19.5 C
Sri Lanka
7 August,2022

ගෝඨා සැරසෙන්නේ සන්නද්ධ ව්‍යවස්ථා විරෝධි කුමන්ත්‍රණයකට කුමන්ත්‍රණයකටද?

Must read


ජනතාව සුදානම් නම් ඉදිරි ජනාධිපතිවරණයට තරග කිරීමට තමන් සුදානම් බව ආරක්ෂක අමාත්‍යාංශයේ හිටපු ලේකම්වරයෙකු වූ ගෝඨාභය රාජපක්‍ෂ පැවසු බව ජනවාරි 14 වැනි සඳුදා පුවත්පත් කිහිපයකම පළවී තිබුණි.
ජනවාරි 12 වැනිදා බත්තරමුල්ලේ හෝටලයක පැවති වියත් මඟ සංවිධානයේ සම්මන්ත්‍රණයක් අමතමින් ඔහු ඒ බව පැවසුවේ යැයි සමහර පුවත්පත් සඳහන් කර තිබුණි. එහෙත් හෝටලය කුමක්ද යන් සඳහන්ව තිබුණේ නැත. එහෙත් වාර්තාවන් සියල්ලේම ඔහු කීවා යැයි සඳහන් දෙයෙහි සමානකමක් දක්නට ලැබුණි.
පසුගිය මාස කිහිපයේදී නිහඬව සිටි හා ඊට පෙර වියත් මග එළිය නැමැති සංවිධාන නාමයෙන් රටවටා සම්මන්ත්‍රණ පවත්වමින් ගිය ගෝඨාභය රාජපක්‍ෂට ජනාධිපති වරණයට තරග කරනවා යැයි මෙතෙක් නොකී අදහසක් කියන්නට සිත්වුයේ ඇයි? මෙතෙක් ගෝඨාභය රාජපක්‍ෂ රට හැඳිය යුත්තේ කෙසේද හා රට හදන්නේ කෙසේද යන්න පිළිබඳ වැඳි බණ දේශනා කළා මිස ඔහු දේශපාලනික යැයි කිවේ ද නැත.
ගෝඨාභයගේ මේ ප්‍රකාශ නිමිත්ත අපි තේරුම් ගත යුත්තේ පසුගිය දිනවල සිදුවූ සිදුවීම් සමගය. ඉන් ප්‍රධානතම සිදුවීම වූයේ ඉදිරි ජනාධිපතිවරණයට මෛත්‍රීපාල සිරිසේන ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂයේ හා රාජපක්‍ෂවරුන්ගේ ශ්‍රී ලංකා පොදු ජන පෙරමුණේ අපේක්‍ෂකයා වශයෙන් තරග කිරීමට සූදානම් බවට මහින්ද සමරසිංහ කළ ප්‍රකාශයයි.
සමරසිංහ මන්ත්‍රීවරයාගේ එම ප්‍රකාශයෙන් වික්ෂිප්තභාවයට පත්වූ පිරිස බොහෝය. ඒ නිසාම එම ප්‍රකාශයට පක්ෂව මෙන්ම විපක්ෂවද අදහස් පලකිරීම් දෝරේ ගලන්නට විය. එහිදී ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණේ හැම අදහස් ප්‍රකාශ කිරීමකම අවසාන හරය වූයේ ඉදිරි ජනාධිපතිවරණ අපේක්ෂකයා කවුද යන්න තීරණය කිරීම මහින්ද රාජපක්‍ෂට බාරදී ඇති බවත් මහින්ද රාජපක්ෂ විසින් තෝරා දෙනු ලබන පුද්ගලයාට සහාය දීමට තමන්ට සිදුවන බවත්ය.
නමුත් ජනාධිපතිවරණය අපේක්ෂකයා කවුද යන තීරණාත්මක ප්‍රශ්නය ඇසූ හැම විටම වෙලාවට බලාගමු යන ලිස්සා යන පිළිතුරු මිස වෙනත් පිළිතුරු මහින්ද රාජපක්‍ෂට තිබුනේ නැත.
අනෙක් පැත්තෙන් මෛත්‍රීපාල සිරිසේන පාර්ශවයෙන් එම ප්‍රකාශය එන්නෙත් නිකම්ම නොවන බව අප තේරුම් ගත යුතුය. මහින්ද රාජපක්‍ෂව අගමැති කිරීමේ ව්‍යවස්ථා කුමන්ත්‍රණය වූ කලී මෛත්‍රීපාල සිරිසේනගේ එම අනාගත සැලැස්මේ එක් ප්‍රබල කඩ ඉමක්ය. ජනාධිපති ඝාතන කුමන්ත්‍රණය එහි ආරම්භයය. 2019 ජනවාරි 8 වැනිදායින් පසු යනු තමාම ජනාධිපතිවරණයට ඉල්ලන්නේ නම් මෛත්‍රීපාල සිරිසේනට ඕනෑම අවස්ථාවක ජනාධිපතිවරණයක් කැඳවිය හැකි අවස්ථාවක්ය. එසේ නොකළත් මෙම වසරේ අග ව්‍යවස්ථානුකූලවම ජනාධිපතිවරණයක් කැඳවෙන්නේය. පාර්ලිමේන්තුව විසුරුවා හැරීමේ නීති විරෝධි ගැසට්ටුවෙන් පසු මාධ්‍ය කැඳවා උත්සව ශ්‍රීයෙන් ශ්‍රී ලංකා පොදු ජන පෙරමුණේ සමාජිකත්වය ගත් මහින්ද රාජපක්‍ෂ ඇතුළු නඩයේ මන්ත්‍රී ධූර අහෝසි කරනවාද, නැද්ද යන්න දැන් රැඳී ඇත්තේ මෛත්‍රීපාල සිරිසේනගේ අතේය. ඒ නිසා මෛත්‍රීපාල සිරිසේනගේ පැත්තෙන් ගත් කළ මහින්ද රාපපක්ෂ ඇතුළු නඩය ගැට ගසා ඔහුට තබාගත හැකි එකම අවස්ථාව මෙයය. ඉදිරි මහමැතිවරණයකදී මේ කිසිවකු ශ්‍රීලනිපයෙන් තරග කරන්නේ නැත.
මෛත්‍රීපාල සිරිසේන ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණක් සමග දීගකමින් යන්නට යන මේ ගමනින් සිහින බොඳවන එක් පුද්ගලයෙකු වන්නේ ගෝඨාභය රාජපක්ෂ හා ඔහුගේ කල්ලියය. මම සුදුසුයි. තරගයට මමත් ඉන්නවා යැයි ගෝඨාභය රාජපක්‍ෂ කියන්නේ ඒ නිසාය.
එසේ නම් මෙතෙක් ගෝඨාභය ට නුසුදුසුකමක් තිබුණේද? ඔව්. ඒ ඔහු ශ්‍රී ලංකා ඇමරිකා ද්විත්ව පුරවැසියකු වීමය. එසේ වුවද රාජපක්‍ෂ පාලන කාලයේදී ද්විත්ව පුරවැසිභාවය ලබාදීම නතර කරන ලද්දේ ගෝඨාභය රාජපක්‍ෂ විසින්ය.
ගෝඨාභය රාජපක්ෂගේ ඇමරිකා පුරවැසිභාවය ඉවත් කරගන්නට ඔහු අයදුම්පතක් ඉදිරිපත් කර ඇති බවත් එහි කටයුතු සිදුවෙමින් පවතින බවටත් වූ කථා ප්‍රචාරය කර හරිනු ලැබුයේ මීට මාස ගණනාවකට පෙරදීය. ජනතාව සූදානම් නම් මම සූදානම් නැමැති ගෝඨාභයගේ මේ ප්‍රකාශයට දින කිහිපයකට පෙර රාජපක්‍ෂවාදී වෙබ් අඩවි ප්‍රචාරය කර හරිනු ලැබූයේ ගෝඨාභයගේ ඇමරිකානු පුරවැසිභාවය ඉවත් කර ඇති බවයි. නමුත් ඊට අදාළ කිසිදූ මුලාශ්‍රයක් ඉදිරිපත් කර තිබුනේ නැත. ඉන්පසු ඉන් එහාට යමින් ගෝඨාභයගේ ඇමරිකානු පුරවැසිභාවය ඉවත් කර ගැනීම විකිපීඩියා වෙබ් අඩවියද වාර්තා කර ඇති බව දැක්වූ මාධ්‍ය වාර්තා පළවිය. විකිපීඩියා වෙබ් අඩවියේ වත්මනේ ගෝඨාභය රාජපක්‍ෂ ශ්‍රී ලංකා පුරවැසියකු වශයෙන් සඳහන් කර ඇති බවත්, මීට පෙර එම අඩවියේ ඔහු ඇමරිකානු ශ්‍රී ලංකා ද්විත්ව පුරවැසියකු වශයෙන් නම් කර තිබූ බවත් එම වාර්තාවල වැඩිදුරටත් දැක්විණ.
මේ වෙබ් අඩවිකාරයෝ නොදන්වාට හෝ නොදන්නවා වාගේ පෙන්නුවාට විකිපීඩියා වෙබ් අඩවිය යනු කුමක්දැයි වෙබ් පරිශිලනය කරන්නන් දන්නෝය. විකිපීඩියා වෙබ් අඩවිය හොඳ මුලාශ්‍රයක් ලෙස සැලකෙන්නේ නැත. ඊට තොරතුරු ඇතුළත් කළ හැකි අතර එහි ඇති තොරතුරු ඉවත් කළද හැකිය. එම වෙබ් අඩවිය පාදක කරගන්නා මුලාශ්‍ර සමහර විට යම් කරුණක් පිළිබඳ සත්‍යයම තොරතුරු නොවේ. උදාහරණයකට ශ්‍රී ලංකාවේ ජාතික ක්‍රීඩාව පිළිබඳව අන්තර්ජාල සෙවුමක් සිදු කළ හොත් විකිපීඩියා හි එය දැක්වෙන්නේ වොලිබෝල් යනුවෙන්ය. ඒ සඳහා පාදකරගෙන ඇත්තේ ඩෙලිනිව්ස් පුවත්පතේ පළවූ වාර්තාවන්ය. එහෙත් ඇත්තම තත්ත්වය වූ කලී ශ්‍රී ලංකාවට නීතිමය වශයෙන් නම් කරන ලද ජාතික ක්‍රීඩාවක් නොමැතිය යන්නය.
ඒ අනුව ගෝඨාභය රාජපක්‍ෂ වියත් මඟ සම්මන්ත්‍රණයේදී කිව යුතුව තිබුණේ ජනතාව සූදානම් නම් ඔහුද සූදානම් කථාව නොව ඔහු ඔහුගේ ඇමරිකානු පුරවැසිභාවය ඉවත් කරගත්තා යන්නය. දේශ ප්‍රේමී ඔහු එසේ නොකියන්නේ හා එසේ කියන්නට බිය වන්නේ ඇයි? ඇත්තටම ඔහු ඔහුගේ ඇමරිකානු පුරවැසිභාවය ඉවත් කරගෙන නැති නිසා විය හැකිය.
දැන් යමකුට ප්‍රශ්නයකන් මතුවිය හැකිය. ද්විත්ව පුරවැසියෙකුට ශ්‍රී ලංකාවේ ජනාධිපතිවරණයකට තරග කළ නොහැකි නම් ඇමරිකානු පුරවැසිභාවය ඉවත් කර නොගත් ගෝඨාභය තරග කරන්නේ කෙසේද යන්නය. ‘ජනතාව සූදානම් දැයි’ ගෝඨාභය අසන්නේ ඒනිසාය. ජනාධිපතිවරණයකදී ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණෙන් හෝ වෙනත් පක්ෂයකින් ගෝඨාභයට නාමයෝජනා බාරදිය හැකිය. ඔහුගේ නාමයෝජනාව ප්‍රතික්‍ෂේප කිරීම සඳහා ඔහු ද්විත්ව පුරවැසියකුද නැද්ද යන්න එම අවස්ථාවේදී පරීක්ෂා කළ හැකි කරුණක් නොවන්නේය. එය අධිකරණ ක්‍රියාදාමයකින් පසු තීරණයක් ලැබිය යුතු කරුණක්ය. එය බොහෝ විට ජනාධිපතිවරණ ප්‍රතිඵලවලින් පසු උදාවිය හැකි තත්ත්වයක්ය. නිකමට හෝ ගෝඨාභය රාජපක්‍ෂ ජනාධිපතිවරණ තරගයෙන් ජයග්‍රහණය කර තිබුණහොත් එය නීති විරෝධී යැයි කියමින් අධිකරණ තීන්දුවක් ලැබුනද රටේ ඇතිවිය හැක්කේ විශාල කැළඹිලිකාරි තත්ත්වයක්ය. ජනාතාව යැයි ඔහු හිතනවා ඇත්තේ එවැනි තත්ත්වයකදී ඔහු වෙනුවෙන් පොලු මුඟුරු, ඇතැතිව වීදි බසින ජනතාවටය. මිල්ටරි බලයද ඊට එක්කරගත් විට ගෝඨාභයට නීතියේ ආධිපත්‍යය වැඩක් නැති වනු ඇත. වර්තමානයේ මෛත්‍රීපාල සිරිසේන කළාක් මෙන් එහි දීත් ඇතිවනු ඇත්තේ ව්‍යවස්ථා විරෝධී කුමන්ත්‍රණයක්ය. එය නිකම්ම කුමන්ත්‍රණයක් නොව සන්නද්ධ ව්‍යවස්ථා විරෝධි කුමන්ත්‍රණයක් වනවාට සැක නැත.■

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි