20.2 C
Sri Lanka
28 September,2022

නාගරික සංවර්ධනයේ සංවර්ධන සුද්දය මෙන්න

Must read

කොළඹ නගරය හා ඒ අවට ප්‍රදේශවලත් රටේ අනිකුත් ප්‍රදේශවලත් පිහිටි රජයේ දේපල රැසක් සංවර්ධන කාර්යයන් යැයි සඳහන් කරමින් නාගරික සංවර්ධන අධිකාරිය යටතට පවරා ගැනීමට නියමිත අතර මේ ඒ පිළිබඳ සටහනකි.

වරාය විෂයභාර අමාත්‍ය රෝහිත අබේගුණවර්ධන කොළඹ වරායේ නැගෙනහිර පර්යන්තය සම්බන්ධ ප්‍රශ්නය ගැන අදහස් දක්වමින් උජාරුවෙන් කියන්නේ රාජපක්ෂවරු රටේ එක බිම් අඟලක් විකුණුවේ හෝ බදු දුන්නේ නැති බවය. ඉදිරියටත් විකුණන්නේ හෝ බදු දෙන්නේ නැති බවය.
මෙය ඇත්තක්ද? නැත. කොළඹ ගෝල්ෆේස්හි ෂැංගිලා හෝටලය සඳහා චීන සමාගමට එවක ජනාධිපති මහින්ද රාජපක්ෂ එම ඉඩම ලබාදුන්නේ සින්නක්කරවය. ගෝල්ෆේස්හි ගොඩකරන ලද පෝට් සිටියේ ඉඩම් චීන සමාගමට ලබාදුන්නේ සින්නක්කරවය. එම ඉඩම් බදු ඉඩම් බවට පරිවර්ථනය කළේ යහපාලන ආණ්ඩුව බලයට පත්වීමෙන් පසු එවක අගමැති රනිල් වික්‍රමසිංහය.
දැන් රටේ ක්‍රියාත්මක වන්නේ 2015 වර්ෂයට පෙර පැවති රාජපක්ෂ පාලනයේ දිගුවක්ය. එදා නාගරික සංවර්ධනය යටතේ වත්මන් ජනාධිපතිවරයා කොළඹ නගරයේ වටිනා ඉඩම් චින සමාගම්වලට ලබාදීමේ දිගුව දැන් ආරම්භ කර ඇත. ඊට අදාල එක් කැබිනට් පත්‍රිකාවක් නාගරික සංවර්ධන හා නිවාස අමාත්‍යාවරයා ලෙස මහින්ද රාජපක්ෂ අමාත්‍ය මණ්ඩලයට ඉදිරිපත් කර ඇත්තේ 2020.10.12 වැනි දින සහිතවය.
‘කොළඹ නගරය ඇතුළු ප්‍රධාන නගර කේන්ද්‍රකරගත් යෝජිත නාගරික සංවර්ධන ව්‍යාපෘති සඳහා රජයේ හා පෞද්ගලික ඉඩම් නාගරික සංවර්ධන අධිකාරිය වෙත පවරා/අත්කර ගැනීම’ එහි මාතෘකාවය.
ඊට අදාල පසුබිම කැබිනට් පත්‍රිකාවේ විස්තර කරන්නේ මේ ආකාරයටය.
‘කොළඹ නගරයද ඇතුළුව දිවයින පුරා පිහිටි ප්‍රධාන නගර සඳහා පිළියෙල කරන ලද සංවර්ධන සැලසුම් යටතේ එකී නගර කේන්ද්‍ර කර ගනිමින් නාගරික සංවර්ධන ව්‍යාපෘති රැසක් කඩිනමින් ක්‍රියාත්මක කිරීමට අවශ්‍ය මූලික කටයුතු නාගරික සංවර්ධන අධිකාරිය විසින් ආරම්භ කර ඇත. ඒ අතුරින් එනම් ක්‍රියාත්මක වෙමින් පවතින නාගරික පුනර්ජීවන ව්‍යාපෘතිය (කොළඹ නගරයෙහි අඩු පහසුකම් ජනාවාසවල ජීවත්වන පැල්පත්වාසී පවුල් පුනස්ථාපනය) බේරේ වැව සංවර්ධන ව්‍යාපෘතිය හා කොළඹ නගර මාධ්‍යයේ පිහිටි පැරණි රජයේ ගොඩනැගිලි නවීකරණය කිරීමේ ව්‍යාපෘතිය ආදිය නව ප්‍රවේශයකින් භෞතික අවකාශය භාවිතා කිරීමේ අරමුණින් ප්‍රමුඛ කඩිනම් ව්‍යාපෘතීන් ලෙස ක්‍රියාත්මක කිරීමට පියවර ගනිමින් පවතී. මේ සඳහා අවශ්‍ය ඉඩම් කොටස් නාගරික සංවර්ධන අධිකාරිය විසින් මේ වනවිටත් හඳුනාගෙන ඇත. (ඇමුණුම 1)’
මෙම ඇමුණුම තුළ අංක 39ක් යටතේ නාගරික සංවර්ධන අධිකාරියට අත්කර ගත යුතු ඉඩම් හා දේපල පිළිබඳ විස්තර ඇත. ඒ අනුව පවරා ගැනීමට යන මුළු ඉඩම් හෝ දේපල සංඛ්‍යාව 42කි. පවරා ගැනීමට අදාල එම දේපල කොළඹ නගරයට හෝ ඒ අවටට පමණක් සීමාවී නැත. පොළොන්නරුව, අඟුණකොලපැලැස්ස, අම්පාර, මාතර, ගාල්ල, හම්බන්තොට, ත්‍රිකුණාමලය හා ජා ඇළ ප්‍රදේශ දක්වා විහිදී පවතී. මෙහිදී අපගේ වැඩි අවධානය යොමුවන්නේ කොළඹ හා ඒ අවට පවරා ගන්නා දේපල පිළිබඳවය. ඒ අතුරෙන් කිහිපයක් වගුව තුළ දක්වා ඇත.
එම ඇමුණුමේ ඇති විස්තර අනුව පෙනෙන්නේ කොළඹ නගරයේ අඩු පහසුකම් ජනයාට මහල් නිවාස ඉදිකිරීම සඳහා සමහර ඉඩම් හා දේපල අත්පත් කරගන්නා බවය. එසේම කොළඹින් පිට බොහෝ අත්පත් කර ගැනීම් තිබෙන පහසුකම් වැඩිදියුණු කිරීම සඳහා යෙදවෙන බවය. කොළඹ නගරයේ මහා තැපැල් කාර්යාලය වැනි පැරණි ගොඩනැගිලි අත්පත් කර ගන්නේ නවීකරණය සඳහා බව බව සඳහන් කර ඇත. ඒ ආකාරයේම පැරණි දේපල අත්පත් කර ගැනීම් පිට පළාත්වලද සිදුවේ. පළමු වටය නවීකරණය නම් වූවත් දෙවන වටය බොහෝ විට දේශීය හෝ විදේශීය ව්‍යාපාරිකයින්ට ව්‍යාපාරික කටයුතු සඳහා එම දේපල ලබාදීම විය හැකිය. දැනට භාවිතයට නොගෙන අත්හැර තිබෙන දේපලක් සම්බන්ධයෙන් නම් එහි වරදක් නැත.
ඇමුණුමේ විස්තර කිරීම් තුළ සමහර පවරා ගැනීම් සම්බන්ධයෙන් නිශ්චිතව සිදුකරන්නේ කුමක්ද යන්න සඳහන් නැති ‘නාගරික සංවර්ධන කටයුතු’ හා ‘මිශ්‍ර සංවර්ධන කටයුතු’ යනුවෙන් සඳහන් කිරීම්ද තිබේ. කොම්පඤ්ඤවීදිය පොලීසිය පිහිටි ඉඩම, ගුවන් හමුදා ක්‍රීඩාංගනය හා හෙලි ටුවර්ස් ආයතනය මිශ්‍ර සංවර්ධන ව්‍යාපෘතිවලට අදාල පවරා ගැනීම්ය. මීට පෙර පැවති මහින්ද රාජපක්ෂ පාලන සමයේ මිශ්‍ර සංවර්ධන ව්‍යාපෘති ලෙස හඳුන්වමින් ඉන්දීය ව්‍යාපාරික සමාගම්වලට දුන් කොම්පඤ්ඤ වීදියේ ඉඩම් ඇත්තේ මේ දේපලවලට යාබදවය. මෙම දේපල නාගරික සංවර්ධන අධිකාරියට පවරාගෙන කරන්නට යන දේ ඒ අනුව පැහැදිලිය. හෙට මිශ්‍ර සංවර්ධන ව්‍යාපෘති යටතේ එම ඉඩම් විදේශ සමාගම් නතු වනු ඇත.
ඒ වාගේම නාගරික සංවර්ධන කටයුතු සඳහා යැයි පවරා ගන්නා සමහර දේපල සම්බන්ධයෙන්ද ඇත්තේ ප්‍රශ්නයකි. මන්ද මෙම ඇමුණුම තුළ එම දේපල සම්බන්ධයෙන් සිදුකරන්නේ කුමක්ද යන්න ඉන් එහාට විස්තර කිරීමක් නැති බැවිනි. ඒ සඳහා හොඳ උදාහරණයක් වන්නේ නාරාහෙන්පිට ඇල්විටිගල මාවතේ පිහිටි මෝටර් රථ ප්‍රවාහන දෙපාර්තමේන්තු පරිශ්‍රයය. එය පවරා ගත්තද නිශ්චිතවම සිදුකරන්නේ කුමක්දැයි සඳහන් වන්නේ නැත. එම ලැයිස්තුවට කොළඹ මුත්තයියා පාරේ පිහිටි කොළඹ විශ්ව විද්‍යාලයට අයත් ඉඩම, නාරාහෙන්පිට මිල්කෝ සමාගම් ඉඩම, නාවල ට්‍රැක්ටර් සංස්ථා ඉඩම, ටොරින්ටන්හි කර්මාන්ත තාක්ෂණ ආයතනය හා ජාතික විද්‍යා පදනම පිහිටි ඉඩම, ගාල්ල පොලිස් බැරැක්ක හා තැපැල් කාර්යාලය පිහිටි ඉඩම, මාතලේ පැරණි පොලිස් ස්ථානය පිහිටි ඉඩම හා නුවරඑළිය තුරඟ තරඟ පිටිය ඉඩම යන රාජ්‍ය දේපල අයත්ය.
එමෙන්ම රාජගිරිය මාදින්නාගොඩ පිහිටි සුළු ඉඩම් කොටසක් පවරා ගන්නේද නාගරික සංවර්ධන අධිකාරියට අයත් තවත් ඉඩමකට ප්‍රවේශ මාර්ගය ලබාගැනීම සඳහාය. බොහෝ විට එය එම ප්‍රදේශයේ ඇති නාගරික සංවර්ධන අධිකාරියට අයත් වගුරු ඉඩමක් දේශීය හෝ විදේශීය ව්‍යාපාරිකයකුට ලබාදීම සඳහා විය හැකිය.
වත්මන් ගෝඨාභය රාජපක්ෂ ආණ්ඩුව යටතේ රජයේ ඉඩම් හෝ දේපල ඒ අය කියන ආකාරයට විකුණන්නේ හෝ බදු දෙන්නේ නැත. එයට කියන නම ආයෝජනයය. නාගරික සංවර්ධන අධිකාරිය මේ පිඹුරුපත් සකසන්නේ එම නාමයෙන් මෙතෙක් සිදුකළ දෙයට විය හැකිය.■

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි