20.4 C
Sri Lanka
25 September,2022

පළාත් සභා සාකච්ඡා කොටඋඩ

Must read

■ දේශපාලන වාර්තාකරු

අලුත් අවුරුදු නිවාඩුව අවසන් වෙද්දී තිබුණු උණුසුම්ම දේශපාලන මාතෘකාව වුණේ මැයි දිනය පවත්වන ආකාරයය. ඊට අමතරව ආණ්ඩුව අභ්‍යන්තරයේ බෙදීම් කෙලෙස පුපුරනු ඇතිද යන්නය. අප්‍රේල් 19 වැනි සඳුදා මහින්ද රාජපක්ෂ මහතාගේ ප්‍රධානත්වයෙන් රැස්වීමක් පැවැත්වීමට නියමිතව තිබුණි. එහිදී මැයි රැළි පවත්වන ආකාරය ගැනත් කතා කරන බව පසුව මාධ්‍ය වාර්තා කළේය. ඒ අනුව රැස්වීම සඳහා ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණේ මන්ත්‍රීවරුන් විශාල පිරිසකට ආරාධනය කර තිබුණි. එම පක්ෂයේ දිස්ත්‍රික් මට්ටමේ නායකයන්ට පවා ආරාධනා ලැබී තිබුණි.

එහෙත් විමල් වීරවංශ, වාසුදේව නානායක්කාර, උදය ගම්මන්පිළ ඇතුළු නායකයන් එම රැස්වීමට සහභාගී නොවීය. අනිද්දා සමග අදහස් දැක්වූ එක් නායකයෙකු මෙසේ කීය.
‘අපි එතැනට යන්න හිටියේ මැයි රැළි ගැන කතා කරන්න නෙවෙයි. පළාත් සභා මැතිවරණ ක්‍රමය ගැන සාකච්ඡා කරන්න. ඒත්, පක්ෂ නායකයන් වෙනුවට පොදුජන පෙරමුණේ ලොකු පිරිසකට ඒ සාකච්ඡාවට කතා කරපු හින්දා අපි ගියේ නෑ. අපි නැවත ඉල්ලුවා ඒ වෙනුවට වෙනම සාකච්ඡාවක් පවත්වන්න කියලා. තවම වෙනම සාකච්ඡාවක් තිබුණේ නෑ. 20 අඟහරුවාදා ආණ්ඩුවේ මන්ත්‍රී කණ්ඩායම් රැස්වීම තිබුණා. ඒකෙදී ඇති වූ ගැටුමක් නිසා පිරිසක් කලින් නැගිට ගියා කියන කතාව බොරුවක්. එහෙම වුණේ නෑ. ඒත්, අපි බලාපොරොත්තු වෙනවා පළාත් සභා මැතිවරණ ක්‍රමය ගැන සාකච්ඡාවක්.’

පොදුජන පෙරමුණ සැලසුම් කර තිබුණේ තමන්ගේ පැත්තේ වැඩි පිරිසක් ගෙන්වාගෙන, සාකච්ඡාවේදී අනෙකුත් පක්ෂවල අදහස් මර්දනය කර දමන්නටය. එහෙත්, එම සැලසුම් අසාර්ථක වී තිබුණි. තවමත් පළාත් සභා මැතිවරණ ක්‍රමය ගැන එකඟතාවක් නැත. ඒ වෙනුවෙන් යළි සාකච්ඡාවක් කැඳවීමට සිදු වනු ඇත. ඒ සාකච්ඡා, වාද විවාද අවසන් වනතුරු පළාත් සභා මැතිවරණ ක්‍රමයත් කල් ඇදෙනු ඇත.

චීනෙට දුන්නාට කමක් නෑ වගේ
කොළඹ වරායේ නැගෙනහිර පර්යන්තයේ ආයෝජනය සඳහා ඉන්දියාවේ අදානි සමාගමට අවස්ථාව ලබා දීමට විරුද්ධව ආණ්ඩුව තුළ සිටින දේශපාලන පක්ෂ මෙන්ම ආණ්ඩුව බලයට ගෙන ඒමට මැදිහත් වූ සංවිධාන විශාල ප්‍රමාණයක් ඒකාබද්ධව හඬ නැගීය. අන්තිමේ ඒ වෙනුවෙන් කතා කිරීමට ඉතිරි වුණේ රෝහිත අබේගුණවර්ධන වැනි ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණේ මන්ත්‍රීවරුන් දෙතුන් දෙනෙක් පමණි.

එහෙත්, පෝට් සිටි ආර්ථික කොමිෂන් සභා පනතට එරෙහිව එවැනි ඒකාබද්ධ බලවේගයක් හැදුණේත් නැත. ආණ්ඩුවේ නායකයන්ද මුල සිටම එයට එරෙහිව අවි අමෝරාගත්හ. අලුත් අවුරුද්දට කලින් සතියේ අනිද්දා පුවත්පතේ පෝට් සිටි ආර්ථික කොමිෂන් සභා පනත ගැන විස්තරයක් තිබුණි. අවුරුදු සතිය වන විට පෝට් සිටිය ගැන අදහස් දක්වන්නට ආණ්ඩුවට හිතවත් පිරිසක් සංවිධානය විය. විජයදාස රාජපක්ෂ, මුරුත්තෙට්ටුවේ ආනන්ද හිමි වැනි නායකයන් අදහස් දැක්වුවේ ඒ අනුවය.

එහෙත් ඒ විරෝධය එන බව හොඳින්ම දන්නා නිසා, එයට ප්‍රතිචාර දැක්වීමත් ආණ්ඩුව කල් තියා සැලසුම් කර තිබුණි. ඒ අනුව මුල් දිනයේ සිටම ඇලපිල්ලක් නෑර පිළිතුරු දීමට මහින්දානන්ද අලුත්ගමගේ, ෂෙහාන් සේමසිංහ, ජීඑල් පීරිස් ආදී නායකයන් මැදිහත් වෙන බව දක්නට ලැබුණි.

කෙසේ වෙතත් අනෙක් වැදගත් කරුණ වන්නේ පෝට් සිටි කොමිසම ගැන විමල් වීරවංශ ප්‍රමුඛ ආණ්ඩුවේ විකල්ප කණ්ඩායමේත් ඒකමතික අදහසක් නොවීමය. විමල් වීරවංශ අමාත්‍යවරයා පෝට් සිටි ව්‍යාපෘතියට පක්ෂව අදහස් දැක්වීය. විජයදාස රාජපක්ෂ දැඩිව එරෙහි විය. වාසුදේව නානායක්කාර අමාත්‍යවරයා කැබිනට් මණ්ඩලයේදී මේ ව්‍යාපෘතිය ගැන ප්‍රශ්න මාලාවක් අසා තිබුණි. එහෙත්, කැබිනට් මණ්ඩලයේදී ඔහුට පිළිතුරු ලැබී නැත.

කෙසේ වෙතත්, නැගෙනහිර පර්යන්තයට එකතු වූ කණ්ඩායම පෝට් සිටියට අදාලව එකතු වීමේ බලාපොරොත්තුවක් නොමැති බවත්. ඒ කණ්ඩායමේ නායකයන් අතර පෝට් සිටි ගැන විවිධ අදහස් තිබෙන බවත් අනිද්දා සමඟ අදහස් දැක් වූ ආණ්ඩුවේ පක්ෂ නායකයෙකු කීය.
අනෙක් පැත්තෙන් බෞද්ධ හිමිවරුන්, ජාතික සංවිධාන සාමාජිකයන් ආදී විවිධ පිරිස් විසිරුණු අදහස්වල සිටි බව පෙනේ. ගුණදාස අමරසේකර, වසන්ත බණ්ඩාර ආදී ජාතික සංවිධාන සාමාජිකයන් මේ ව්‍යාපෘතියට පක්ෂව අදහස් දැක්වීය.

වරාය නැගෙනහිර පර්යන්තයේ සිදුවීමේදී යෝජනා වුණේ ආයෝජනය සඳහා සමාගමක් පිහිටුවීමත්, ඒ සමාගමේ සීයට 49ක කොටසක් ඉන්දීය සහ ජපාන ආයෝජන කිරීමත්ය. කොළඹ වරායේ සියලු පර්යන්ත විදෙස් සමාගම්වලට හිමි වීමත්, නැගෙනහිර පර්යන්තය ඉදි කිරීමෙන් පසු විදෙස් සමාගමකට පැවරීම පාඩුවක් වීමත් නිසා එහිදී පොදු විරෝධයක් නැගුණි. එහෙත්, එම යෝජනාවට වඩා කොළඹ පෝට් සිටි ආර්ථික කොමිෂන් සභා පනත භයානක එකකි. එහිදී විශාල භූමි භාගයක් ඇති නගරයක් රටේ නීතිරීතිවලින් නිදහස් කරනු ලබයි.
හරි නම් පෙර කී දේශප්‍රේමීන් නැගෙනහිර පර්යන්තයටත් වඩා වැඩි හඬක් නැගිය යුතු වුණේ වරාය කොමිසමටය. එහෙත්, දැන් ඒ කණ්ඩායමේ එකඟතාවක් නැත. සමහරුන් වරාය කොමිසමට කැමතිය. තව සමහරුන් විරුද්ධය. එයට ප්‍රධාන හේතු දෙකක් ඇත. එකක් වන්නේ නැගෙනහිර පර්යන්තයේ යෝජනාව බැසිල් රාජපක්ෂ පාර්ශ්වයෙන් ඉදිරිපත් වීම සහ පෝට් සිටි කොමිසම ජනාධිපතිවරයාගේ ඍජු අනුග්‍රහය ලැබෙන යෝජනාවක් වීමය. දෙවැන්න නැගෙනහිර පර්යන්තය ඉන්දියාවට අදාල එකක් වීමත්, පෝට් සිටිය චීනයට අදාල එකක් වීමත්ය. මහා පරිමාණයෙන් නැගෙන ඉන්දියානු බිය, චීනයට එරෙහිව නැගෙන්නේ නැත.

මුරුත්තෙට්ටුවේ හිමි අතුරුදන්ද?
පසුගිය සතියේ මුරුත්තෙට්ටුවේ ආනන්ද හිමියන් සොයා නාරාහේන්පිට අභයාරාම විහාරයට ගිය පුද්ගලයන්ට දැනගන්නට ලැබුණේ ආනන්ද හිමි පන්සලේ නොමැති බවය. එහිමියන් පාකිස්ථානයේ සංචාරයකට ගිය බව තොරතුරු විමසද්දී පිළිතුරු ලෙස වාර්තා විය. පන්සලට දූරකථන ඇමතුම් ගත් අයටත් අසන්නට ලැබුණේ ඒ කතාවය.

එහෙත්, ඒ බොහෝ දෙනෙකු පාකිස්ථාන් සංචාරය ගැන කතාව ගැන විශ්වාස කළේ නැත. පාකිස්ථානය සාමාන්‍යයෙන් බෞද්ධ හිමිවරුන් යන එන ගමනාන්තයක් නොවේ. අනෙක මේ දිනවල නැවත කොවිඩ්-19 පැතිරීම නිසා බොහෝ රටවලට ගුවන් ගමන් සීමා කර ඇත. ‘මුරුත්තෙට්ටුවේ හාමුදුරුවන් අතුරුදන් වෙලා’ යැයි කටකතාවක් හුවමාරු වුණේ ඔය නිසාය. පෝට් සිටි කොමිෂන් සභා පනතට විරුද්ධව දැඩිව අදහස් දැක් වූ මුරුත්තෙට්ටුවේ ආනන්ද හිමි, එක්වරම අතුරුදන් වීම බොහෝ අයට කුහුලක් විය.

එහෙත් පසුව දැනගන්නට ලැබුණේ මුරුත්තෙට්ටුවේ ආනන්ද හිමි පාකිස්ථානයේ සංචාරයකට හැබෑවටම ගොස් ඇති බවය. ලංකාවේ බෞද්ධ හිමිවරුන් කිහිප දෙනෙක්ම යම්කිසි වැඩමුළුවක් සඳහා පාකිස්ථානයට ගොස් තිබුණි. කෙසේ වෙතත් පෝට් සිටිය ගැන තියුණු අදහස් දැක්වීමකින් පසු එහිමියන් විදේශ සංචාරයකට යෑම ගැන කතාබහ අඩු වී තිබුණේ නැත.

ජීඑම්ඕඒ අවුල

ශ්‍රී ලංකා වෛද්‍ය සභාවේ සාමාජිකයන් අතරින් සීමිත පිරිසක් නිලවරණයකින් තෝරා පත් කර ගනී. මෙවර නිලවරණයේදී වෛද්‍ය සභාවේ බලය ඇල්ලීම තමන්ගේ අරමුණ බව රජයේ වෛද්‍ය නිලධාරීන්ගේ සංගමයේ ඉහළ සාමාජිකයන් ප්‍රචාරය කර තිබුණි. ඒ වෙනුවෙන් නාමයෝජනා ඉදිරිපත් කිරීම මෙන්ම බස් යොදා ඡන්දදායකයන් ගෙන්වීමටත් සැලසුම් තිබුණු බව වෛද්‍යවරුන් ගණනාවක් අප සමඟ කීහ.

එක් වෛද්‍යවරයෙකු අප වෙත පැහැදිලි කළේ රජයේ වෛද්‍ය නිලධාරීන්ගේ සංගමය ශ්‍රී ලංකා වෛද්‍ය සභාවේ බහුතර බලය ඇල්ලුවොත් එය වෛද්‍ය සේවයට ඉතා අයහපත් ප්‍රතිඵල ඇති කළ හැකි බවය. ශ්‍රී ලංකා වෛද්‍ය සභාව වෛද්‍යවරුන්ගේ වෘත්තිකභාවය ගැන තීන්දු කරන ආයතනයකි. රජයේ වෛද්‍ය නිලධාරීන්ගේ සංගමයේ දැන් සිටින ප්‍රධානීන් පටු දේශපාලන අරමුණු මත කටයුතු කරන පිරිසක් බව ප්‍රකටය.

ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණේ ජාතික සංවිධායක බැසිල් රාජපක්ෂ අවස්ථා ගණනාවකදීම කියා තිබුණේ රජයේ වෛද්‍ය නිලධාරීන්ගේ සංගමයේ ඉල්ලීම පරිදි, එහි සාමාජිකයන් කිහිපදෙනෙකුට පසුගිය පාර්ලිමේන්තු මැතිවරණයේදී නාමයෝජනා ලබා දුන් බවය. ඒ හැරුණාම පසුගිය මාසයේ සෞඛ්‍ය අමාත්‍යාංශයේ පැවති සාකච්ඡාවකදී සෞඛ්‍ය ඇමතිවරිය කීවායැයි වෛද්‍යවරුන් පිරිසක් අප වෙත කී කතාවක්ද සඳහන් කිරීම වටී. ඔවුන් කී හැටියට රජයේ වෛද්‍ය නිලධාරීන්ගේ සංගමය ආණ්ඩුව බලයට පත් කිරීමට උදව් කළ බවත්, ඒ නිසා එම සංගමයේ විරෝධය එල්ල වන ආකාරයට කටයුතු කළ නොහැකි බවත් සෞඛ්‍ය ඇමතිවරිය කියා තිබේ.

එවැනි දේශපාලන සංවිධානයක් වෛද්‍ය සභාව වැනි ආයතනයක බහුතර බලය ලබා ගතහොත්, එය වෘත්තියට හානිකර වනු ඇති බව අප සමග අදහස් දැක්වූ වෛද්‍යවරුන්ගේ අදහසය. මේ ආයතනයෙන් එම දේශපාලනික සංවිධානය ඈත් වී සිටීම හොඳ බව ඔවුහු කීය.
මේ අතර වෛද්‍ය සභාවේ නිලවරණය පැවැත්වීම නිත්‍යානුකූල නොවන බව පෙන්වා දෙමින් වාරණ නියෝගයක් ඉල්ලා ගොනු කළ නඩුවක් කොළඹ දිසා අධිකරණය ඉදිරියේ විභාග විය. එම අධිකරණය 2021 අප්‍රේල් 09 වැනිදා නිලවරණය තාවකාලිකව නවත්වමින් වාරණ නියෝගයක් නිකුත් කරන ලදී. ඒ අනුව අප්‍රේල් මාසයේ අග පැවැත්වීමට නියමිත වූ ඡන්ද විමසීම් දැන් කල් ගොස්ය.

තිස්සකුට්ටිආරච්චි කවුද?
අප්‍රේල් 21 වැනිදා පාර්ලිමේන්තුවේ කලහකාරී තත්වයක් හට ගත්තේය. පාස්කු ඉරිදා ප්‍රහාරය ගැන පාර්ලිමේන්තුව ඇතුළේ විරෝධය පාන්නට දෙපාර්ශ්වයම සූදානම් වී පැමිණ සිටියේය. විපක්ෂයේ මන්ත්‍රීවරුන් කළු හැඳ පැමිණ සිටි අතර ආණ්ඩුවේ මන්ත්‍රීවරුන් සහරාන්ගේ ඡායාරූප සහිත බෝඩ් රැගෙන පැමිණ සිටියේය. ඇති වූ ගැටුමේදී සමගි ජන බලවේගයේ මන්ත්‍රී හරීන් ප්‍රනාන්දු සහ පොදු ජන පෙරමුණේ මන්ත්‍රී ජානක තිස්සකුට්ටිආරච්චි අතර ගුටි බැට හුවමාරුවක්ද සිදු විය.

ජානක තිස්සකුට්ටිආරච්චි මන්ත්‍රීවරයා එක්සත් ජාතික පක්ෂයේ සිටි අයෙකි. හිටපු මහියංගණය ආසන සංවිධායකවරයාය. හරීන් ප්‍රනාන්දු මහතා එක්සත් ජාතික පක්ෂයේ බදුල්ල දිස්ත්‍රික් නායකයාව සිටියදී, ඌව පළාත් සභා විපක්ෂ නායකයාව සිටියදී ඔහු හරීන් යටතේ සිටි කෙනෙකි. එහෙත් 2014 ජනාධිපතිවරණය අස්සේ, දෙසැම්බර් 15 වැනිදා ඔහු පැත්ත මාරු කළේය. පළාත් සභාවේ සිටියදීම තමන් මහින්ද රාජපක්ෂ මහතාට සහයෝගය දක්වන බව ප්‍රකාශ කළේය.

කෙසේ වෙතත් 2015 ජනාධිපතිවරණයෙන් පසු ඔහු නැවත පැත්ත මාරු කළේය. මාසයක් ගත වෙන්නත් කලින්, 2015 ජනවාරි 13 වැනිදා විපක්ෂ නායක හරීන් ප්‍රනාන්දුට සහයෝගය පළ කරන බව කියමින් දිවුරුම් ප්‍රකාශයක් ලබා දී තිබුණි. ඒ අනුව 2015 ජනවාරි 14 වැනිදා ශෂීන්ද්‍ර රාජපක්ෂගේ මහ ඇමතිකම අහිමි කරමින්, හරීන් මහ ඇමතිවරයා වෙද්දී තිස්සකුට්ටිආරච්චි ඔහුගේ සහයෝගයට සිටියේය.

ඊටත් පසු නැවත ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂයට මාරු වූ ඔහු, අන්තිමේ ශ්‍රී ලංකා පොදු ජන පෙරමුණට ගියේය. බදුල්ල දිස්ත්‍රික්කයේ ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණට දේශපාලන බලයක් තිබුණේ නැත. පොහොට්ටුවෙන් බදුල්ලට යැවූ කුමාර වෙල්ගම නායක පවුල ප්‍රශ්න කර ඉවත් විය. ඒ වෙනුවට නායකත්වය හිමි වූ උදිත ලොකුබණ්ඩාර රාජපක්ෂ පවුලට හිතවත් වුණත්, බදුල්ලේ ජනතාව ඔහු ගණන් ගත්තේ නැත. බදුල්ලේ බලවතෙකු වන නිමල් සිරිපාල ද සිල්වා ශ්‍රීලනිපයේය. ඩිලාන් පෙරේරා මෙන්ම චාමර සම්පත් දිසානායකද අන්තිම මොහොත වනතුරු ශ්‍රීලනිපයේ සිටි අය වන නිසා, පොදුජන පෙරමුණෙන් අඩු සැලකිලි ලැබූ අයය. එවැනි අය මැතිවරණයේදී පරාජය කිරීමටත් යටි සැලසුමක් තිබුණි. ඒ සැලසුම් අසාර්ථක වෙමින්, ශ්‍රීලනිප බලය බදුල්ලේ ශක්තිමක් විය. පොහොට්ටුවේ නායක චරිතය වූ උදිත පරාද විය. ඒ අනුව බදුල්ලෙන් තේරී පත් වූ එකම ඔරිජිනල් පොහොට්ටු කාරයා තිස්සකුට්ටිආරච්චිය.■

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි