21.3 C
Sri Lanka
4 June,2023

සුදු වෑන් එපා කී අපිට දැන් කළු වෑන් ද?

Must read

mde

‘මහත්තයා ජනවාරි 23 වෙනිදා උදේ 9.10ට විතර මස් අරගෙන කඩේට ආවා. එදා අපිට මඟුල් ගෙවල් දෙකකට මස් ඕඩරයක් තිබුණා. එදා මස් සුද්ද කරන අය එක්කෙනයි හිටියේ. ඒ නිසා එයා ගේ පැත්තට ආවා. ඇවිත් අම්මත් එක්ක විනාඩි 20ක් විතර කතා කරකර ඉන්නකොට තමයි පියර් එකේ රසී (අතුරුදන් කළ අනෙක් තැනැත්තා) අයියා ඇවිත් තියෙන්නේ. ඊටපස්සේ දෙන්නා එක්ක ගෙදර කතා කරකර ඉන්නකොට තමයි සුදු කාර් එකකුයි, කළු කේ ඩී එච් වෑන් එකකුයි ඇවිත් තියෙන්නේ. මේ වාහන දෙකේ ආපු පොලිසියේ අය මගේ මහත්තයාටයි, රසී අයියටයි දෙන්නටම මාංචු දාලා වෑන් එකේ දාගෙන අරං ගිහිං. මේ සිද්ධිය වෙනකොට උදේ 10.10ට විතර ඇති. ඉතිං අරං ගියා ගියාමයි තාම නෑ’. මේ හඬ එම්.සමන්තිගේ ය. ඇය මේ කතාව පවසන්නේ හැඩූ කඳුලෙන්‍ ය. ඇයගේ කඳුලු කතාවට හේතුව කුමක්ද? අපි රත්ගම රත්න උදාන ගමට ගියෙමු.

රත්ගම දැඩි නිහැඬියාවකය. පතිරාජ කඩේ අසල සිටි තරුණයෙකුගෙන් අපි මග විමසුවෙමු. මල්ලි ෆාම් ෂොප් එකේ මංජුල අසේල කුමාරගෙ ගෙදරට යන්නේ කොහොමද?.. ‘ම්.. ම්.. දන්නේ නෑ වෙනකාගෙන් හරි අහන්න’ ඔහුගේ පිළිතුර විය. අවසන අපි මංජුලගේ නිවස සොයා ගතිමු. රූපවාහිනි ආයතනයක මාධ්‍යවේදී සොහොයුරෙක් නිවස තුළ කැමරාවක් අටවාගෙන සුදානමින් ය. ඊළඟට මානව හිමිකම් කොමිෂමේ නිලධාරීන් සමූහයක් පැමිණියෝය. ඔවුන් මංජුල අසේල කුමාරගේ බිරිඳ එම්. සමන්තිගේ ප්‍රකාශයක් සටහන් කරගන්න සුදානමින්‍ ය. එය ටිකක් වෙලාව ගන්නා වැඩකි. ටිකක් එහෙට මෙහෙට වෙමින් සිට මා ඇයව මගේ කතාබහට නතරකර ගත්තේය. ‘ මගේ මහත්තයට ගමේ කවුරුත් තරහාකාරයෝ හිටියේ නෑ. අපි රත්ගම කුකුල් මස් ව්‍යාපාරයක් කරනවා. ඇත්තටම මොකද්ද මේ වුණේ කියලා හිතාගන්න බෑ’. නිවසේ නෑදෑ හිතිමිතුරන් පිරිවරය. ඔවුන් වික්ෂිප්තය. එම්. සමන්තිට සහ මංජුලට දරුවන් තිදෙනෙකි අද ඔවුන් සියල්ලෝම බලා සිටින්නේ කළු වෑන් එකකින් රැගෙනගිය තමන්ගේ ස්වාමියා තාත්තා නැවත නිවසට පැමිණෙන තුරුය…

අතුරුදන් කතාව

මේ කතාවත් රාජපක්ෂ අවධියේ අනුරාධපුර විජයපුර බෝගහ අසලදී පොලිස් විශේෂ කාර්‍ය බලකා නිලධාරින් කණ්ඩායමක් විසින් පැහැරගෙන ගිය මදුෂ්ක හරිස් ද සිල්වාගේ කතාව මෙන් යැයි මට සිතේ. එදා අපි සුදු වෑන් භිතිකාව පිළිබඳ තොරතුරු රටට වාර්තා කරමින් සිටිමු. ඉන්පසුව රාජපක්ෂ රෙජීමය පාලනයෙන් බැසගිය පසු සුදු වෑන් අරං ගිය මිනිසුන් සොයා ගන්නට, ඔවුන්ට යුක්තිය ඉටුකරගන්නට වෙහෙසුනෙමු. ඒ අරමුණින් අතුරුදන් වූවන්ගේ පවුල්වල දුක වේදනාව වාර්තා කළෙමු. එහෙත් දැන් තත්ත්වය කුමක්ද? සුදු වෑන් එපා කී අපිට දැන් කළු වෑන් ලැබී ඇත. ඒ රජයේම පොලිසියෙනි.

‘ මගේ මහත්තයයි රසී අයියයි ජනවාරි 23 උදේ මේ විදිහට අරං ගියාට පස්සේ අපි ඒ වෙලාවෙම රත්ගම පොලිසියට ගියා. පොලිසිය අපේ පැමිණිල්ල භාර ගත්තේ නෑ. ඊට පස්සේ අපි ගාල්ලට ගියා. ගාල්ලේ පොලිසියේ සතිෂ් ගමගේ මහත්තයා හම්බ වුණා. ගාල්ලේ ලොක්කා හිටියේ නෑ. සතිෂ් මහත්තයා දෙවෙනියා කියලා තමයි කිව්වේ. එයා අපේ පැමිණිල්ල භාර ගත්තෙත් නෑ. බයවෙන්න දෙයක් නෑ ගෙදර එයි කියලා තමයි කිව්වේ. අපි ආයි රත්ගම පොලිසියට ආවා. හවස 7ට තමයි රත්ගම පොලිසියේ බන්දුල මහත්තයා අපේ පැමිණිල්ල ලියාගත්තේ.’ එම්. සමන්ති කියන ලෙස කතාවේ ආරම්භය මෙසේය. රත්ගම පොලිසිය සහ ගාල්ලේ මුලස්ථාන පොලිසියේ මේ හැසිරීමෙන් පෙනෙන්නේ මෙම ව්‍යාපාරිකයින් දෙදෙනාට එම 23 වැනි දින වුණේ කුමක්දැයි, මෙම පොලිස් ස්ථාන දෙකම හොඳහැටි දැනුවත් බවය.

‘ අපේ මහත්තුරු ගැන තොරතුරක් ජනවාරි 25 වෙනිදා වෙනකොටත් නැති නිසා අපි 26 රත්ගම උද්ඝෝෂණයක් කලා. ඊට පස්සේ ගාල්ලේ සතිෂ් ගමගේ මහත්තයා කිව්වා මට සතියක් කල්දෙන්න මම මේ දෙන්නා හොයලා දෙන්නම් කියලා. අපි එදා ඒ මහත්තයාගෙන් ඇහුවා එයාලගේ ජීවිතයට මොනවා හරි වුණොත් වගකියනවද කියලා. මිනිහා කිව්වා ඔව් මම වගකීම ගන්නවා කියලා. ඊටපස්සේ ආයි අපි ගියා මහත්තයා හම්බවෙන්න. ඒ ගියහම කියනවා මේ දෙන්නා එක්කම ෆයිල් ටික සී අයි ඩී යවනවා කියලා. අපි සතුටු වුණා. මොකද සී අයි ඩී යවනවා කියන්නේ ඉන්නවා කියන එක නේ. ඊට පස්සේ තමයි සමන්ති අක්කට ලියුමක් එන්නේ..’ මේ හඬ දීපානි ප්‍රියංකා ගේය. ඇය තුන්මස් ගැබිණියක්‍ ය. ඇයගේ ආදරනීය සැමියා රසීන් චින්තකද මෙම සිද්ධියෙන් අතුරුදන්වී සිටී. ඔවුන්ට සත් හැවරිදි පුතෙක්ද සිටින්නේය. මාළු කරවල කිරීම සඳහා මීගමුවට මාළු යවන, තොග සැපයුම්කරුවෙක් ලෙස රසීන් චින්තක කටයුතු කර ඇත. දැන් රසීන් චින්තක නැති සොවින් මේ පවුලම තැවෙමින් සිටියි. අතුරුදන් මෙම දෙදෙනාම පාසල් කාලයේ සිට මිතුරන් බව කියති. ඔවුන් දෙදෙනාම රත්ගම ප්‍රදේශයේ නැග ආ ව්‍යාපාරිකයින් දෙදෙනෙක් ය.

ලිපියේ කතාව

‘ ඔයාලගෙ ගෙදර සිටි ගෝනපීනුවල මංජුල සහ කොස්ගම රසීන් චින්තක යන දෙදෙනා 2019.01.23 වැනි දින කළුපාට KDH රථයකින් සහ සුදුපාට කාර් රථයකින් අරගෙන ගිය අය ගැන දන්වන්නයි මේ ලිපිය ලියන්නේ’ යනුවෙන් සඳහන් කර රෙජිස්ටර් තැපෑලෙන් මේ ලිපිය එවා ඇත්තේ මංජුල අසේල කුමාරගේ බිරිඳ එම්. සමන්තිටය. ඒ පසුගිය පෙබ 06 වැනි දිනය. මේ ලිපිය ලැබුණු පසුව මේ පවුල් දෙකටම ගිනි ඇවිලී යන්නේය. ඒ එහි අන්තර්ගත කරුණු නිසාය.

‘ ඔවුන් දෙදෙනා මාතර නූපේ හන්දියේ තියෙන දකුණු පළාත් නියෝජ්‍ය පොලිස්පති කාර්‍යාලයේ පිහිටුවා ඇති අති විශේෂ ඒකකයේ OIC රෝහණ සහ IP නිශාන්ත ගේ කණ්ඩායමක් තමයි අරං ගියේ. ඉන් එක් අයෙකුට ගහනකොට මැරුණා. අනික් කෙනා ඒක දැක්කා. ඒනිසා අනික් කෙනත් මැරුවා. දෙදෙනාම මේ වෙනකොට පුච්චලා දමලා අවසන්..’ මේ එම ලිපියේ තවත් කොටසක් ය. මෙම ලිපියේ තොරතුරු බොහෝමයක් අන්ත්‍රර්ගතය. ලිපිය ලියා ඇත්තේ මෙම විශේෂ ඒකකයේම පොලිස් නිලධාරින් පිරිසකි. ඒ බව ලිපියේ කෙලෙවර් සඳහන් කර ඇත. නීතිය සැමට සමානව ක්‍රියාත්මක කරන්නට සිටින සිවිල් ආයතනයක් වන පොලිසිය ඉඳහිට මිනිමරන්නේ මෙසේය…

මෙම ලිපිය ලැබුණ පසුව මංජුල අසේල කුමාරගේ පියා එම ලිපිය රත්ගම පොලිසියට පෙන්වන්නේය. ඒ සමග මේ ලිපිය රත්ගම පොලිසිය උදුරා ගන්නේය. මේ ලිපිය දුටුවිට තමන් මෙතරම් කාලයක් යට ගැසූ සිද්ධිය උඩට මතුවී ඇතිබව ඔවුන්ට මතක් වෙන්නට ඇත. ඒ සමග රත්ගම පොලිසිය, මෙම සිද්ධිය යට ගසන්නට කැසකැවූ ගාල්ල පොලිසියටද මෙම ලිපිය යවා ඇත. ඒ වැඩේ වැරදුනා නේදැයි විමසන්නට වන්නට පුළුවන්‍ ය.

මෙම ලිපිය සමග එම් සමන්ති සහ පිරිස කොළඹ පොලිස්පති සහන මැදිරියට සහ අපරාද පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුවට යන්නෝය. ඒ පැමිණිලි කිරීමටය. ඒ සමගම මෙම සිද්ධිය පිළිබඳ පරීක්ෂණ රහස් පොලිසිය යටතට පත්වන්නේය.

සැඟවුණු තොරතුරු

‘කළුපාට KDH වෑන් එක IP නිශාන්තගේ යාළුවෙක්ගේ. අක්මීමන පොලිස් වසමේ පස් අනුර නමින් ප්‍රසිද්ධ අයෙක්.’ මේ නූපේ විශේෂ පොලිස් ඒකකයේ නිලධාරින්‍ යැයි කියමින් එම්. සමන්තිට එවනු ලැබූ ලිපියේ තවත් කොටසක් ය. මෙහි සඳහන් කළුපැහැති KDH වෑන් රථය මේ වනවිට රහස් පොලිසිය අත්අඩංගුවට ගෙන ඇත. දැන් හෙලිවී ඇති තොරතුරුවලට අනුව පොලිස් පරික්ෂක නිශාන්ත ද සිල්වා සමග ගිය දකුණු පළාත් විශේෂ අපරාද විමර්ශන ඒකකයේ පොලිස් නිලධාරින් 12 දෙනෙකු විසින් මේ පැහැර ගැනීම සිදුකර ඇත. ඉන්පසුව මෙම ව්‍යාපාරිකයින් දෙදෙනා මෙම වෑන් රථය හිමි පුද්ගලයාගේ නිවසට ගෙනවිත් කැබ් රථයකට මාරුකර වෙනත් ස්ථානයකට ගෙන ගොස් ඇත. මෙම සිද්ධිය පිළිබඳව අදහස් දැක්වූ මාතර මෙම පොලිස් ඒකකයේ නිලධාරියෙක් ප්‍රකාශ කළේ පොලිස් පරික්ෂක නිශාන්ත ද සිල්වාගේ පොලිස් ඉතිහාසය එතරම් යහපත් එකක් නොවන බවය. එමෙන්ම මෙම සිද්ධිය දකුණ සහ සබරගමුව ප්‍රදේශ භාර නියෝජ්‍ය පොලිස්පතිවරයා වන රවී විජේගුණවර්ධන මුල සිට දැන සිට ඇති බවය. දැන් මෙම නියෝජ්‍ය පොලිස්පතිවරයා පොලිස් මුලස්ථානයට මාරුකර යවා ඇත. එමෙන්ම මෙහි පළමු සැකකරු ලෙස මේ වනවිට පොලිස් පරික්ෂක නිශාන්ත සිල්වා රහස් පොලිස් අත්අඩංගුවට පත්වී රක්ෂිත බන්ධනාගාර ගතකර ඇත. මෙම මෙහෙයුමට දායක වුණායැයි සැකකරන අනෙක් නිලධාරින්ගෙන් මේවනවිට රහස්පොලිසිය ප්‍රකාශ සටහන් කරගනිමින් සිටින්නේය. ඒ අනුව ඉදිරියේදී තවත් බොහෝ තොරතුරු මේ පිළිබඳව අනාවරණය වනු නියතය.

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි