පිය පුතු දෙදෙනාය. ඊට අමතරව සෙරන්ඩිබ් කන්ස්ට‍්‍රක්ෂන් ප‍්‍රයිවට් ලිමිටඞ් යනුවෙන් තවත් ජංගම ගිණුමක් කොල්ලූපිටිය ලංකා බැංකු ශාඛාවේ ඒ.එච්. හිස්බුල්ලා පවත්වාගෙන ගොස් ඇත. තවත සෙරෙන්ඩිබ් කන්ස්ට‍්‍රක්ෂන් වෙනුවෙන් ඉතිරි කිරීමේ ගිණුමක්ද කොල්ලූපිටිය ශාඛාවේ පවත්වාගෙන ගොස් ඇති අතර එය ඒ.එච්. හිස්බුල්ලා මෙහෙයවා ඇත. ලංකා බැංකුවේ වැලිකන්ද ශාඛාවේ බැටික්ලෝ කැම්පස් වෙනුවෙන් ජංගම ගිණුමක් පවත්වාගෙන ගොස් ඇති අතර ඉහත පියපුතු දෙපල මෙහෙයවා ඇත.
විදේශ බැර කිරීම් හතක් මගින් රුපියල් බිලියන 3.6ක මුදලක් ( රුපියල් කෝටි 360ක් * බැටික්ලෝ කැම්පස් ගිණුමට ලැබී ඇත. මෙම විදේශ මුදල් එවීම සිදුකර ඇත්තේ ෂභ්‍යෑඍත්‍ඔ්භක්‍ෑ ්ඛත්‍, ්ඊෘඹඛඛ්්‍ය ්ඛන්‍ඹත්‍ත්‍්ඛෂ, න්‍ෑෘෘ්්‍ය, 21454,ඡුධ ඊධඞ භධ 15877 ී්ඹෘෂ ්ඍ්ඊෂ් යන ලිපිනයෙනි.
ඊට අමතරව රුපියල් මිලියන 700ක මුදලක් ලංකාව පුරා බැංකු ශාඛා මගින් බැටික්ලෝ කැම්පස් ගිණුමට ලැබී ඇත.
මේ ආකාරයට බැටික්ලෝ කැම්පස් සඳහා ලැබුණු අරමුදල්වලින් රුපියල් මිලියන 142.5ක මුදලක් සෙරන්ඩිබ් කන්ස්ට‍්‍රක්ෂන් ආයතනයට ගෙවා ඇත.
මෙම ගිණුම් ආරම්භ කිරීමේදී විදේශ බැර හෝ ණය පිළිබඳ දැනුවත් කිරීමක් සිදුකර නැති අතර ඒ සම්බන්ධයෙන් ශ‍්‍රී ලංකා මහබැංකුව හෝ විනිමය පාලකවරයාද දැනුවත් කර නැත.


මහබැංකුවේ සාක්ෂිය
බැටික්ලෝ කැම්පස් සියළු ගණුදෙනු 2017 නොවැම්බර් 20 දිනට පෙර සිදුවී ඇති බැවින් එවකට ක‍්‍රියාත්මක විනිමය පාලන ප‍්‍රතිපාදන ඒ සඳහා අදාල වන බවත්, එසේම ආයෝජන මණ්ඩලය සමඟ ඇති කරගත් ගිවිසුම අනුව විනිමය පාලන පනතේ ප‍්‍රතිපාදනවලින් නිදහස් කිරීමක් ලබාදී නොමැති බවත් සඳහන් කර ඇත.


බැටික්ලෝ කැම්පස් සඳහා ලැබුණු මුදල් පොලී රහිත ණයක් වශයෙන් ලැබුණ බව පසුව ලංකා බැංකුවට දන්වා ඇතත් ණය ගිවිසුමක පිටපතක් තිබී නැත.
දේශීය සමාගමක් විදේශීය ණය සැපයුම්කරුවකුගෙන් ණයක් ලබාගන්නේ නම් එම ණය මුදල ලංකාවේ පිහිටි වාණිජ බැංකුවක පවත්වාගෙන යනු ලබන විදේශීය ණය ගැනුම් ගිණුමක් මගින් ලබාගත යුතු වුවත් එවැනි ගිණුමකින් එම මුදල් ලබාදී නැත.


මඩකලපුව දිස්ත‍්‍රික් ලේකම්ගේ සාක්ෂිය
2016 වර්ෂයට පෙර බැටික්ලෝ කැම්පස් ආයතනයේ ගොඩනැගිලි අනුමැතිය සඳහා ප‍්‍රාදේශීය සභාව ලබාදුන් ලේඛණ අඩංගු විෂය ගොනු කිසිවක් නොමැති බවටත්, තිබෙන්නේ 2016 සිට 2018 වර්ෂය දක්වා අනුමත වූ සංශෝධිත ගොඩනැගිලි සිතියම් පමණක් බවත් දන්වා ඇත.


මේ රාජ්‍ය ආයතනවල සාක්ෂිවලින් බැටික්ලෝ කැම්පස් හෙවත් ජනප‍්‍රිය ව්‍යවහරයේ පවතින මඩකලපුව ෂරියා විශ්වවිද්‍යාලයේ ඇත්ත කුමක්දැයි යමෙකුට සාධාරණ චිත‍්‍රයක් මවාගත හැකිය. මේ සාක්ෂි මෙම විශ්වවිද්‍යාල ආයතනය පිළිබඳ පරිපූර්ණ අවසන් සාක්ෂි ලෙසද සැලකිය යුතු නැත. මීට අදාල තවත් සාක්ෂිද ඉදිරියේදී ඉදිරිපත් විය හැකිය. එමගින් පරිපූර්ණ චිත‍්‍රයක් මවාගැනීමට අපට අපහසු නොවනු ඇත. සමහරවිට උසස් අධ්‍යාපනය පිළිබඳ අනුකාරක සභා වාර්තාව පාර්ලිමේන්තුවට ඉදිරිපත් කිරීමෙන් පසු ඔවුන් ලබාදෙන නිගමන හා නිර්දේශ මගින්ද බැටික්ලෝ කැම්පස් තුළ ඇත්තටම සිදුවී ඇත්තේ කුමක්දැයි අපට නිගමනයකට ආ හැකිය.

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි