20.9 C
Sri Lanka
3 October,2022

උසස් පෙළට බාධා කරන්න සූදානම් වූ
බැසිල්ගේ වැඩ ලක්ෂය

Must read

අසාර්ථක රැලියට
වේදිකාව වරාය අධිකාරියෙන්

වැට සෑදීම හා
විදුලි ආලෝක යුද හමුදාවෙන්

නියමිත දින වකවානු අනුව පසුගිය වසරේ අගෝස්තු මස පවත්වන්නට නියමිතව තිබූ අපොස උසස් පෙළ විභාගය මෙම මස 07 වැනිදා ආරම්භ වූයේ තවදුරටත් එම විභාගය කල් නොදැමීමේ බලාපොරොත්තුව ඇතිවය. මෙසේ එම විභාගය දිනෙන් දින කල් ගියේ රට තුළ පසුගිය කාලයේ පැවති කොවිඩ් වසංගත තත්වය හේතුවෙන් පාසල් අධ්‍යාපන කටයුතු නිසි පරිදි පවත්වන්නට නොහැකි වීම නිසාය. කොවිඩ් වසංගතයේ නව ප්‍රභේදය වන ඔමික්‍රෝන් ආසාදිතයින් හඳුනා ගැනීම දිනෙන් දින වැඩිවීමේ තත්වය තුළ එම විභාගය මේ මොහොතේ හෝ පවත්වන්නට හැකිවීම ළමයින්ගේ පැත්තෙන් යම් අස්වැසිල්ලකි. එම විභාගය කල් දැමීම සඳහා අදාළ හා අදාළ නැති හැම එකටම උසාවි යන නාගානන්ද කොඩිතුවක්කු ගත් උත්සාහය වෙනම කතා කළ යුතු පිස්සුවකි.


එම පිස්සුවට නොදෙවෙනි තවත් පිස්සුවක් උසස් පෙළ විභාගය ආරම්භ කර තුන්වන දිනය වූ පෙබරවාරි 09 වැනිදා ක්‍රියාත්මක කරනු ලැබුයේ ආණ්ඩුව කරවන ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණය. ඒ ජනාධිපතිවරයාගේ ගම සමඟ පිළිසඳර සමඟ පූට්ටු කරන ලද බැසිල් රාජපක්ෂගේ වැඩ ලක්ෂයක් නම් වූ ඉදිරි මැතිවරණ ඉලක්ක කරමින් ආරම්භ කළ ව්‍යාපෘතියේ සමාරම්භක අවස්ථාව අනුරාධපුරයේ මහජන ක්‍රීඩාංගණය හෙවත් සල්ගාදු ක්‍රීඩාංගණයේදී විභාග කාල වේලාව තුළ ආරම්භ කරමින්ය.


මෙම සමාරම්භක උත්සවය නිසා එම සල්ගාදු ක්‍රීඩාංගණය අවට ඇති විභාග මධ්‍යස්ථාන 7කට අයත් විභාග ශාලා 34කට බලපෑම් එල්ලවිය හැකි බව ඊට පෙරදින මාධ්‍ය හමුවක් පවත්වමින් ලංකා ගුරු සංගමයේ සභාපති ප්‍රියන්ත ප්‍රනාන්දු, එම සංගමයේ අනුරාධපුර දිස්ත්‍රික් ලේකම් හා ශ්‍රේණිධාරි විදුහල්පති සංගමයේ ලේකම් එස්පී සේරසිංහ රට දැනුවත් කිරීම මගින් උසස් පෙළ සිසුන්ට සිදුවීමට ගිය බාධාව යම් පමණකින් අඩුවුවද එය සම්පූර්ණයෙන්ම මඟ හැරී තිබුණේ නැත. ඔවුන් ඒ සම්බන්ධයෙන් විභාග කොමසාරිස්වරයාද දැනුවත් කර තිබුණි.


වැඩ ලක්ෂයේ සමාරම්භක උත්සවයේ රැස්වීම නිල වශයෙන් පස්වරු 2ට ආරම්භ වී ඇතත් ඊට අදාළ ශබ්ද විකාශන යන්ත්‍ර එදින පස්වරු 1 සිට ක්‍රියාත්මක වී ඇත. නමුත් එදින උසස් පෙළ විභාගය අවසන් වී ඇත්තේ පස්වරු 3.15ටය. තාක්ෂණ විෂයන් සහ සංයුක්ත ගණිතය ප්‍රශ්න පත්‍රවලට එදින විභාග ශාලාවල ළමයින් මුහුණ දී ඇත.


විභාගයක් නැතත් පාසලක්, රෝහලක්, දේවස්ථානයක් ආදි තැන්වලදී මහමඟ ගමන් කරන වාහනවලට මාර්ග සංඥා මගින් දැනුම් දෙන්නේ නළා නොහඬවන ලෙසය. එක්වරක් හෝ දෙවරක් හඬවන නළාවකින් පවා එම ස්ථානවල කටයුතුවලට බාධාවක් ඇතිවේ යන්න ඒ මගින් කියවේ. විශේෂයෙන්ම වසර 13ක කාලයක් කැප කිරීම් කිරීමෙන් පසු එළැඹෙන පාසල් අධ්‍යාපනයේ තීරණාත්මක විභාගය වන උසස් පෙළ විභාග අවස්ථාවකදී ශබ්දවාහිනී මගින් එක දිගට ඇසෙන දේශපාලනඥයින්ගේ නිසරු කෑමොරදීම් විභාගයකට කොතරම් බාධා ඇති කරනු ඇත්ද යන්න අමුතුවෙන් තේරුම් කරදිය යුතු නැත.


කල් ගොස් අමාරුවෙන් ආරම්භ කළ උසස් පෙළ විභාග අවස්ථාවේ අනුරාධපුරයේ විභාග මධ්‍යස්ථාන රාශියක් වටකරගත් ස්ථානයකට ගොස් මේ ආකාරයේ රැස්වීමක් පැවැත්වීමෙන් පාලක රාජපක්ෂ ආණ්ඩුව පෙන්නුම් කළේ එක්කෝ ඔවුන්ට එවැනි දේ දැනෙන්නේ නැති බවය. නැත්නම් දැනි දැනිත් ඔවුන්ට ඕනෑ දේ කරන බවය. එම සමාරම්භක අවස්ථාවේ ප්‍රධාන ආරාධිතයින් ලෙස ජනාධිපතිවරයාද අගමැතිවරයාද සහභාගිවීමෙන් පෙන්නුම් කළේ එයය.
කෙසේ වෙතත් නිවන්තකචේතිය විද්‍යාලය, මධ්‍ය විද්‍යාලය, ස්වර්ණපාලි බාලිකා විද්‍යාලය, වලිසිංහ හරිස්චන්ද්‍ර විද්‍යාලය, සහිරා විද්‍යාලය, ශාන්ත ජෝශප් විද්‍යාලය හා කේබී රත්නායක විද්‍යාලය යන ස්ථානවල පිහිටි විභාග මධ්‍යස්ථානවල විභාගයට මුහුණ දුන් 4000කට ආසන්න සිසුන්ට සිතූ තරම් හානියක් කිරීමට හැකිවී නැත. ඒ එම රැස්වීම සඳහා පැමිණි බස්රථ ගාල් කරන ලද ක්‍රීඩාංගණයේ සිට පෙළපාලියෙන් ගමන් කිරීමේ ඔවුන්ගේ සැලසුම් සෙනඟ මදිවීම නිසා ක්‍රියාත්මක කිරීමට නොහැකි වීම නිසාය. ආරක්ෂාව සඳහා පොලිස් නිලධාරින් 2000ක් පමණ කැඳවා තිබුණද ජනාධිපතිවරයා හා අගමැතිවරයා සහභාගිවූ එම රැස්වීමට පැමිණ ඇත්තේ 5000කටත් අඩු පිරිසක්ය. වෙනදා සල්ගාදු පිටියේ රැස්වීමක් පැවැත්වීමේදී ඒ අසලින් වාහනයකින් ගමන් කිරීමට නොහැකි තත්වයක් උදාවුවද මෙම රැස්වීමේදී ඒ අසලින් වාහනවලින් ගමන් කිරීමේ හැකියාව හොඳින්ම තිබී ඇත. මේ ප්‍රායෝගික තත්වයන් අපට කියාපාන්නේ රාජපක්ෂවරුන්ගේ මෙම සෙල්ලම්වලට ලැබෙමින් පවතින මහජන ප්‍රතිචාරය පිළිබඳ කාරණාවමය.


එහෙත් විභාග වේලාවෙන් පසු උසස් පෙළ සිසුන් යළි අපහසුතාවට පත්වී ඇත. ඒ කිලෝ මීටර් 10-12 දුර ගෙවා අනුරාධපුරයේ එම විභාග මධ්‍යස්ථානවලට ආ සිසුන්ට නැවත නිවෙස් වෙත යෑමට නොහැකි තත්වයන් උදාවී තිබීමය. ඒ සිසු සැරිය සඳහා යොදවා තිබූ මාර්ගස්ථ මගී ප්‍රවාහන අධිකාරියේ පෞද්ගලික බස් රථ මෙන්ම ලංගම බස්රථද විශාල සංඛ්‍යාවක් එම රැස්වීම වෙනුවෙන් යොදවා ගෙන තිබීම නිසාය. මේ තත්වය දැන සමහර දෙමාපියන් ත්‍රීවීල් ආදි පෞද්ගලික ප්‍රවාහන ක්‍රම සිය දරුවන් රැගෙන යෑමට සූදානම් කර තිබී ඇතත් සමහරුන්ට එසේ කිරීමේ හැකියාවක් තිබී නැත. ඒ නිසාම සිය නිවෙස්වලට යෑමට සවස 5-6ත් අතර කාලයේ පවා අනුරාධපුර නගරයේ සිටින උසස් පෙළ දරුවන් දැකගත හැකිවී ඇත.


අසාර්ථක වූ මෙම දේශපාලන සංදර්ශනය සඳහා වේදිකාව ශ්‍රී ලංකා වරාය අධිකාරිය මගින් ලබාගෙන තිබෙන අතර ක්‍රීඩාංගණය වටකර වැටවල් සෑදීම හා විදුලි ආලෝක කටයුතු යුද හමුදාව මගින් සිදුකර ඇත. දේශපාලන ව්‍යාපෘතියක් සඳහා රාජ්‍ය දේපල අවභාවිත කිරීමක් ලෙස මෙම කටයුතු හැඳින්විය හැකි වුවද ජනාධිපතිවරයාත්, අගමැතිවරයාත් ඒ සඳහා සහභාගිවීම හා එම සැණකෙළිය රාජ්‍ය කටයුත්තක් ලෙස නිල වශයෙන් හැඳින්වීම නිසා රාජපක්ෂවරුන්ට එයින් බේරීමට හැකිය.


කෙසේ වෙතත් උසස් පෙළ විභාගය අවස්ථාවේ සිදුකළ මෙම දේශපාලන ව්‍යාපෘති සමාරම්භක සැණකෙළිය අපට නැවත නැවතත් හේත්තු ගන්වන්නේ වත්මන් රාජපක්ෂ ආණ්ඩුවේ චාරයක් නැතිකම මිස අනෙකක් නොවේ.■

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි