No menu items!
28.9 C
Sri Lanka
14 June,2024

කමර් නිසාම්දීන් සහ වගකීම් විරහිත මාධ්‍ය කලාව

Must read

 

 

ඕස්ටේ‍්‍රලියාවේ සිඞ්නි නගරයෙහි උසස් අධ්‍යාපනය ලබමින් සිටි ශ‍්‍රී ලාංකික ශිෂ්‍යයෙකු වන කමර් නිසාම්ඞීන්ට සැප්තැම්බර් 28 වැනිදා ඇප ලැබුණි. අගෝස්තු 30 වැනිදා කමර් අත්අඩංගුවට ගෙන තිබුණේ ප‍්‍රභූන් ඉලක්ක කරගනිමින් ප‍්‍රහාරයක් එල්ලකිරීමට ඔහු සූදානම් වී සිටියේයැයි සැකපිටය. ඔහුට එරෙහිව ඒ වෙද්දී තිබුණු සාක්ෂිය වී තිබුණේ ඔහු සතුව තිබුණු සටහන් පොතකි.

කමර්ගේ පාර්ශ්වයෙන් කියන අන්දමට එම සටහන් පොත ඊට පෙර කමර්ට අයත්ව තිබී පසුව අස්ථානගත වූ එකකි. එම සටහන් පොතේ ප‍්‍රභූන් සහ ප‍්‍රසිද්ධ පුද්ගලයන් පිළිබඳව සටහන් තිබී ඇත. එම සටහන් පොත හමුවී තිබුණේ කමර් ළඟ තිබී නොවේ. කෙසේ වුවද කමර් අත්අඩංගුවට ගත් අතර ඔහුගේ කාමරයේ තිබුණු භාණ්ඩ රැසක්ද අත්අඩංගුවට ගෙන තිබුණි. මේ වෙද්දී කමර් නිසාම්දීන්ට එරෙහි ප‍්‍රබල සාක්ෂි නොමැති නිසා අධිකරණය ඔහු ඇප මත නිදහස් කර ඇත.

අනිද්දා සමග අදහස් දැක්වූ කමර්ගේ පවුලේ සමීපතමයෙකු ප‍්‍රකාශ කළේ ඉදිරියේදී ඔහු නිර්දෝෂී බව ඔප්පු කිරීමට හැකිවෙතැයි බලාපොරොත්තු වන බවය. කමර්ට සමීප ආරංචි මාර්ග පවසන ආකාරයට කමර් අත්අඩංගුවට ගත් මොහොතේ සිට ඔහුට එරෙහිව පරීක්ෂණ කළ නිලධාරියා විසින් බලපෑම් කර තිබුණේ මේ සටහන් පොතෙහි ඇති අත්අකුරු ඔහුගේ යැයි පිළිගන්නා ලෙසය. එසේ පිළිගැනීම කමර් විසින් ප‍්‍රතික්ෂේප කර තිබුණි. අත්අකුරු විශේෂඥයන් ලවා සටහන් පොතේ ඇති අත්අකුරු පරීක්ෂා කරන ලෙස කමර් ඉල්ලා තිබුණි. අවසානයේදී විශේෂඥයන් පරීක්ෂා කොට මෙම අත්අකුරු කමර්ගේ නොවන බවට සාක්ෂි ලබාදී තිබේ.

කොහොම වෙතත් පරීක්ෂණයේ ඉදිරි කටයුතු ඕස්ටේ‍්‍රලියාවේ විමර්ශන අංශවලට භාර කටයුත්තකි. තීන්දුව ගැන කටයුතු ඕස්ටේ‍්‍රලියානු අධිකරණයට භාරය. කමර් තවම සැකකරුවෙකි. එසේ වුව කමර් ගැන පළවූ වාර්තාවල තිබුණු තරම් බරපතළ සාක්ෂි ඔහුට එරෙහිව නැති බව දැන් පැහැදිලි කාරණයකි. කමර් ළඟ තිබුණායැයි කියන ඉලෙක්ට්‍රොනික උපකරණ, මාධ්‍ය පෙන්වූ අන්දමේ සැකකටයුතු විදේශ ගමන් ආදිය පිළිබඳව දැන් කතාබහක් නැත.

කමර් නිසාම්ඞීන් අත්අඩංගුවට පත් මොහොතේ අනිද්දා පුවත්පතෙහි පළවූ ලිපියෙහි මාතෘකාව වී තිබුණේ ‘මුස්ලිම් නම්, නිවැරදිකරු යැයි ඔප්පුවන තෙක් වැරදිකරුවෙකු’ යන්නය. ඕස්ටේ‍්‍රලියාවේදීත් කමර් නිසාම්දීන් මුහුණදුන් අත්දැකීම එවැන්නක් බව මේ වෙද්දී පැහැදිලි වී තිබේ.

කමර් නිසාම්දීන් අත්අඩංගුවට ගෙන සති තුනක් පමණ තිස්සේ ඔහුට පවුලේ අය සමඟ දුරකථනයෙන් කතාකරන්නට අවස්ථාව ලැබී තිබුණේ නැත. ඕස්ටේ‍්‍රලියාවේදී වුව නීතියෙන් ඇති අයිතීන් ඔහුට ලැබුණේ නැත. දුරකථන ඇමතුමක් ලබාග ැනීම, නීතිඥයන් සම්බන්ධ කරගැනීම ඇතුළු සහනයන් ඔහුට ලැබුණේ නැත. ඔහු බරපතළ අපරාධයක් පිළිබඳව සැකකරුවෙක් විය. ලංකාවේ මෙන්ම ඕස්ටේ‍්‍රලියාවේ මාධ්‍යවලටද කමර් නිසාම්දීන් බරපතළ අපරාධකරුවෙක් විය. ඒ අතරින් ලංකාවේ මාධ්‍ය මේ සිදුවීම ගැන වාර්තා කළ ආකාරය පිළිබඳව මඳක් සොයාබැලීම වටින්නේය.

‘‘ ඕස්ටේ‍්‍රලියාවේ අයි.එස්.අයි.එස්. ත‍්‍රස්ත ප‍්‍රහාරයක් සැලසුම් කළ ශ‍්‍රී ලාංකිකයෙක් අත්අඩංගුවට.’’ නෙත් නිව්ස් වෙබ් අඩවියේ චම්ලි ඒකනායක එසේ ලියා තිබුණි. චම්ලි ඒකනායක සටහන් කර තිබුණේ ඕස්ටේ‍්‍රලියානු මාධ්‍ය වාර්තා කර ඇති අන්දමට කමර් නිසාම්දීන් අයි.එස්.අයි.එස්. සංවිධානය සමඟ ත‍්‍රස්ත සබඳතා පවත්වා ඇති බවයි.

ශ‍්‍රී ලංකන් මිරර් වෙබ් අඩවියේ පළවී තිබුණු පුවතක මාතෘකාව වී තිබුණේ ‘ඔසීවල ඝාතන’ සැලසුම් කළේ ෆයිසර්ගේ ඥාති පුත‍්‍රයා යන්නයි. එම වෙබ් අඩවියේ තිබුණු තවත් පුවතක මාතෘකාව වී තිබුණේ ‘ලංකාවේ දේශපාලන ඥාතියා ඔසීවල කළ ඝාතන සැලසුම් හෙළිවෙයි’ යනුවෙනි. මේ පුවත් දෙකම ලියූ වාර්තාකරුවෙකුගේ නමක් නොවීය.

අද දෙරණ වෙබ් අඩවියේ පළවී තිබුණු වාර්තාකරුවෙකුගේ නමක් නොමැති වාර්තාවක ත‍්‍රස්තවාදී චෝදනාවලට සැකපිට අත්අඩංගුවට ගෙන ඇතැයි සඳහන් කර තිබුණද එම පුවතේදී වුව සංවේදී වීමේ අවශ්‍යතාව හඳුනාගෙන තිබුණේ නැත. එම වෙබ් අඩවියේ වාර්තාව අවසන් වී තිබුණේ මේ පුද්ගලයාට එරෙහි චෝදනා බරපතළ බව, විද්‍යුත් උපකරණ කිහිපයක් ළඟ තිබුණු බව ආදියයි. මේ විද්‍යුත් උපකරණ යනු ඔහුගේ දුරකථනය, එක්ස්බොස් ක‍්‍රීඩා උපකරණය, ලැප්ටොප් උපකරණය ආදිය බව ඔවුන් සොයාබලා දැනගත්තේ නැත. කමර් නිසාම්දීන්ගේ ළඟ නොතිබුණු සටහන් පොත, දෙරණ විසින්ද ළඟ තිබී හමුවූ සටහන් පොතක් බවට පත්කර තිබුණි.

ලංකාදීප වෙබ් අඩවියෙහි පළවූ, තිළිණි ද සිල්වා ලියූ පුවතක මාතෘකාව වී තිබුණේ ‘‘ත‍්‍රස්ත ක‍්‍රියාවලට සම්බන්ධ ශී‍්‍ර ලාංකිකයෙක් ඕස්ටේ‍්‍රලියාවේදී අත්අඩංගුවට’’ යනුවෙනි.

ලංකා සීනිව්ස් වෙබ් අඩවියේ නමක් නොමැතිව වාර්තා කර තිබුණු පුවතක තිබුණේද ‘‘අත්අඩංගුවට ගත් ත‍්‍රස්තයාගේ මාමා ඇමති ෆයිසර් මුස්තාෆා. විදෙස් මාධ්‍ය ලොවටම කියයි. ලංකාව භයංකාර රාජ්‍යයක් වෙයි.’’ යනුවෙනි.

හිරු පුවත් වෙබ් අඩවියේ වාර්තා වී තිබුණු පුවතක සිරස්තලය වී තිබුණේත් ‘ලාංකික අයි.එස්. සැකකරුගේ සැලසුම් හෙළිවේ’ යනුවෙනි. ඒ පුවතෙන්ද ඔහු අපරාධයක් සැලසුම් කරමින් සිටි අපරාධකරුවෙකු බවට පත් කර ඇත. හිරු ටීවී නාළිකාවේ ප‍්‍රවෘත්ති විකාශයෙන්ද නිසාම්දීන්ට ඇති චෝදනා බරපතළ බව ඇතුළුව නිසාම්දීන් වරදකරුවෙකු යැයි හැෙඟන අන්දමේ වාර්තාවක් පළ කර තිබුණි. තවත් මෙවැනි වාර්තා රැසක් පෙන්වාදිය හැකිය. බොහෝ මාධ්‍යවලට ඔහු සැකකරුවෙකු නොව වැරදිකරුවෙක් විය. කමර් නිසාම්දීන් ගැන එලෙස වාර්තා කළේ ලංකාවේ මාධ්‍ය පමණක් නොවේ. ඕස්ටේ‍්‍රලියානු මාධ්‍යද ඔහු පිළිබඳව ඒකපාර්ශ්වීය සහ වැරදි තොරතුරු සමාජගත වෙන අන්දමට වාර්තා පළ කර තිබුණි.

එහෙත් ඔක්තෝබර් 01 වැනිදා කමර් නිසාම්දීන් ඕස්ටේ‍්‍රලියානු පොලීසිය ඇප මත නිදහස් කර තිබුණි. ඔහුගේයැයි කියූ සටහන් පොතේ තිබුණු අත්අකුරු ඔහුගේ නොවන බව තහවුරු විය. ඔහුගේ ලැප්ටොප් පරිගණකය ඇතුළු මාධ්‍ය ඉහළින් පෙන්වූ ‘ඉලෙක්ට්‍රොනික උපකරණ’වල ඔහුගේ නීතිවිරෝධී ක‍්‍රියා පිළිබඳව තොරතුරු නොවීය. ඔහුට එරෙහිව පදනම් සහගත සාක්ෂි හමුවී තිබුණේද නැත.
ආරක්ෂාව භාර ආයතන විසින් සැකපිට පුද්ගලයන් අත්අඩංගුවට ගැනීම සාමාන්‍ය කාරණයකි. ආරක්ෂාවේ නාමයෙන් එවැනි පියවර ගැනීම පිළිබඳව කිසිවක් කිව නොහැකිය. එහෙත් සැකපිට අත්අඩංගුවට ගත් පුද්ගලයන්ගේ අනන්‍යතාව ප‍්‍රසිද්ධ කරමින් ඔවුන් අපරාධකරුවන් යැයි හැඟවෙන තොරතුරු සමාජගත කිරීම බරපතළ වැරැුද්දක් බව අමුතුවෙන් කිව යුතු නැත.

ඔවුන්ට එවැනි ප‍්‍රවෘත්තියක් තමන් විසින් වාර්තා කරන ප‍්‍රවෘත්ති බොහොමයක් අතරින් තවත් එකක් පමණි. එහෙත් ඔවුන් සැලකිල්ලට නොගන්නා කාරණය වන්නේ එවැනි ප‍්‍රවෘත්තිවලට පාත‍්‍ර වෙන පුද්ගලයන්ගේ ජීවිතය වෙනස් කරන්නට එවැනි පුංචි පුවතක් සමත් වෙන බවය. එතැනිනුත් එහාට මෙවැනි ප‍්‍රවෘත්තියක් වාර්තා කිරීමේදී මාධ්‍යවේදීන් සැලකිලිමත් විය යුතුය. මෙවැනි ප‍්‍රවෘත්තියක පුද්ගලයන්ගේ ජාතිය පිළිබඳව හැඟවීම් ඇති නිසා එවැනි ප‍්‍රවෘත්තියක් පළකිරීම සමාජයක ආකල්ප හැඩගස්වන්නට හේතුවෙයි.

මෙවැනි වගකීම් විරහිත වාර්තාකරණයක් පවතින තෙක් ලංකාව වැනි රටක ජාතීන් අතර සැකය වර්ධනය වීම පුදුමයට කාරණාවක් නොවේ. කමර්ගේ සිදුවීම හුදෙකලා සිදුවීමක් නොව, ලංකාවේ වගකීම් විරහිත මාධ්‍ය භාවිතය මොන තරම් භයානකද යන්න පැහැදිලි කරන සිදුවීමක් බව මේ සියලූ කාරණා විසින් තහවුරු කෙරෙන්නේය.

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි