No menu items!
25.1 C
Sri Lanka
13 April,2024

ශානි කවුද ?

Must read

අලූත් ආණ්ඩුව විසින් පළමුව දංගෙඩියට යැවුණේ, ඥානේන්ද්‍ර ශානි අබේසේකරය. ඔහු ‘ලංකාවේ ෂර්ලොක් හෝම්ස්’ හැටියට හැඳින්වුණු පොලිස් සේවයේ සිටින අග‍්‍රගණ්‍ය අපරාධ විමර්ශකයෙකි. පොලිස් නිලධාරීන් 700කගෙන් පමණ සමන්විත අපරාධ පරීක්‍ෂණ දෙපාර්තමේන්තුවේ (සීඅයිඞී* අධ්‍යක්‍ෂ ලෙස සිටි ජේ්‍යෂ්ඨ පොලිස් අධිකාරි ශානි අබේසේකර හැකි ඉහළම අවමානයට පත්කිරීම සඳහා, ගාල්ල භාර නියෝජ්‍ය පොලිස්පතිගේ පෞද්ගලික සහකාර බවට පත්කර ස්ථානමාරුවක් ලබාදි තිබිණ. පොලිසියේ සම්ප‍්‍රදාය අනුව පෞද්ගලික සහකාර තනතුරක් දරන්නේ ප‍්‍රධාන පොලිස් පඍීක්‍ෂඛවරයෙකි. ඒ අතර, ෂීඅයිඞීයේ සිටින තවත් දක්‍ෂ අපරාධ විමර්ශකයකු වන නිහාන්ත ද සිල්වො සිය පවුල පිටින්ම රට හැර යන තත්ත්වයට පත්කර තිබිණ. මේ දෙොනාටම තිබුනු විවිදාකාර ජීවිත තර්ජන නිසා, පසුගිය කාලයේ සපයා තිබුණු පොලිස් ආරක්‍ෂාවද පසුගිය දිනවල ඉවත්කර තිබිණි.

දැන් ශානි අබේසේකර ‘රටින් පැනීමට’ සුදානම්ව සිටින බැවින් අත්අඩංගුවට ගත යුතුයැයි කියමින් විවිධාකාර අය මාධ්‍ය සාකච්ඡුා පවත්වති. ඒ අතර, ශානිත් නිශාන්තත්, සීඅයිඞීයේ තවත් දක්‍ෂයකු වන තිසේරාත් ද්‍රෝහීන් බවට පත්කිරීමේ මානසිකත්වය, දෙරණ හා හිරු මාධ්‍ය ජාල, මව්බිම හා දිවයින පුවත්පත් හරිහරියට සමාජය තුළ වගාකරමින් යයි. මෙය පසුගිය කාලයේ, විශේෂයෙන් 2015ට පෙර වගාදිගා කරන ලද දඩයම් ක‍්‍රමයකි. එනම්. එක පැත්තකින් ද්‍රෝහියකු බවට නම් කොට, අනෙක් පැත්තකින් දඬුවම් දීමේ ක‍්‍රමයයි.

මේ තරම් අවමානයට පාත‍්‍රවන්නට ශානි අබේසේකර කළ වරද නම්, පසුගිය ආණ්ඩුවේ විවිධ තරාතිරම්වල බලවතුන්ට හා හමුදාවල සාමාජිකයන්ට එරෙහිව ලැබුණු අපරාධ පැමිණිලි විමර්ශනය කිරීමයි. උදාහරණ හැටියට, ලසන්ත වික‍්‍රමතුංග ඝාතනය, ප‍්‍රගීත් එක්නැලිගොඩ පැහැරගෙන ගොස් අතුරුදහන් කිරීම, කීත් නොයර් පැහැරගෙන යෑම, උපාලි තෙන්නකෝන් පැහැරගෙන යන්නට තැත්කිරීම. වසීම් තාජුදීන් ඝාතනය වැනි අපරාධ දැක්විය හැකිය. මේ අපරාධ සම්බන්ධයෙන් පැවැති විමර්ශන 2014 අවසන්වන විට අතරමග නවතා දමා තිබිණ. සමහර අපරාධවල (උදාහරණ: වසීම් තාජුදීන්* ලිපිගොනු වසා දමා තිබිණ. 2015 දී මෛත‍්‍රීපාල සිරිසේන මහතා ජනාධිපති වීමෙන් පසුව, මේ අපරාධ ගැන අඩාලව තිබුණු විමර්ශන යළි ආරම්භ විය. ඒ සඳහා අවශය අනුමැතියක් 2015දී ජනාධිපතිවරණයෙන් මෙන්ම මහමැතිවරණයෙන්ද ආණ්ඩුවට ලැබිණ.

නැවත පටන්ගත් ඒ විමර්ශනවල සෑහෙන දුරක් ගොස්, ඒවාට වගකිව යුතුයැයි කියන සැකකරුවන්ද අත්අඩංගුවට ගන්නටත්, ඔවුන්ට එරෙහිව නඩු පවරන්නටත් හැකිවිය. තවත් සමහර අපරාධ සම්බන්ධයෙන් සීඅයිඞී විමර්ශන අවසන්කොට නඩු පැවරීමට අදාළ ලිපිගොනු නීතිපති දෙපාර්තමේන්තුවට යවා තිබේ. එහෙත්, විවිදාකාර හේතු නිසා ඒ නඩු හා විමර්ශන තීරනාත්මක අවසානයකට ගෙනයටන්නට තවමත් නොහැකි න්‍ී ඇත. ඒ නිසා, ඒ අපරාධවල සැකකරුවන් තවමත් නිදැල්ලේ සිටින අතර. ඔවුන්ට ලැබෙන බලය අනුව දැන් ඔවුන්ගේ බලපෑම හා පීඩනය, ශානි අබෙසේකර වැනි දක්‍ෂ අපරාධ විමර්ශකයන් වෙත එල්ලවි තිබේ.

ශානි අබේසේකර යනු අතිශය දක්‍ෂ අපරාධ විමර්ශකයකු බවට ඒ ගැන කිසියම් හෝ දැනුමක් ඇති ඒනෑම කෙනෙක් දන්නා දෙයකි. ඔහු අපරාධ විමර්ශනවලට එලැඹෙන්නේ, 1998 ජුනි 8වැනිදා සිදුවු සහකාර පොලිස් අදිකාරි හාන්ති කුමාර් ඝාතන පරීක්‍ෂණයෙනි. එවකට ශානි ග‍්‍රෑන්ඩාපාස් පොලිසියේ අපරාධ විමර්ශන අංශයේ ස්තාන බාර නිලදාරිය. මෝටර් බයිසිකලයකින් යන ගමන් පුද්ගලයකු ශාන්ති කුමාර් මහතාගේ වාහනයට එල්ල කරනන ලද බෙපා්ම්බයක් පුපුරායෑම නිසා ඔහු මරණයට පත්වුනු අතර, ඒ ගාතනයට වගකිව යත්තේ, ගුවන් හමුදා සාජන්ට්වරයකුු ඝාතනය කිරිම නිසා ගුවන් හමුදා සේවයෙන් ඉවත් කොට සිටි නමගිය අපරාධකරුවකු බවට පත්ව සිටි බර්නාඞ් ක‍්‍රිස්ටෝපර් බැරි නමැති අය බවට තොරතරු සොයාගන්නේ ශානි අබේසේකර විසිනි. බැරිගේ සහාය මත්ද්‍රව්‍ය ජාවාරම්කරුවකු හාන්ති කුමාර් විසින් අ්තඅඩංගුවට ගැනිමට එකට එක කිරිමක් හැටියටය ඔහු ඝාතනය කැරුනේ. හානි මේ අපරාධ විමර්ශනය ස\හා සාමාන්‍ය රාජකාරියෙන් මුදවා, සීඅයිඞීයට පළමුවෙන්ම යොදවන්නේ එවකට සීඅයිඩිය භාර නියෝජ්‍ය පොලිස්පතිව සිටි පුණ්‍ය ද සිල්වා විසිනි. ක5ිස්ටෝපර්බැරී සොයා මාසයක් පමණ කළ විමර්ශනවල ප5තිඵලයක් ලෙස ඔහු සැඟවී සිටින රාගම පිහිටි නිවෙසක් සොයාගන්නා ලද අතර. 1998 සැප්තැම්බර් 8වැනිදා, ඒ නිවෙස වැටලීමේදී ඇතිවුණු ඉතාමත් බිහිසුනු වෙඩිහුවමාරුවකින් පසු. ක‍්‍රිස්ටෝපර් බැරි සහ ඔහුගේ සහකාරියක මියගියෝය. ඒ හානිගේ අපරාධ විමර්ශන දිවියේ ආරම්භයයි. එයින් පටන්ගන්නා ඔහුගේ විමර්ශන භූමිකාව කුට ප5ාප්තියට පත්වන්නේ 2017දී ඔහු සීඅයිඩියේ අධ්‍යක්‍ෂ දුරයට පත්කරනු ලැබීමෙනි.

ඇතත් වශයෙන්ම සීඅයිඞීයේ අධ්‍යක්‍ෂ ධුරයට එවකට සිටි පොලිස්පති පූජිත් ජයසුන්දර නම් කෙළේ ජ්‍යෙෂ්ඨ පොලිස් අධිකාරි මෙවන් සිල්වාගේ නමයි. එහෙත්, ජාතික පොලිස් කොමිෂන් සබාව, සීඅයිඞීය තුළ ශානි අබෙසේකර කළ අග‍්‍රගණ්‍ය සුදුසුමකම් හා ඔහුගේ අද්විතීය කාර්ය සාධන වාර්තාත් සලකා මෙවන් සිල්වා වෙනුවට ශානි අබේසේකර පත්කළ යුතුයැයි නියම කෙළේය.

ඒ වන විට හානි කළ අපරාධ විමර්ශන ලංකාවේ අපරාධ විමර්ශන ඉතිහාසයේ නොමැකෙන සටහන් බවට පත්ව තිබිණ. පසුගිය මාසයේ හිටපු ජනාදිපති මෛත‍්‍රීපාල සිරිසේන විසින් ජනාදිපති සමාව ලබා දී නිදහස් කළ රාජගිරියේ රෝයල් පාර්ක් ඝාතනයේ වරදකරු නීතිය ඉදිරියට පැමිණවීමට හානි අබෙසේකර කළ දායකත්වය ඒ ගැන දන්නා සියලූදෙනාගේ සම්භාවනාවට පාත‍්‍රවී තිබේ. ඉවොන් ජොන්සන් නමැති මරණකාරියගේ මළසිරුර රෝයල් පාර්ක් නිවාස සංකීර්ණයේ 19වැනි මහලේ පඩිපෙලක් මත වැටී තිබියදී සොයාගත් නමුත්, අපරාධකරු කවුදැයි කිසිදු තොරතුරක් නොවීය. එහෙත්, හානි අබේසේකර, පඩිපෙළේ අත්වැලක සටහන්වී තිබුනු අත්ල සටහනක් ගැන අවදානය යොමුකල අතර, එය සටහන්වි තිබුනේ ලේ වැනි දෙයක්ද සමගිනි. හානිගෙි්මෙහෙයවීම මත, එම ලේ පැල්ලම හා මරනකාරියගේ ලේ සමග සස\න ලද අතර, පසුව සැකකරුගෙන් ලබාගත් අත්ල සටහන් සමග අත්වැලේ සටහන්වි තිබුණු අත්ල සටහන සසඳන ලදි. ඒ සැසඳීම් දෙකම සාර්ථක වුණු අතර, තමාගේ අත්ල සටහනට ලේ එකතුවුනේ කොහොමදැයි පැහැදිලි කරන්නට සැකකරුට සිදුවිය. එහෙත්, වැදගත් කාරණය වුණේ, ඒ වන විටත් සැකකරු හෙවත් ජූඞ් ශර්මන්ත ජයමහ, පොලිසිය විසින් හා අධිකරණ වෛi නිලධාරියා විසින් ශාඍීරිකව පවා පරීක්‍ෂණයට භාජනය කරනු ලැබ, ඝාතනයට ඔහුගේ කිසිම සම්බන්ධයක් නැති බවට නිගමනයකටද පැමිණ සිටීමයි. ඒ වන විටත් පොලිසිය අකල ප‍්‍රශ්න කිරීම්වලට කිසිම සැකයක් ඇති නොවන පරිදි ශර්මන්ත පිළිතුරු දී තිබුණු අතර, අත්ල සටහන හා ලේ සලකුණු සැසඳීම නොවේ නම් ඔහු සැකකරුවා ලෙස හ\ුනාගන්නටද නොහැකිවන්නට ඉඩ තිබුනි. අනෙක් වැදගත්කාරණය නම්. ජූඞ් ශර්මන්ත මහාදිකරණය විසින් වරදකරු කරන ලද්දේ, කිසිම ඇසුදුටු සාක්‍ෂියක් නැතිව, පරිවේෂණීය සාක්‍ෂි සහ විශේෂඥ සාක්‍ෂි මත පමණක් වීමයි. එවැනි නඩුවකදී අපරාධ විමර්ශන නිලදාරියකුගේ දායකත්වය කෙතරම් වැදගත්දැයි දන්නෝ දනිති.

මහාධිකරන විනිසුරුවරයා විසින් මිනීමරුමක් නොවන සාවදය මනුෂ්‍ය ඝාතනයක් හෙවත් අනියම් මිනීමරුමක් ලස සලකා, ශර්මන්ත ජයමහටෙ අවුරුදු 12ක සිරදඬුවමක් පමණක් නියම කරතිබියදී, අභියාචනාදිකරණය ඉදිරියට ගොස්, ලංකා අධිකරණ ඉතිහාසයේ පළමුවරට අබියචනාධිකරණය විසින් මරණ දඬුවම නියම කරන තත්ත්වයට යුක්තිය ඉටුවුණේ හානි අබේසේකරගේ මැදිහත්වීම නිසා බව නිසැකය. එම නඩුවේ පැමිනිල්ල හා අබියාචනය එවකට නීතිපිති දෙපාර්තමේන්තුව වෙනුවෙන් මෙහෙයවු ත්මන් අගවිනිසුරු ජයන්ත ජයසූරිය ඇතුළු ණීතිපති දෙපාර්තමේන්තුවේ ජ්‍යෙෂ්ඨ කනිස්ඨ සියලූ නිලධාරිහු හානි අබෙසේකරගේ විශිෂ්ට මතකය හා දැනුමත්, පළපුරුද්ද හා සුපිලිපන්බාවයත් ගැන සාක්‍සි දරනු ඇත.
නඩුවේ විමර්ශකයන්ට විවිදාකාර බලපම් කිරීම නිසා. ශර්මන්තගේ මව පසුව විවාහ කරගත් සුප‍්‍රකට කි‍්‍රකට් කී‍්‍රඩක ටෝනි ඒපාත හා ශර්මන්තගේ මවට එරෙහිව අදිකරණයට කරුනු ඉදිරිපත් කර සාක්‍ෂිවලයට බලපෑම ගැන ඔවුන් වැරදිකරුවන් බවට පත්කිරීමද සිදුවිය.

රෝයල් පාර්ක් ඝාතනයට අමතරව, ලංකා අපරාධ ඉතිහාසයේ බරපතළ අපරාධ බෙපාහොමයක් ැගන විමර්ශන කෙරුණේ හානි අබේසේකරගේ මෙහෙයවීමෙනි. රගර් කී‍්‍රඩක ටෝනි මාටින් ඝාතනය, අඟුලාන පොලිසියේ නිලධාරීන් හතර දෙනකු විසින් කරන ලද ද්වි පුද්ගල ඝාතනය, (නියෝජ්‍ය පොලිස්පති වාස් ගුණවර්ධන හා ඔහුගේ පුත‍්‍රයා වරදකරුවන් බවට පත්වූ* කප්පම් ලබාගැනීම සඳහා කරන ලද මොහොමඞ් සියාම් ඝාතනය, විත්තිකරුවන් 9 දෙනකුට මරණ දඬුවම හිමිවූ යාපනයේ සිවලෝගනාදන් විද්‍යා සිසුදැරිය දූෂණය කොට මරාදැමීම වැනි සුවිශේෂ විමර්ශන කෙරුණේ හානි අබේසේකරගේ මුලිකත්වයෙනි. ෂියාම් ඝාතනයට වරදකරු කරනු ලැබු හිටපු නියෝජ්‍ය පොලිස්පති වාස් ගුණවර්ධන, ශානි ෙසේාකරහා ඔහුගේ පවුලේ අය මරාදමන බවට කළ තර්ජනය ප5කටය. ඒ තර්ජනය ගැන වාස් ගුනවර්ධනට එරෙහිව වෙනම චෝදනා ගොනුකරන ලදි.

ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්‍ෂ ඝාතනයට කිරීම සඳහා බම්බලපිටිය පිත්තල හන්දියේදී 2006 දෙසැම්බර් මාසයේදී කරන ලද බෝම්බ පිපිරවීම සම්බ්නදයෙන් විමර්ශන කෙරුණේද ඔහුගේ මූලිකත්වයෙනි. හිටපු ජනාධිපතිනි චන්ද්‍රිකා බණ්ඩාරනායක කුමාරතුංග මහත්මියට 1999 දෙසැම්බරයේදී කොළම පුරහල පරිශ‍්‍රයේදී එල්ල වුනු මරාගෙන මැරෙන බෝම්බ ප5හාරය පිළිබඳ විමර්ශනය කොට ඊට වගකිවයුත්තන් සොයාැනීම සඳහා ඔහුගේ මෙහෙයවීමෙන් කරන ලද අපරාධ විමර්ශනය කෙතරම් සංකීර්ණ, නිර්භය මෙන්ම දුෂ්කරවූවක්දැයි ඒ ගැන අවබෝධයක් ඇත්තෝ දනිති.
කොළඹ මහනගර සභික එම්එන්එම් බමිටියාස් ගාතනය සම්බන්ධයෙන් නාවල නිහාල් හෙවත් කොස්වත්තේ නිහාල් ඩොනල්ඞ් වික‍්‍රමසිංහ, බම්බලපිටිය ක්වින්ස් පාරේ ඔහුගේ නිවසේදී අත්අඩංගුවට ගැනිම ඒ නිර්භායකම පෙන්වන සංකතේයකි. ඒ වන විට නාවල නිහාල යනු මුලූ පොලිසියම බයකරගෙන, බලවත් දේශපාලන බලයක් පත-ුරුවාගෙන සිටි පාතාල නායකයෙකි. ඔහු ගැන විමර්ශනයක් කිරිම යාපනයට මාරුවිමක් ැලබෙන කාරණයක් බව පොලිසියේ පිළිගැනිම විය. නාවල නිහාල් සහ ඔහුගේ රියැදුරා ගිනි අවිත් සමග අත්අඩංගුවට ගත් නමුත්, පැය කිහිපයක් තුළ ඔහුට ඇප දෙනු ලැබිණ. පසුව අත-ුරුදහන් වූ ඔහු මරාදමන ලදැයි සැලකෙයි. 1999දී පසුභාගයේදී එයිට්කන් ස්පෙන්ස් සමාගමේ සබාපති ජීසී වික‍්‍රමසිංහ පැහැරගෙන රුපියල් මිලියන 20ක කප්පමක් ලබාගැනිම සඳහා පරණ ගබඩා ගොඩනැගිල්ලක රඳවාගෙන තබාගෙන සිටි අපරාධකරුවෝ පිිසක් එම කප්පම ලැබිමෙන් පසු ඔහු මුදාහැරියහ. ශානිගේ මෙහෙයමු වුණේ, එම මුදල් නෝට්ටුවලින් ගනුදෙනු කිරිම පිණිස එන විට ඔවුන් හරහා තොරතුරු හඹායෑමයි. අවසානයේ පාතාල නායකයන්, හමුදාව හැරගියවුන් මෙන්ම සේවයේ යෙදීසිටි පොලිස් උපපරීක්‍ෂකවරයටකුද අත්අඩංගුවට ගැනිණ. නඩු විභාගයේදී විත්තකරුවන් තිදෙනකුට අවුරුදු 36 බැගින් සිරදඬුවම් ලැබිණ.
ඒ සේවයේ නියුු ඉහළ පොලිස් නිලදාරියකුට ඓරහිව හානි බෙසේකරගේ විමර්ශන ක‍්‍රියාත්මක වී එය සා්ථක වුණු පළමු ැඅවස්ථාවයි. 200 පෙබරවාරියේදී එවකට ජනාධිපති චන්ද5ිකා බන්ඩාරනායකගේ ජනාධිපති ආරක්‍ෂක ඩිවිෂනයේ ප‍්‍රධානී ජ්‍යේෂ්ඨ පොලිස් අදිකාරී නිහාල් සෙනෙවිරත්න පොලිස් පරීක්‍ෂකවරයකුගේ රාජකාරියට බාදා කිරිම සම්බ්නදයෙන් වරදකරු කිරිමට හානිගේ විමර්ශන හේතුවිය. 2009දි තරුණයන් දෙදෙනකු මරාදැමීම ගැන අගූලාන පොලිසියේ නිලදාරින් සිව්දෙනකු මරණ දඬුවමට යටත් කෙරෙන්නේද හානිගේ විමර්ශන හේතුවෙනි. මොහොමඞ් සියාම් ගාතනය සම්බන්දයෙන් වාස් ගුණවර්ධනට, වසීම් තාජුදින් ඝ?ාතනයේ සාක්‍ෂි වසං කිරිම සම්බන්දයෙන් අනුර සේනානායකයට එරෙහිව මහාධිකරණ ඉදිරියේ අධිචෝදනා ගොනුකෙරෙන්නේ ශානි බෙසේකරගේ විමර්ශන හේතුවෙනි. 2015දී සිවටෙඩලා්ගනාදන් විi ාදැරිය ගාතනය කල සැකකරුවකුට නිතියෙන් ගැලවි යන්නට සැලසිම ගැන නියෝජ්‍ය පොලිස්පති ලලිත් ජයසිංහට එරෙහිව නීතිමය පියවර ගන්නේද හානිගේ විමර්ශන මතය.

මේ කාර්යසාධන වාර්තාව මත අමෙරිකාවේ එෆ්බීඅයි ජාතික ඇකඩමියේ පාඨමාලාවක් හැඣීරීමට 2007දි ශානි බෙසේකර සුදුසුකම් ලබන්නේය.

හානිගේ අපරාධ විමර්ශන කාර්යබාරය කිසිසේත් ආණ්ඩුවල දේශපාලන වුවමනාවන් අනව ආරම්භ කළ එකක්වත්, වෙනස් කල එකක්වත්, නවත්වන ලද එකක්වත් නොවේ. සිය රාජකාරියට ඇති අද්විතිීය කැපවීම මෙන්ම කිසිම බාහිර බලපෑමකට යටත් නොවී රාජකාරිය ඉටුකිඍීමට ශානි දැක්වු වුවමනාවද ඔහු ගරුකටයුතු විමර්ශනයකු බවට ඔසොවා තබන ලද්දේය. තමන්ට අනිසි බලපෑම් හෝ මගපෙන්වීම් ලැබෙන සෑම විටකම ඊට එරෙහිව ප5තිචාර දැක්වීමත්. කිසිම බලවතකුගේ අයුතු බලපෑම් ඉවසා නොසිටීමත් ශානි අබේසේකරගේ දෛනික භාවිතයට හුරුපුරුදු දේය. මේ බොහෝ අපරාධ විමර්ශනවලදී, ඒවා සම්බන්ධයෙන් වෙනස්කම් කිරීමට ඔහු වෙත කොයිතරම් මුදල් විවිධ පුද්ගලයන්ගෙන් පිළිගන්වන ලද්දේද යන්න ඔහුගේ සමීපතමයෝ දනිති. එහෙත්, ශානි අබෙසේකර ඒ කිසිවක් සම්බන්දයෙන් තමන්ගේ ස්වාධීනත්වය හා වෘත්තිකභාවය පාවාදෙන්නට සූදානම් වුණේ නැත. සිය වෘත්තිය තුළ පවා අනිසි බලපෑම්වලට ලක්විය හැකිය යන කල්පනාවෙන් පොලිස් නිල නිවාසවත් ඔහු ජීවත්වීම සඳහා ලබා නොගත්තේය. ඔහුගේ විමර්ශන මත පදනම්වූ නඩුවලදී දුන් තීන්දුවල, ශානිගේ කාර්යභාරය ලිකිතවම මෙන්ම වාචිකවද බොහෝ අවස්ථාවෙලදි ඇලය කිරිමට ලක්වි තිබුනි.
ශානි අබෙසේකර සිඅයිඩියේ අධ්‍යක්‍ෂ තනතුරට පත්වු අවස්තාවේදී ඔහුගේ වෘත්තීය භූමිකාව ගැන විහේෂාංග ලිපියක් පළ කළ සන්ඬේ ඔබ්සර්වර් පුවත්පතට. එවකට නීතිපති (වර්තමාන අගවිනිසුරු* ජයන්ත ජයසූරිය කිව්වේ, ඒ දක්වාම ඔහු විසින් කරන ලද විමර්ශනවල ප‍්‍රමිතිය හැමවිටම එක්සෙප්ෂනල් බවය. ජයන්ත ජයසුරිය මහතා, රෝයල් පාර්ක් ගාතනය ඇතුළු හානි විසින් කරන ලදඅපරාධ විමර්ශන පදනම් කරගත් නඩු කිහිපයකම පැමිනිල්ල මෙහෙයවු නිරජයේ අධිනීතිඥවරයෙකි. ජයසුරිය මසහතා එම පුවත්පතට තවදුරටත් කියා තිබුනේ. සීඅයිඞීයේ කනිස්ඨ නිලදාරීන් හානිගේ පියවර අනුගමනය කළ යුතු බවය. ශානිගේ විමර්ශනවල ඇති තම්පූර්ණ හා විශිෂ්ට බව නිසා නඩුවකදි පැමිණිල්ලේ නීතිඥවරයාගේ බර සැහැල්ලූ වන බවය. එම පුවත්පලතට, එවකට ආරක්‍ෂක අමාත්‍යාංශයේ ලේකම් කපිල වෛදයරත්න කියා තිබුණේ, ශානි යනඅ ඉතා මහන්සිවී වැඩ කරන, තමන්ගේ දක්‍ෂතාව නිසා පමණක් ඉහළට ගිය නිලදාරියකු බවය. එවකට ජනාධිපති සිරිසේනගේ අපදේශකයකු හැටියට වැඩකළ ආචාර්ය වික‍්‍රම වීරසුරිය පුවත්පතට කියා තිබුනේ, යහපාලන ආණ්ඩුව කළ වැදත්ම පත්කිරිම්වලින් එකක් වන්නේ හිනා අබේසේකර සීඅයිඞීයේ අධ්‍යක්‍ෂ බවට පත්කිරිම බවය. හිටපු විහේෂ කාර්ය බලකා කමඩාන්ට් නිමල් ලෙව්කේ කියා තිබුණේ, ශානි යනු අවංක හා ධෛර්යවන්ත පුද්ගලයකු බවය.

අප්‍රේල් 21 වැනිදා පාස්කු ඉරිදා බෝම්බ ප5හාරය සිදුවී පැය ගනනක් ඇතුළත අපරාධකරුවන්ගේ ප‍්‍රධාන එක්රැුස්වීමේ මූලස්තානය සොයා දෙමටගොඩ මහවිල පටුමගේ කළ වැටලීම මෙන්ම දින අටක් වැනි කාලයක් තුළ බොම්බ ප5හාර සියල්ලටම සම්බ්න්ධ වුනු සියලූ ආකාරයේ සැකකරුවන් අත්අඩංගුවට ගැනීමට කළ මෙහෙයුමත් ඔහු සීඅයිඞීයේ අධ්‍යක්‍ෂ ලෙස හි\ිමින් කල කාර්යබාරයට උදාහරණය. බෝම්බ සිද්ධිය සම්බන්දයෙන් ප5සිද්ධියේ කතාකල හිටපු ජනාධිපති මෛත‍්‍රීපාල සිරිසේන, බෝම්බ ප‍්‍රහාර සම්බ්නධයෙන් සියලූම විමර්ශන සාර්ථකව අවසන් කිරීම සහ ඉදිරියට එවැනි අනතුරක් සිදු නොවන බවට සහතික වීමට හැකි තරම් විමර්ශන ශක්තිමත්ව කිරීම ගැන සීඅයිඞීයේ නිලධාරීන්ට විශේෂ ස්තුතියක් කළ බවද අප අමතක නොකළ යුතුය.

මාකඳුරේ මධුෂ් ඩුබායිහි සිට ලංකාවට ගෙන එනතුරු කිසිවකුට හෙළිදරව් නොවුණු සූක්‍ෂ්ම මෙහෙයුමක් කරන ලද්දේද ශානි අබේසේකරගේ මෙහෙයවීමෙනි. මදුෂ් ලංකාවට ගෙනෙන තුරු ඒ බව දැනසිටියේ සීඅයිඞීය භාර (ශානි වැනිම විශිෂ්ටයකු වන* ජ්‍යෙෂ්ඨ නියෝජ්‍ය පොලිස්පතිවරයාත්, සීඅයිඞීයේ අධ්‍යක්‍ෂවරයාත් පමණකි.
භාරත ලක්‍ෂ්මන් ඝාතනය සම්බන්ධයෙන් දුමින්ද සිල්වා ඇතුළු පස් දෙනකු වරදකරු බවට පත්කර මරණ දඬුවම නියම කිරීම දක්වා අවශ්‍ය වන සියලූ විමර්ශන කෙරුණේ ශානි අබේසේකරගේ මැදිහත්වීමෙනි. භාරත ලක්‍ෂ්මන් ඝාතනය වුණේ දුමින්ද සිල්වා විසින් ඍජුව ඔහුට වෙඩි තැබීමෙන් නොවේ. එහෙත්, එදින සිදුවුණු සමස්ත අපරාධකාරී ක‍්‍රියාදාමය සැලකිල්ලට ගත්විට, නීති විරෝධී රැුස්වීමක සාමාජිකයකු වශයෙන් දුමින්ද සිල්වාද එකී මිනීමැරුමට වගකිවයුතුයැයි ත‍්‍රිපුද්ගල මහාධිකරණ විනිසුරු මඬුල්ල 2:1 ලෙස තීරණය කර ඔහුට මරණ දඬුවම නියම කළේය. මෙවැනි තීන්දුවකට ඒමට අවශ්‍ය වන, අපරාධය පිළිබඳ සියලූ පැතිවලින් ගත් තොරතුරු හා සාක්‍ෂි ගොනුකිරීම සිදුවුණේ ශානි අබේසේකරගේ මෙහෙයවීමෙනි. එම අපරාධ විමර්ශන කාර්යයේත් නඩු කටයුත්තේත් ඇති සංකීර්ණබව නීතිය ගැන උනන්දුවක් ඇති අයට හොඳින්ම පැහැදිලිය. දුමින්ද සිල්වා මහාධිකරණ නඩු තීන්දුවට එරෙහිව අභියාචනයක් ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණයට ඉදිරිපත් කළ අවස්ථාවේ, එය ඉවත දා ඔහුගේ මරණ දඬුවම ස්ථිර කිරීමට තරම් සාක්‍ෂි සහ විමර්ශන ශානි අබේසේකරගේ දායකත්වයෙන් ශක්තිමත්ව ඉටුකොට තිබුණේය.

උඩතලවින්න ඝාතනය, කෝටි දෙකේ මංකොල්ලය, රේගු නිලධාරී සුජිත් පෙරේරා ඝාතනය, දෙල්කඳ හයදෙනා ඝාතනය, 2001 කටුනායක ගුවන්තොටුපොළට එල්ටීටීඊ සාමාජිකයන් එල්ල කළ ප‍්‍රහාරය, 2006 අපේ‍්‍රල් ජෙනරාල් සරත් ෆොන්සේකා ඉලක්ක කර ගත් යුද හමුදා මූලස්ථානයේ මරාගෙන මැරෙන බෝම්බ ප‍්‍රහාරය ඇතුළු සුප‍්‍රකට මෙන්ම අසීරු අපරාධ විමර්ශන ගණනාවක් කළේද ශානි අබේසේකරගේ මෙහෙයවීමෙනි.

රතුපස්වල පිරිසිදු පානීය ජලය ඉල්ලූ ප‍්‍රදේශවාසීන්ට වෙඩි තබා තිදෙනකු ඝාතනය කිරීම, වැලිකඩ බන්ධනාගාර රැුඳවියන් 27 දෙනකු ඝාතනය කිරීම වැනි අපරාධ විමර්ශනය කැරුණේද ශානි අබේසේකරගේ මෙහෙයවීමෙනි. අද වන විට, ඒ අපරාධවල සැකකරුවන්ට විශේෂ ත‍්‍රිපුද්ගල මහාධිකරණ ඉදිරියේ නඩු පවරා තිබේ.

පසුගිය කාලයේ කුරුණෑගල රෝහලේ වෛi සොහොමඞ් සාෆිට එරෙහිව ඉතාමත්ම සංවිදානාත්මකව එල්ල කරන ලද බලහත්කාර වඳසැත්කම් චෝදනාව අමූලික මුසාවක් බව පැහැදිලි කරගන්නට හානි අබෙසේකරගේ මුලිකත්වයෙන් කල අපරාධ විමර්ශනය හේතුවිය. දොස්තර සාෆිට එරෙහිව චෝදනා එල්ල කළේ, පොදුජන පෙරමුණේ වුවමනාවට බව ජනාධිපති නීතිඥ අලි සබ්රිම පිලිගත් බවද අමතක නොකල යුතුය. එම චෝදනා එල්ල කළ, දොස්තර සාෆිට එරෙහිව කාන්තාවන් මෙහෙයවා විශාල කලබැගෑනියක් කළ කුරුණෑගල ණීතිඥවරුන් දෙදෙනා ගෝඨාබය රාජපක්‍ෂ මහතා දිනවීමේ ව්‍යාපෘතියේ, අතුරලියේ රතන හිමියන් සමග එකට නිරතවීම ඒ චෝදනාවල දේශපාලන පෙළඹවීම ගැන ඇති හොඳම උදාහරණයයි. විමර්ශන කටයුතුවලට අනිසි ලෙස මැදිහත් වෙමින්, කටයුතු කළ කුරුණෑගල රොා්හලේ අධ්‍යක්‍ෂ වෛද්‍ය සරත්වීර බණ්ඩාර. ගෝටාභය රාජපක්‍ෂ මහතා ජයගැනීමෙන් අනතුරුව. රෝහලේ කාර්ය මණ්ඩලය එක්කොට රෝහල් පරිශ‍්‍රය තුළ කිරිබත් කා ප‍්‍රීති ගෙෘ්ෂා පවත්වා, සතුටු කතා පවත්වා කල මෙහෙයුම විසින් පෙන්වනේද සාෆි වෛදයවරයාට එරෙහිව ඉදිරිපත් කල දේශපාලන මඩ වයාපරෙයේ තරමයි.

හානිගෙන් පළිගැනීමට හේතු බවට පෙනෙන්නේ, 2015ට පෙර පැවති ආණ්ඩු කාලයේ සිදුවුණ බරපතළ අපරාධ සම්බන්ධයෙන් ඔහු පවත්වාගෙන ගිය අපරාධ විමර්ශනයි. එම අපරාධවලින් සැලකිය යුතු කොටසක් ජනමාධ්‍යවේදීන් කෙරෙහි එල්ලවුණු ප‍්‍රහාර වෙයි. ලසන්ත වික‍්‍රමතුංග ඝාතනය, මාධ්‍යවේදී ප‍්‍රගීත් එක්නැලිගොඩ පැහැරගෙන ගොස් අතුරුදහන් කිරීම, නේෂන් පුවත්පතේ නියෝජ්‍ය කර්තෘ කීත් නොයර් පැහැරගෙන ගොස් වධහිංසා කිරීම, රිවිර ප‍්‍රධාන කර්තෘ උපාලි තෙන්නකෝන් පැහැරගෙන යෑමට තැත්කිරීම වැනි එම අපරාධ සම්බන්ධයෙන් ශිනා අබෙසේකරගේ මෙහෙයවීමෙන් පැවැත්වුණු අපරාධ විමර්ශන ඉතා අපහසුකම් මධයයේ ඉදිරියට ගියත්, විවිධ තැන්වලදී තීරනාත්මක ලෙස නැවතී තිබේ. මේ අපරාද සම්බන්දයෙන් අත්‍යවශ්‍ය වන, එවක හමුදා කඳවුරුවල පවත්වාගෙන ගිය විවිධ ලේඛන සීඅයිඞීය විසින් ඉල්ලා සිටිනු ලැබුවත් මේ වනතුරු ඒවා ලැබී නැත. හිටපු ජනාධිපති සිරිසේන ඒවා සීඅයිඞීයට ලබානොදෙන ලෙස හමුදා ප‍්‍රධානීන්ට නියම කල බවද වාර්තා විය.

අද ශානි අබේසේකරට එරෙහිව අවි අමෝරාගෙන, ඔහු ද්‍රෝහියකු බවට පත්කර තිබෙන ජනමාධ්‍ය, ජනමාධ්‍යවේදීන්, පළමුව කළ යුතුව තිබුණේ ඝාතනය වූ, අතුරුදහන් කරන ලද, පහර කෑ තම සහෝදර ජනමාධ්‍යවේදීන් වෙනුවෙන් යුක්තිය ඉල්ලා කෑගැසීමය. එහෙත් පුදුමයකට මෙන්, ඔවුන් අද හඬදෙන්නේ එම අපරාධ සම්බන්ධයෙන් විමර්ශන මෙහෙයවූ ප‍්‍රධාන විමර්ශන නිලධාරියා තනතුරෙන් ඉවත්කර ඔහුගෙන් දේශපාලන වශයෙන් පළිගැනීමේ ක‍්‍රියාන්විතයට පක්‍ෂවය. මේ පළිගැනීමෙන් පසුව, එම අපරාධ සම්බන්ධයෙන් පවත්වාගෙන ගිය විමර්ශන ස්ථිරවම අඩාල වෙයි. එවිට ඒ අපරාධවල වින්දිතයන්ට යුක්තිය ඉටුවන්නේ නැත. ජනමාධ්‍ය සමාජයට යුක්තිය ඉටුවන්නේද නැත.


ලසන්ත වික‍්‍රමතුග ඝාතනය ගැන විමර්ශන 2015න් පසු යලිත් පටන් ගැනිණ. ඊට පෙර එම විමර්ශන තිබුණේ, ‘ෆයිල්එක වසා තබන ලද ආකාරයෙනි. එක්නැලිගොඩ අතුරුදහන් කිරීම සම්බන්ධ විමර්ශනද තිබුණේ එසේ ෆයිල් වසාදමා ඇති තත්ත්වයේය. රගර් ක‍්‍රීඩක වසීම් තාජුදීන් ඝාතනය ගැන විමර්ශන තිබුණේ, එය ‘හදිසි අනතුරක්’ හැටියට තීරණය කොට ෆයිල් එක වසා දමලාය. කප්පම් ලබාගැනීම සඳහා තරුණයන් පස්දෙනකු ඇතුළු එකොළොස් දෙනකු පැහැරගෙන ගොස් අතුරුදන් කිරීම වැනි අනෙකුත් අපරාධද එසේය.
ඒවා පිළිබඳ විමර්ශන යළිත් 2015න් පසු ඇරඹුණේ, ඒවා පිටුපස ඉන්නේ කවුරුදැයි දැනගෙන නොවේ. හුදෙක් නීතියට පිටින් දඬුවම් පමුණුවා ඝාතනය, අතුරුදහන්, කරන ලද පුද්ගලයන්ට යුක්තිය ඉටුකිරීම සඳහාය. ඔවුන්ගේ වියෝව නිසා සදාකාලිකව තැවෙන අහිම්සා වික‍්‍රමතුංග, සන්ධ්‍යා එක්නැලිගොඩ, සරෝජිනී නාගනාදන්, ජෙනිෆර් වීරසිංහ වැනි දරුවන්ට, බිරින්දන්ට, මව්වරුන්ට යුක්තිය ඉටුකිරීම සඳහාය. ශිෂ්ට සමාජයක් හැටියට මේ අපරාධ සම්බන්ධයෙන් යුක්තිය ඉටුනොකොට ඉදිරියට යා නොහැකිය. එහෙත්, වසා දමන ලද ෆයිල්වලින් යළිත් විමර්ශන පටන්ගැනීම සරල දෙයක් නොවේ. සමහර වුවමනා තොරතුරු විනාශ කොට හෝ එකතු කර නොතිබුණු අතර, විමර්ශන නොමග යවන තොරතුරු ගොනුකොට තිබුණි. අලූතෙන්ම විමර්ශන ඇරඹිය යුතුව තිබුණි. එවැනි සංකීර්ණ තත්වයන් යටතේ එම අපරාධ විමර්ශන ආරම්භකොට පවත්වාගෙන යන විට, එම අපරාධ කිරීමේ එකම හැඩයක් තිබෙන බව පෙනිණ. සැකකරුවන් බොහෝ විට එකම හෝ එකම ආයතනයකට අයත් හෝ පිරිසක් බවද පෙනිණ. ඒ අපරාධවලට ඉහළ හමුදා නිලධාරීන්ද විවිධාකාරයෙන් සම්බන්ධ බවට තොරතුරු ලැබිණ. රණවිරුවන්ගෙන් පළිගන්නවා කියන ප‍්‍රවාදය නිර්මාණය කරන්නේ එතැනදීය. විමර්ශනවලට අත්‍යවශ්‍ය ඉහළ හමුදා නිලදාරින්ගේන ප‍්‍රශ්න කිරීමට හෝ සමහර විට ඔවුන් අත්අඩංගුවට ගැනීමට ජනාධිපති සිරිසේනගේ බලපෑම්වලින් දිගින් දිගටම බාධා ඇතිවිය. සමහර නිලධාරීන් ප‍්‍රශ්න කිරිමට කැඳවූ විට, ජනාධිපති සිරිසේනගේ අනුදැනුම මත ඔවුන් රටින් පිටව ගිය අවස්ථාද තිබිණ.

මෙවැනි විශිෂ්ට ගණයේ අපරාධ විමර්ශකයකු, අවංක, ගෞරවනීය හා අපක්‍ෂපාතී, නිර්භය, තමන්ගේ සගයන් අතරඑ සම්බාවනාවට පාත‍්‍රවු ශානි අබේසේකර මේ වන විට සිටින්නේ පොලිස් අධිකාරිවරයකුගේ පෞද්ගලික සහකාර හැටියටය. ඔහඅ අත්අඩංගුවට ගන්නැ’යි දසතින් ඝෝෂා නැගේ.

දැන් බලයට පත්ව සිටින්නේ, ශානි අබේසේකර විසින් මෙහෙයවන ලද අපරාධ විමර්ශන ගැන දිගින් දිගටම විරෝධය පෑ, ඔහුට ජම්පර් අන්දවනවායැයි කී නීතිඥවරුන්ද ඇතුළත් පාර්ශ්වයයි. හානි අබෙසේකරට එරෙහිව වහාම ඔවුන් පියවර ගැනිම ස්වාභාවික කාරණයකි. එමෙන්ම දේහපාලන කාරණයකි.

එවැනි ආන්තික දේහපාලන තීන්දු තීරණවලින් රජයේ නිලධාරීන් ආරක්‍ෂා කිරීමටය ස්වාධීන කොමිෂන් සභා පිහිටුවා ඇත්තේ. දේශපාලන පළිගැනීමක් හැටියට පොලිස් නිලධාරියකු දඬුවමට ලක්කරන විට, ඊට එරෙහිව යුක්තිය සාධාරණය ඉටුකිරීම පොලිස් කොමිෂන් සභාවේ කාර්යභාරය වෙයි. එය ඉටුනොවන විට එවැනි ආයතන අපට පෙනෙන්නේ රබර් සීල් හැටියටය.
ජාතික පොලිස් කොමිසම ස්වාධීනත්වය පාවාදෙයි

ජාතික පොලිස් කොමිසම පිහිටුවන ලද්දේ 19වැනි ආණ්ඩුක‍්‍රම වයවස්තා සංශෝධනය යටතේ පොලිස් සේවය නිර්දේශපාලනය කිරිමේ අරමුණෙනි. එහෙත් ශානි අබේසේකරගේ ස්ථාන මාරුව සම්බන්දයෙන් ඔවුන් කටයුතු කල ආකාරය සලකා බලන විට, ඒනෑම ‘ස්වාධීන’ ලේබලයක් ගසාගත් ආයතනයක් පවා, දේශපාලන වශයෙන් දීන තත්වයට පත්විය හැකි බව පැහැදිලි වෙයි.

ශ‍්‍රී ලංකා තරුණ ජනමාiධ්‍යවේදීන්ගේ සංගමය පවසන පරිදි, ජාතික පොලිස් කොමිෂන් සභාව නොවැම්බර් 21 වැනිදා, වැඩබලන පොලිස්පතිවරයාගේ ඉල්ලීම අනුව ශානි අබේසේකරගේ ස්ථාන මාරුව අනුමත කිරීමට තීරණය කර තිබේ. එදිනම, එම තීරණයට අදාල ආවරණ ලිපිය පොලිස් කොමිෂන් සභාවේ ලේකම්වරයා අත්සන් කර වැඩබලන පොලිස්පති වෙත යොමු කර තිබේ. වැඩබලන පොලිස්පතිවරයා ද ඒ දිනයේම එම ස්ථාන මාරු නිවේදනය නිකුත් කළේය. එහි සඳහන් වන්නේ, රාජකිරා අවශ්‍යතා මත මේ ස්තාන මාරු සිදුවන බවයි. රහස් සිඅයිඞීයේ අධ්‍යක්‍ෂවරයා, ගාල්ල නියෝජ්‍ය පොලිස්පතිගේ පෞද්ගලික සහකාර බවට පත්කිරිම රාජකාරි අවශයතාවක් වන්නේ කෙසේදැයි යන ප‍්‍රශ්නයට පොලිස්පතිවරයා දෙන පිළිතුර විහිළුවක්ම වන ඇත. වැඩබලන පොලිස්පතිවරයා, පවතින ආණ්ඩුවේ රූකඩයක් වීම තේරුම් ගත හැකිය. එහෙත් පොලිස් කොමිෂන් සබාවක් පත්කර ඇත්තේ එවැනි දීන ආකාරයකින් හැසිරිමට, තීරන ගැනීමට නොවේ. දේශපාලන බලපෑම්වලදී කෙලින් හිටගෙන සාධාරණය යුක්තිය වෙනුවෙන් පෙනීසිටීමටය.

ජනාධිපති ගෝටාභය රාජපක්‍ෂ දිවුරුම් දී දිනහතරකින්, එම ආණ්ඩු වෙනසත් සමඟ අබේසේකර සීඅයිඞීයේ අධ්‍යක්ෂ තනතුරින් ඉවත් කිරීමට ගත් තීරණය ඉතා කඩිමුඩියේ ක‍්‍රියාත්මක කිරීමෙන් කොමිෂන් සභාවේ දේහපාලන පක්‍ෂපාතබාවය පැහැදිලිව ප‍්‍රකාශ කර තිබේ.

වැදගත් කාරණය නම්, 2017දී සීඅයිඞීයේ අධ්‍යක්ෂ ලෙස සිටි සුදත් නාගහමුල්ල මහතාට උසස්වීමක් ලැබීමෙන් ඇතිවූ පුරප්පාඩුවට එවකට පොලිස් විශේෂ විමර්ශන ඒකකය භාරව සිටි පොලිස් අධිකාරී මෙවන් සිල්වා පත් කරන ලෙස හිටපු පොලිස්පති පූජිත් ජයසුන්දර නිර්දේශ කළ අවස්ථාවේ, ජාතික පොලිස් කොමිෂන් සභාව එම තනතුරට සුදුස්සා ශානි අබේසේකර බව පවසමින් ඔහු එම තනතුරට පත් කිරීමයි. ඒ අවස්ථාවේ ගත්තීරණයට පටහැනි තීරණයක් පසුගිය නොවැම්බර් 21වැනිදා ගත්තේ කොහොමද?

2018 ඔක්තෝබර් 26වැනිදා ව්‍යවස්ථා කුමන්ත‍්‍රණයෙන් පසුව, නීති විරෝධී අගමැති මහින්ද රාජපක්‍ෂගේ ආණ්ඩුව යටතේද මෙවැනිම දේශපාලන පළිගැනීමක් කළේය. ඒ සමූහ මංකොල්ල අංශයේ ස්ථානාධිපති, නිශාන්ත එස් සිල්වා, එතැනින්, මීගමු පොලිස් කොට්ඨාසයට මාරුකර දැමීමයි. එය හිටපු ජනාධිපති මෛත‍්‍රීපාල සිරිසේනගේ අනුදැනුම මත සිදුවූවකි. එහි ඇති දේශපාලන මැදිහත්වීම සම්බන්ධයෙන් විවිධ පාර්ශ්වයන් කරුණු දැක්වීමෙන් හා විරෝධය පළකිරීමෙන් පසුව පොලිස් කොමිෂන් සභාව, වහාම ක‍්‍රියාත්මක වන පරිදි නිශාන්ත එස් සිල්වාගේ ස්ථාන මාරුව අවලංගු කළේය. එදා ඔවුන් එම තීරණය ගත්තේ එවක ජනාධිපති සිරිසේනගේ වුවමනාවට එරෙහිව යමිනි. එහෙත් එදා සහ අද අතර වෙනසක් තිබේ. එදා ජනාධිපතිගේ නියමයට පවා එරෙහිව ගිය පොලිස් කොමිෂන් සභාව අද වැඩබලන පොලිස්පතිවරයා කියූ පමණින් එදාම තීරණය ගෙන එදාම දන්වා යවා කාර්යක්‍ෂමව තමන්ගෙ ්ස්වාධීනත්වය දේහපාලන වුවමනාවන්ට පාවාදී තිබේ.

ටෙමයින් පෙනෙන්නේ කුමක්ද? ස්වාදිනත්වය සාපේක්‍ෂ දෙයක් බවයි. ස්වාධීනත්වය පැවතිය හැක්කේ ආයතනවල ස්වාධීනත්වය, නිර්දේශපාලනය ගරුකරන රාජ්‍ය ව්‍යුහයක් තුළ පමණි. ඊට එරෙහි රාජ්‍ය ක‍්‍රියාකාරිත්වයක් තුළ ස්වාධීනයැයි කියන ආයතනවලට, පුද්ගලයන්ට පවා ඇත්තේ පරාධීන පැවැත්මකි.

අරුණ ජයවර්ධන

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි