No menu items!
22.6 C
Sri Lanka
19 May,2024

තවත් ජනපති ඝාතන කුමන්ත්‍රණයක් ගැන පෙර දැනුම්දීමක්

Must read


ආරක්ෂක අමාත්‍යාංශයේ ලේකම් හේමසිරි ප්‍රනාන්දු කොළඹ නාලන්දා විද්‍යාලයේ පැවති උත්සවයකදී පසුගි යදා කළ ප්‍රකාශය මේ වන විට ආන්දෝලනයක් ඇති කර තිබේ. ඔහුගේ කථාවේ සාරය වූයේ යම් ත්‍රිවිධ හමුදා සාමාජිකයෙකු මිනිමැරුමක් සිදුකළ විට එම පුද්ගලයා රණවිරුවකු නොවන බවත්, එවැනි මිනීමැරුවන්ට එරෙහිව රටේ නීතිය අනුව කටයුතු කර දඬුවම් ලබාදෙන බවත් මේ ආකාරයේ සාහසිත මිනීමැරුමක් සිදුකළ හමුදා අපරාධකරුවන් පිරිසකට එරෙහිව සාක්ෂි සහිත එවැනි තොරතුරු ලබාදෙන ලෙස දෙමළ ඩයස්පෝරාවට අභියෝග කරන බවත්ය.
රණවිරුවන් අපරාධකරුවන් නොවන බවටත් අපරාධකරුවන් රණවිරුවන් නොවන බවටත් වූ ආරක්ෂක අංශයට අයත් සාමාජිකයෙකු වශයෙන් මුල් ආන්දෝලනාත්මක ප්‍රකාශය කරනු ලැබුයේ හිටුපු නාවික හමුදාපති ට්‍රැවිස් සින්නයියා වන අතර ඒ ඔහු නාවික හමුදාපති ධූරයේ වැඩ බාර ගැනීමෙන් පසු පැවති ප්‍රථම මාධ්‍ය හමුවේදීය. එම ප්‍රකාශය සිදුකළ ට්‍රැවල් සින්නයියාට සිදුවූයේ ලංකා ඉතිහාසයේ අඩුම දිග ගණනක් නාවික හමුදාපතිධුරය දැරූ පුද්ගලයා වශයෙන් සේනාධිනායක ජනාධිපතිවරයාගේ උදහසට ලක්වී ගෙදර යන්නටය. ජනාධිපතිවරයා එම තීරණය ගත් අවස්ථාවේදී ට්‍රැවිස් සින්නයියාගේ දෙමළ ජාතිකත්වයත්, හින්දු ආගමිකත්වයත්, ඒ වනවිටත් අධිකරණය හරහා සීඅයිඩීය ඉල්ලා සිටි නාවික හමුදා අපරාධකරුවන්ට එරෙහි සාක්ෂි ඔහු විසින් ලබාදේය යන අවිශ්වාසයක් බලපාන්නට ඇත.
ට්‍රැවිස් සින්නයියා අනුව යමින් එම ආන්දෝලනාත්මක ප්‍රකාශය නැවත පුනරුච්චාරණය කරන ලද්දේ යුද හමුදාපති මහේෂ් සේනානායකය. ඒද ඔහු යුද හමුදාපති ධුරයට පත්වීමෙන් පසු පළමු මාධ්‍ය හමුවේදීය. ප්‍රකාශය එසේ වුවද ඔහුගේ ක්‍රියාව නම් එතැන් සිට අද දක්වා එසේ වුයේ නැත. යුද හමුදා අපරාධකරුවන්ට අදාළ සාක්ෂි කිසිවක් ඔහු අධිකරණයට ලබාදුන්නේ නැත. ඒ වෙනුවට එම සාක්ෂි වසන් කරමින් පරීක්‍ෂණ කණ්ඩායම්වලට අනවශ්‍ය සාක්ෂි ලබාදෙමින් අපරාධකරුවන් ආරක්ෂා කරන ක්‍රියාපිළිවෙතක නැයැලී සිටී. සේනාධිනායක ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේන හමුදා අපරාධකරුවන්ට එරෙහි සාක්ෂි කිසිවක් අධිකරණයට හෝ පරීක්‍ෂණ කණ්ඩායම්වලට ලබානොදෙන ලෙසට කළ දැනුම්දීම යුද හමුදාපතිවරයා අකුරටම ඉටුකරන සෙයකි. ඒ කීකරුකමට ඔහුට මේ වනවිට සේවා දිගු දෙකක් ලැබී තිබේ.
මේ ආන්දෝලනාත්මක ප්‍රකාශය අනුව ආරක්ෂක අමාත්‍යාංශයේ ලේකම් හේමසිරි ප්‍රනාන්දුට ඉදිරියේදී කියම් ඉරණමක් අත්වේදැයි දැන්ම කිව නොහැකිය. එම තීරණය ඇත්තේ ජනාධිපතිවරයා අතේය. ප්‍රශ්නය ඇත්තේ එතැන නොවේය. හේමසිරි ප්‍රනාන්දු මහතා කිව් ලෙසටම එම බිහිසුණු අපරාධය සිදුකළ හමුදා සාමාජිකයන්ට එරෙහිව ජනාදිපතිවරයා යටතේ පවතින නීතිපති දෙපාර්තමේන්තුව නියමානුකූල වගන්ති යටතේ නඩු පවරා විද යන්නය.
හේමසිරි ප්‍රනාන්දු මහතා ඔහුගේ කථාවේදී ප්‍රකාශ කළේ තරුණයන් 5 දෙනෙකු ඇතුළු 11 දෙනෙකු කප්පම් ලබා ගැනීම සඳහා පැහැරගෙන ගොස් කොළඹ නාවික හමුදා මුලස්ථානයේ හා ත්‍රිකුණාමල ගන්සයිඞ් කඳවුරේ රඳවාගෙන සිට පසුව අතුරුදන් කරන ලද සිද්ධිය විය හැකි බවට අනුමාන කළ හැකිය. දිවයින පුවත්පතේ සමන් ගමගේ ආරක්ෂක අමාත්‍යාංශයේ ලේකම්වරයාට එම ප්‍රකාශය සම්බන්ධයෙන් පහර පිට පහරදෙමින් එම නාවික හමුදා අපරාධකරුවන් ආරක්ෂා කරමින් ජනවාරි 22 දින පළවු පුවත්පතේ සුපුරුදු ලියවිල්ලක් ලියා ඇත්තේ ඒ නිසා විය හැකිය.
එම ලිපියේදී සමන් ගමගේ විශේෂ කරුණක් යළි කරලියට ගෙනැවිත් ඇත. ඒ එල්ටීටීඊ සංවිධානය සතුව තිබී ආරක්ෂක අංශ සතුවූ ස්නයිපර් වර්ගයේ අවියක් අතුරුදන් වි ඇති බව හා එවැනි ස්නයිපර් අවි පිළිබඳ විශේෂඥතාවයක් දැක්වූ පුනරුත්ථාපනය වූ එල්ටීටිඊ නායකයෙකු වූ ඉලන්කියන් මාස්ටර් අතට එම ගිනිඅවිය පත්වී තිබූ බවට පසුගිය කාලයේ කරුණු අනාවරණය වූ බවත් මේ වනවිට එම එල්ටීටීඊ නායකයා අතුරුදන්ව ඇති බවත්ය.
එම දිවයින ලේඛකයා නැවත මතුකරන්නට උත්සාහ කරන්නේ පරීක්‍ෂණ පැවැත්වීමෙන් පසු පට්ටපල් බොරුවක් බවට පත්වූ ජනාධිපතිවරයා හා ආරක්ෂක අමාත්‍යාංශයේ හිටපු ලේකම් ගෝඨාභය රාජපක්‍ෂ ඝාතන කුමන්ත්‍රණ ප්‍රමාදය සම්බන්ධයෙන් කුලී ඔත්තුකරුවකු වූ නාමල් කුමාර නැමැත්ා සමාජගත කළ දිවයින වැනි පුවත්පත් හිස උඩ තබාගෙන ගිය සත්‍යතාවයෙන් තොර කරුණය.
ඒ පිළිබඳ පරීක්‍ෂණවලදී හෙළිවී තිබුණේ පොලිස් ත්‍රස්තවිමර්ශන ඒකකයට එල්ටීටීඊයෙන් අත්අඩංගුවට ගත් හෝ වෙනත් ස්නයිපර් වර්ගයේ ගිනි අවියක් ලබාදී නැති බවය. ලබාදී තිබී ඇත්තේ එල්එන්ජී වර්ගයේ ගිනි අවියක් පමණය. ජනාධිපති ඝාතනය සඳහා එම ගිනි අවිය නැගෙනහිර පළාතේ දී පුහුණුවට යොදාගත් බවට මතු කළ ප්‍රලාපයද පසුව පලාපයක් බවට පත්විය. ඒ රජයේ රස පරීක්‍ෂකවරයා සිදුකළ පරීක්ෂණයේදීය.
ජනාධිපති ඝාතන කුමන්ත්‍රණයක් ඇත්තටම නැතත්, එවැනි ඝාතන කුමන්ත්‍රණයක් ජනාධිපතිවරයාට අත්‍යාවශ්‍ය නිසා ඔහු පොලීසිය ඔහුගේ බාරයට ගත්තේය. ඒ ජනාධිපති ඝාතන කුමන්ත්‍රණයේ පරීක්ෂණ යථාර්ථවාදී අවසානයක් කරා ගෙනයන්නට යැයි පවසමින්ය. ඒ නිසාම ඔහුගේ ධුරකාලය අවසන් වනතෙක්ම පොලිසිය ඔහු යළි නොදෙනු ඇත. ජනාධිපති ඝාතන කුමන්ත්‍රණය අලුත් ආකාරයකින් අලුත් වටයකින් කරලියට එනු ඇත. සමන් ගමගේගේ දිවයින පුවත් වාර්තාව එහි දැනුවත් හෝ නොදැනුවත් පළමු සඳහන විය හැකිය.
අප එසේ කියන්නේ ඒ සම්බන්ධයෙන් අපට වාර්තාවී ඇති සුවිශේෂි කරුණක් නිසාය. එම සුවිශේෂ කරුණ වන්නේ තරුණයන් 5 දෙනෙකු ඇතුළු පුද්ගලයන් 11දෙනෙකු කප්පම් ලබා ගැනීම සඳහා පැහැරගෙන ගොස් අතුරුදන් කිරීමේ සිද්ධියේ එක් ප්‍රබල සැකකරුවකු වී සිටින නාවික හමුදා සාමාජික සුමිත් රණසිංහ සම්බන්ධයෙන් ආරක්ෂක මාණ්ඩලික ප්‍රධානිී රවීන්ද්‍ර විජේගුණරත්නගේ නියෝග මත නාවික හමුදාව කටයුතු කරමින් සිටින ආකාරය.
මෙවැනි අපරාධයක සැකකරුවන්ට රිමාන්ඞ් භාරයට පත්වීමෙන් පසු ඇප ලැබුණත් යළි සේවයේ පිහිටුවීමක් සිදු නොකළත් රණසිංහ ඇතුළු පිරිසකට ජනාධිපතිවරයාගේ විශේෂ කරුණාව හේතුවෙන් යළි රැකියාව ලැබීම සිදුවිය. ඉන් මුලින්ම අනතුරකට මුහුණ පෑවේ මෙම අපරාධය පිළිබඳ ප්‍රධාන නාවික හමුදා සාක්ෂිකරුවන් වූ ලක්සිරි හා වෙලගෙදර යන නාවික හමුදා නිලධාරීන් දෙදෙනාය. ඔවුන් දෙදෙනා ඔවුන් මුහුණ පා ඇති අනතුර පිළිබඳ පරීක්ෂණ පවත්වන අපරාධ පරීක්‍ෂණ දෙපාර්තමේන්තුවටද, ඒ මඟින් අධිකරණයටද, ශ්‍රී ලංකා මානව හිමිකම් කොමිෂමටද දැනුම්දීමක් කළෝය. අමතරව සේනාධිනායක ආරක්ෂක අමාත්‍ය ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේනවද දැනුවත් කළේය.
වින්දිතයින් හා සාක්ෂිකරුවන් ආරක්ෂාකිරීමේ පනත යටතේ රැකවරණයන ලැබිය යුතු එම නාවික හමුදා නිලධාරීන් දෙදෙනා සම්බන්ධයෙන් ශ්‍රී ලංකා මානව හිමිකම් කොමිෂමද, අපරාධ පරීක්‍ෂණ දෙපාර්තමේන්තුවද නාවික හමුදාවෙන් කරුණු විමසුවෝය. ලැබුන පිළිතුර වූයේ එම සාක්ෂිකරුවන්ට අනතුරක් හෝ බලපෑමක් නොවන ආකාරයට එම අපරාධයේ සැකකරුවන්ව සේවයේ යොදවා ඇති බවයි.
මේ නාවික හමුදා සාක්ෂිකරුවන් දෙදෙනා සේවයේ යොදවා සිටියේ නාවික හමුදා මුලස්ථානයේය. ඉන් ලක්සිරි නැමැති නිලධාරියාට ආරක්ෂක මාණ්ඩලික ප්‍රධානි රවීන්ද්‍ර විජේගුණරත්නගෙන් දිගින් දිගටම බලපෑම් එල්ල විය. අවසානයේ ඊළඟ උසස්වීම ලබානොදී ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේන ඔහුව ගෙදර යැව්වේය. ඉතිරි වී සිටියේ වෙලගෙදර නැමැති නිලධාරියා පමණය. සාක්ෂිකරුවන්ට බලපෑමක් නොවන ආකාරයට නාවික හමුදා මුලස්ථානයෙන් පිට රාජකාරිවලට යොදවා ඇතැයි කියූ ඉහතින් සඳහන් සුමිත් රණිසිංහව නාවික හමුදා මුලස්ථානයේ ඒකකයකට මාරුකර තිබුනේ ඒ අතරවාරයේය. එහෙත් ඇත්තටම සිදුවී තිබුනේ වෙනතකි. නිලවශයෙන් එසේ අනුයුක්ත කර ඇතැයි සඳහන් කළද හිටපු නාවික හමුදා බුද්ධි අංශ නිලධාරියෙකු වූ සුමිත් රණසිංහව නැවතත් නාවික හමුදා බුද්ධි අංශයට අනුයුක්ත කර තිබුණි. ඔහුට තවත් යටත් නිලධාරීන් කණ්ඩායමක්ද ලබාදී තිබුණි. ඒ අනුව ඔහුට කිසිදු සටහන් තැබීමකින් හෝ පරීක්‍ෂා කිරීමකින් තොරව ඕනෑම ස්ථානයක ගමන් බිමන් යෑමේ හැකියාව ලැබී ඇත. ඕනෑම වර්ගයේ ගිනි අවියක් භාවිත කිරීමේ හැකියාව ලැබී ඇත. ඕනෑම පුද්ගලයෙකුගේ දුරකථන විශ්ලේෂණ වාර්තා ලබා ගැනීමේ හැකියාව ලැබී ඇත. මේ තත්ත්වය තරුණයින් 5 දෙනෙකු ඇතුළු 11 දෙනෙකු පැහැරගෙනගොස් අතුරුදන් කිරීමේ නඩුවේ වින්දිතයින්ට හා සාක්ෂිකරුවන්ට අයහපතක් හා අතුරුදායක බව අමුතුවෙන් කිව යුතු නැත.
අප මීට පෙර සඳහන් කළ නැවතත් කරලියට ගෙන ඒමට සූදානම් අතුරුදන් එල්ටීටීඊ ස්නයිපර් ගිනි අවිය හා ඉලන්කියන් මාස්ටර් නැමැති හිටපු එල්ටීටීඊ සාමාජිකයා යන්නමේ සුමිත් රණසිංහ සමග දැන් ඇති බවද අපගේ නාවික හා ආරක්ෂක අමාත්‍යාංශ ආරංචි මාර්ග ප්‍රකාශ කරයි. ඒ මේ ස්නයිපර් වර්ගයේ ගිනි අවිය යොදාගෙන ඉලන්කියන් මාස්ටර් නැමැති හිටපු එල්ටීටීඊ සාමාජිකයා ජනාධිපතිවරයා ඝාතනයට සැලසුම් කරන බවට වූ මතවාදයක් රෝපණය කිරීම තුළින්ය. පසුගියදා ආරක්ෂක මණ්ඩල රැස්වීමකදී ඒ පිළිබඳ ජනාධිපතිවරයාට සැලකර ඇත්තේ ආරක්ෂක මණ්ඩලික ප්‍රධානී රවීන්ද්‍ර විජේගුණරත්නය. විජේගුණරත්නගේ රෙකමදාරුව වී ඇත්තේ එම හිටපු එල්ටීටීඊ සාමාජිකයාව හා ගිනි අවිය අත්අඩංගුවට ගැනීමේ මෙහෙයුම බාරදිය හැකි සුදුසු පුද්ගලයා සුමිත් රණසිංහ බවත්, ඔහුට එය බාරදීමට අවසර දෙන ලෙසත්ය.
ඉල්ලු පරිදිම ජනාධිපතිවරයාගෙන් ඊට අවසර ලැබී ඇති අතර ආයුධ සන්නද්ධ බුද්ධි අංශ සෙසු නිලධාරීන් පිරිසක් සමග සුමිත් රණසිංහව ඒ සඳහා මුදාහැර ඇත. මේ දිනවල ඔහු හා කණ්ඩායම එම බුද්ධි මෙහෙයුම යැයි කියමින් ත්‍රිකුණාමලය, මඩකලපුව, ආදී ප්‍රදේශවල සැරිසරන බව ප්‍රකාශ වේ. ඒ අනුව ඉදිරි දිනවලදී එල්ටීටීඊ ය විසින් ජනාධිපතිවරයා ඝාතනය කිරීමේ අලුත් කුමන්ත්‍රණයක තොරතුරු අපට ලැබෙන්නට ඉඩ ඇත. මේ සටහන ඊට පෙර ඒ ගැන කෙරෙන පෙර දැනුම්දීමක් වශයෙන්ය. මන්ද ඉදිරියේදී එළැඹීමට නියමිත ඇත්තේ මැතිවරණ සමයක් බැවින්ය.■

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි