No menu items!
19.7 C
Sri Lanka
30 November,2023

රාජපක්‍ෂ රාජ්‍යය, රාජපාක්‍ෂික ධනේශ්වරය හා මංමුලාවූ දේශප්‍රේමය

Must read

■ තිසරණි ගුණසේකර

රත්නපුරේ මහින්ද රාජපක්‍ෂ ජාත්‍යන්තර මැණික් කුලුනට මුල් ගල තැබුණේ 2021 ජනවාරි 16දාය. මෙම කුලුන මුල් අදියරේදී මහල් පහකින් සමන්විත වන අතර, එය අවසානයේ මහල් 14ක් දක්වා විහිදීමට නියමිතය. මේ සඳහා වැයවෙතැයි දැනට ඇස්තමේන්තුගත මුදල් රුපියල් මිලියන 800කි.
රත්නපුරේ ජනතාව දශක කිහිපයක් බලා සිටියේ මැණික් කුලුනක් ඉදිවන තෙක් බව මහින්ද රාජපක්‍ෂ අගමැතිවරයා මුල්ගල තැබීමේ උත්සවය අමතා ප්‍රකාශ කළේය. රත්නපුරේ ජනතාවට ඇති ප්‍රධාන අඩුපාඩුව මැණික් කුලුනක් නැතිකමද යන්න වෙනම කතාවකි. තමන්ගේ නමින් යුතු කුලුනක් නැතිවීම අගමැතිවරයාට නම් බරපතළ අඩුවක් සේ පෙනුණු බව අනුමාන කළ හැක. ඔහු නමින් ගුවන් තොටුපොළක්, වරායක්, ජාත්‍යන්තර සම්මන්ත්‍රණ ශාලාවක්, ජාත්‍යන්තර ක්‍රීඩාංගණයක් ඇතුළු බොහෝ දේ තිබුණද ඔහු නමින් ජාත්‍යන්තර කුලුනක් නම් නොවීය. මහ රජාණන්ට තමන්වම අන්දාගත් මහින්ද රාජපක්‍ෂ මහතාට මේ අඩුව තදින් දැනීම පුදුමයක්ද?
තම නමැති කුලුනට මුල්ගල තබන උළෙලට මහින්ද රාජපක්‍ෂ මහතා සහභාගි වූයේ වීඩියෝ තාක්‍ෂණය හරහාය. හේතුව වසංගතයයි. ලොව අනෙක් බොහෝ රටවල් වසංගත තත්වය තුළ මුල් තැන දෙන්නේ රෝග ව්‍යාප්තිය පාලනය කිරීමටත්, සෞඛ්‍ය පහසුකම් දියුණු කිරීමටත්, කෝවිඩ්-19 ප්‍රතිශක්තිකරණ එන්නත ලබාගැනීමටත්ය. ලංකාවේ එසේ නොවේ.
ලොව බොහෝ රටවල් සංචාරකයන්ට දොරටු වසද්දී අපි යුක්රේනයෙන් සංචාරකයන් ගෙන්වා ගන්නෙමු. බි්‍රතාන්‍යයේ පැතිර යන වඩාත් දරුණු කෝවිඩ්-19 වෛරස ප්‍රභේදයෙන් ගැලවීම සඳහා බහුතරයක් රටවල් බි්‍රතාන්‍ය වැසියන් තම රටවලට ඒම වළකද්දී අපි බි්‍රතාන්‍යයෙන් ක්‍රිකට් කණ්ඩායමක්ම ගෙන්වා ගත්තෙමු. අනෙක් රටවල් සෞඛ්‍යයට වැඩියෙන් ප්‍රතිපාදන ලබාදෙද්දී අපි සෞඛ්‍යයට දෙන ප්‍රතිපාදන කප්පාදු කළෙමු. අනෙක් රටවල් හැකි ඉක්මනින් එන්නත් හැකි තාක් ප්‍රමාණයක් ලබාගැනීමට උත්සාහ කරද්දී අපි කාළි පැණිය වැනි මිථ්‍යාවන්හි නිමග්න වූයෙමු.
අඩුම තරමින් මෙරටට ගෙන්වා ගන්නේ කවර එන්නතද යන්න පිළිබඳවත් එකඟතාවක් ආණ්ඩුව තුළ තවමත් නොමැත. සමහරුන් ඉන්දියාවෙන් එන්නත් ගෙන්වා ගැනීම ගැන කතා කරන විට තවත් සමහරු බි්‍රතාන්‍යයෙන් හෝ රුසියාවෙන් එන්නත් ගෙන්වන බවට ප්‍රකාශ කරති. මේ අතර චීනයේ නිෂ්පාදිත SINOVAC එන්නත ලබා දෙන්නැයි ලංකා ජනාධිපතිවරයා චීන ජනාධිපතිවරයාගෙන් ඉල්ලා සිටි බව මාධ්‍ය වාර්තා සඳහන් කරයි. චීන එන්නතේ සාර්ථකත්වය 50.4% තරම් අඩු අගයක් බව එය භාවිත කළ බ්‍රසීලයේ අත්දැකීමෙන් හෙළි වී ඇත. නමුත් එය අපේ පාලකයන්ට ගැටලුවක් විය නොහැක. කාළි පැණියත් රිටිගල පැණියත් වැළඳගත් මහින්ද-ගෝඨාභය ආණ්ඩුව 50.4%ක් වූ අවම සාර්ථකත්වයක් ඇති එන්නතක් ජනතාවට ලබාදීම මිථ්‍යාවෙන් විද්‍යාවට පියවරක් තැබීමක් වේ.
බැලූ බැල්මට ආණ්ඩුවේ බැරිකම්, උවමනා නැතිකම් ප්‍රශ්නාර්ථයන් වුවද, ඒවාට පැහැදිලි හේතුවක් ඇත. ආණ්ඩුවේ ප්‍රමුණඛතාවන් තීරණය වනුයේ රාජපක්‍ෂ පවුලේ අවශ්‍යතාවන් අනුවය. ඒ අනුව දැඩි සත්කාර ඒකකයක් අලුතෙන් පිහිටුවීමට නැති මුදල් මැණික් කුලුන ඉදිකිරීමට තිබේ. නාමල් රාජපක්‍ෂගේ ක්‍රිකට් සැණකෙළිවලට උදයංග වීරතුංගගේ සංචාරක ව්‍යාපෘතිවලට කෝවිඩ් බාධාවක් නොමැත. රජයත්, ආණ්ඩුව/පාලක පක්‍ෂයත් අතර තිබිය යුතු පරතරය මකා දමමින් ජනාධිපතිවරයාගේ මැතිවරණ ප්‍රකාශය ක්‍රියාත්මක කිරීම සඳහා ප්‍රතිඥා දීමට රජයේ සේවකයන්ට සිදුව ඇත.
ලංකාව නමැති කේක් ගෙඩියේ ලොකු කැබැල්ල කාටද, අයිසිං මල් හෝ චෙරි ගෙඩි කාටද වැනි කරුණු සම්බන්ධයෙන් රාජපක්‍ෂ පවුලේ සාමාජිකයන් අතර තරග, වාද විවාද, මතභේද ඇතිවා නිසැකය. නමුත් කේක් ගෙඩියේ අයිතිකාරත්වය මුළුමනින්ම හා සදාකාලිකව තම පවුලට හිමි විය යුතුය යන්න පිළිබඳව ඔවුන් තුළ ඇත්තේ නොබිඳෙන එකඟතාවකි.
මෙය පැහැදිලිව විද්‍යමාන වූ අවස්ථාවක් නම් මහජන උපයෝගිතා කොමිසම අහෝසි කිරීමට දැරුණු මෙතෙක් අසාර්ථක වූ උත්සාහයයි. කොමිසම අහෝසි බව පවසමින් මුලින්ම ලිපියක් ඉදිරිපත් කළේ ජනපති ලේකම්වරයාය. මෙම නීතිමය නොවූ උත්සාහයට ආණ්ඩුව තුළින්ම විරෝධතාවක් මතුවිය. ඇමතිවරු සමහරක් අගමැතිවරයාට මේ ගැන පැමිණිලි කළේ මෙම උත්සාහයට ඔහු විරුද්ධය යන විශ්වාසය මත විය යුතුය. මහජන උපයෝගිතා කොමිසමේ තටු කපන යෝජනාව මුලින්ම ඉදිරිපත් කළේ අගමැතිවරයා විසින් ඔහුගේ 2021 අයවැය කථාවේ බව ඔවුන්ට අමතක විය.
2020 දෙසැම්බර් 21 දා මහජන උපයෝගිතා කොමිසම බෙලහීන කොට අකර්මණ්‍ය කිරීමේ යෝජනාව කැබිනට් මණ්ඩලයට ඉදිරිපත් කළේද අන් කිසිවෙක් නොව මහින්ද රාජපක්‍ෂ අගමැතිවරයාය. නව බලශක්ති ව්‍යාපෘති කඩිනමින් ක්‍රියාත්මක කිරීමට මහජන උපයෝගිතා කොමිසම බාධාවක් බවත් නව ව්‍යාපෘති අනුමත කිරීමේ පූර්ණ බලය කැබිනට් මණ්ඩලයට හිමිවිය යුතු බවත් මෙම යෝජනාවෙන් කියැවේ. රාජපක්‍ෂ පවුල අභ්‍යන්තරයේ මොන මතභේද පැවතියද ලංකාව තම පෞද්ගලික සුරභිධේනුව බවට පත්කර ගැනීම සඳහා වූ උත්සාහයේදී ඔවුන් සියලු දෙනා එක මිටට කටයුතු කරන බවට මෙය තවත් උදාහරණයක් පමණි.

ප්‍රහාරක ගුවන්යානා සාප්පු සවාරිය හා කෝවිඩ්-19 එන්නත හිඟමනේ යාම
බංග්ලා දේශය වැනි රටවල් පවා කෝවිඩ්-19 එන්නත මිලට ගැනීමට කටයුතු කරද්දී ලංකාව එන්නත ලබාගැනීම සඳහා ලොවට අත පාමින් සිටී. එන්නත හිඟමනේ ගියද ගුවන් හමුදාවට ප්‍රහාරක ගුවන් යානා තොග පිටින් මිලට ගැනීමට නම් රටේ පාලකයන්ට මුදල් අහේනියක් නොමැත.
ගතවූ ඉරිදා දිවයින පුවත්පත වාර්තා කළ පරිදි, C130 හර්කියුලිස් හමුදා ප්‍රවාහන ගුවන් යානා දෙකක්, MI35 ප්‍රහාරක හෙලිකොප්ටර් 3ක්, Y12 ගුවන් යානා දෙකක් හා කුඩා හෙලිකොප්ටර් 4ක් මිලට ගැනීමටත් කෆීර් යානා 5ක් අලුත් වැඩියා කිරීමටත් රාජපක්‍ෂ පාලනය තීරණය කර ඇත. ඇමරිකාවේ Lockheed-Martin සමාගම විසින් නිෂ්පාදිත ක්‍-130 හර්කියුලිස් යානාවක මිල ඩොලර් මිලියන 11.9 සිට 30.1 දක්වා විය හැකි බව අන්තර්ජාලයේ දැක්වේ. MI35 ප්‍රහාරක හෙලිකොප්ටර් රුසියාවේ නිෂ්පාදනයක් වන අතර, එය මහා පරිමාණයෙන් නිපැයීම 2020දී ඇරඹුණ බව වාර්තා වේ. චීනයේ නිෂ්පාදිත Y12 යානා යුද්ධමය මෙන්ම සිවිල් ගුවන් සේවා සඳහාද යොදා ගත හැක. 2020 ජනවාරි මස 3 දා හපුතලේදී ජීවිත 4ක් විනාශ කරමින් අනතුරට පත්වූයේ මේ වර්ගයේ ගුවන්යානයකි.
ඊලාම් යුද්ධය නිමා වී වසර 11කට වැඩි කාලයක් ගතව ඇත. තවත් එවැනි යුද්ධයක් ඇති වෙතැයි අනුමාන කිරීමටද නොහැකිය. දේශ සීමා නොමැති බැවින් අපට දේශ සීමා යුද්ධද නැත. පාස්කු බෝම්බ ප්‍රහාරය වැනි ත්‍රස්තවාදී ප්‍රහාරයන් අනාගතයේදී සිදුවුවද එවැනි තර්ජනයන්ට මුහුණ දීම සඳහා ප්‍රහාරක ගුවන් යානා අවශ්‍ය නැත. මෙවැනි යානා යොදා ගැනෙනුයේ සාම්ප්‍රදායික යුද්ධ තත්වයන් තුළය.
රට දරුණු ආර්ථිකමය හා මූල්‍යමය අර්බුදයකට ගොදුරුව ඇති හා තවමත් නිමාවක් නොපෙනෙන වසංගතයකින් බැට කන සංදර්භයක් තුළ ඩොලර් මිලියන ගණනින් වැය කරමින් යුද ගුවන් යානා මිලට ගන්නේ කුමකටද?
මේ සම්බන්ධයෙන් ඉඟියක් මුල් වාර්තාවේ සඳහන්ය. එනම් මෙම ටෙන්ඩර් ලබාගැනීම සඳහා ‘අතරමැදි ඒජන්තවරුන් අතර දැඩි තරගයක් හටගෙන ඇත’ යන්නය. මෙම තරගයට හේතුව යුද අවි ගනුදෙනුවලදී අතරමැදි ඒජන්තයන්ට ඉතාමත් ඉහළ කොමිස් දීමනාවක් ලැබීමයි. රාජපක්‍ෂ ඥාති සොහොයුරු උදයංග වීරතුංග මහතාද සම්බන්ධ මිග් ගනුදෙනුව මෙයට එක් උදාහරණයකි. අලුත්ම ගුවන්යානා ගනුදෙනුවෙන් සුපිරි වාසි ලබාගැනීමට උනුන් කුලල් කා ගන්නා ‘අතරමැදියන්’ කවුදැයි දිවයින වාර්තාවේ හෝ එය උපුටා දැක්වූ රාජපාක්‍ෂික වෙබ් අඩවියක් වන ලංකා සීනිව්ස්හි හෙළිදරව් කොට නොතිබිණි. ඒ කෙසේ වෙතත් මෑතකදී රට හෙල්ලූ සීනි ගනුදෙනුව මෙන්ම මෙයද රාජපාක්‍ෂික ධනේශ්වරයේ කවරෙකුට හෝ සතර මහා නිධානයක් වනු ඇතැයි නිගමනය කළ නොහැකිද?
නිශ්චිතවම කිව හැකි එක දෙයක් නම්, මෙයින් රටේ ණය බරත් ජනතාවගේ බදු බරත්, තවත් ඉහළ යෑමට මග පෑදෙන බවයි. සාම්ප්‍රදායික යුද ගැටුමක් නොමැති හා එවැන්නක් ඇතිවීමට ඉඩක් නැති තත්වයක් තුළ ඩොලර් මිලියන් ගණනින් ගෙවමින් ගන්නා මෙම ප්‍රහාරක ගුවන් යානාවලින් එකම ප්‍රයෝජනය වනු ඇත්තේ ගුවන් සංදර්ශන වර්ණවත් කිරීමය.
රටේ පවතින ආර්ථිකයට සම්බන්ධ නීති රීති අධ්‍යයනය කොට ඒවා ලිහිල් කිරීම සඳහා යෝජනා ඉදිරිපත් කිරීමට ජනාධිපතිවරයා විසින් කොමිසමක් පත්කර ඇත. මෙහි විශේෂත්වය වනුයේ රාජ්‍ය නිලධාරීන් හා ව්‍යවසායකයන්ගෙන් පමණක් මෙය සමන්විත වීමය. පිළිගත් ආර්ථික විද්‍යාඥයන් හෝ කම්කරු අයිතීන්, පරිසර සංරක්‍ෂණය, පාරිභෝගික සුබසිද්ධිය වැනි අතිශය තීරණාත්මක ක්‍ෂෙත්‍රයන් නියෝජනය කරන කිසිවකුත් මෙම කොමිසමට අයත් නොවේ. ආර්ථිකය ක්‍රියාත්මක කිරීමේදී එකම අදාළ සාධකය ව්‍යවසායකයාය යන දුර්මතයේ ගෝඨාභය-මහින්ද පාලනයද එල්බ සිටින බව මින් පැහැදිලිය.
මේ යන ගමනේ ප්‍රතිවිපාක පිළිබඳ ඉඟියක් මහින්ද රාජපක්‍ෂ ජනපතිවරයාගේ දෙවන ධුර කාලයේ ප්‍රවණතාවන් තුළින් දැකිය හැක. අද මෙන්ම එදාද රාජපක්‍ෂවරුන් ආර්ථිකය හැසිරවූයේ තමන්ට යටහත් පහත් අතවැසි ධනේශ්වරයේ (acolyte capitalists) වාසිය තකාය. අතවැසි ධනේශ්වරයට සුපිරි ලාභත් බහුතර ජනතාවට දේශප්‍රේමී සටන්පාඨත් ලැබෙන ආකාරයට ආර්ථික-දේශපාලන පිළිවෙත් එදා නිර්මාණය විය.
මෙහි ප්‍රතිඵලය 2012 වන විට පැහැදිලි වෙමින් පැවතිණි. ලොව සුප්‍රකට Gallup ආයතනය ලංකාවේ සිදුකළ විමසුමකින් අනාවරණය වූයේ 2011 අග වන විට ලංකාවේ ජනගහනයෙන් අඩකට පමණ ජීවිතයේ මූලිකම අවශ්‍යතාවන් වූ ආහාර හා නිවාස පහසුකම් සපයා ගැනීමට තරම් ප්‍රමාණවත් ආදායමක් නොමැති බවය. තිරිඟු පිටි හා අනෙකුත් අත්‍යවශ්‍ය භාණ්ඩවල මිල තවදුරටත් ඉහළ ගියහොත් ඉන් ලංකාවේ දුප්පත් ජනකොටස්වලට බලවත් පහරක් එල්ල වන බව ආසියානු සංවර්ධන බැංකුව 2012 මාර්තු මස ප්‍රකාශ කළේය.
ජනතාවගෙන් බහුතරයක් මූලික අවශ්‍යතාවන් පවා සපුරාගත නොහැකිව සිටියදී අතිශය සුළුතරයක් ලොව දියුණු රටවල් හා සම කළ හැකි සුපිරි සුඛෝපභෝගී ජීවන රටාවක් ගොඩනංවමින් සිටියහ. ලෝකයේ මිල අධිකම අතුරුපස ලංකාවේ සුපිරි හෝටලයක් විසින් නිර්මාණය කළේ මෙලෙස ජනතාවගෙන් 50%ක් ආහාර මදිකමෙන් පෙළෙන කාලයකය. 2012 මාර්තු මස අහුන්ගල්ලේ හෙරිටන්ස් හෝටලය නිර්මාණය කළ මේ කේක් ගෙඩිය ඩොලර් මිලියන 34ක් මිල වූ අතර මෙරටින් ලැබෙන නිල් මැණික් වර්ග සියල්ලක්ම එය අලංකරණය සඳහා යොදාගෙන තිබිණි.
2012 වන විට ලංකාවේ ආර්ථික වර්ධන වේගය 8% ක පමණ තත්වයක පැවතුණි. නමුත් මෙම වර්ධනයෙන් වාසි ලැබුවේ ඉහළ ආදායම් ලබන සුළුතරය පමණි. ප්‍රමාණවත් ලෙස කුසට අහරක් හා හිසට සෙවණක් නැතිව සිටි ජනතාව වෙනුවෙන් රාජපක්‍ෂවරුන්ගේ අනුග්‍රහය සහිතව බොදු බල සේනා සංවිධානය මුස්ලිම් විරෝධී මහා ව්‍යාපාරයක් දියත් කළේද 2012දීය.
ගෝඨාභය-මහින්ද ආර්ථික දිශානතියේ ගැබ්වී ඇති ප්‍රතිවිරෝධතාවන් හෙළිකරන පුවත් දෙකක්, 2021 ජනවාරි මස 21දා Financial Times පුවත්පතේ පළවිය. එකක් නම්, කොටස් වෙළඳපොළ ඉතාමත් ඉහළ අගයක් වාර්තා කළ බවය. අනෙක නම් මෙරට ව්‍යාපාරික විශ්වාසි දර්ශකය (Business Confidence) දිගින් දිගටම පහළ වැටෙමින් තිබෙන බවය. Lanka Monthly Digest සඟරාව ව්‍යාපාරික ප්‍රජාව ඉලක්ක කරගනිමින් මාස් පතා සිදුකරන මත විමසුමකින් අනාවරණය වූයේ පාලකයන් මොන තරම් දෙඩෙව්වත්, මෙරට ආර්ථික අනාගතය පිළිබඳව ව්‍යාපාරික ප්‍රජාවේ ඇති විශ්වාසය මසින් මස හීන වන බවය.
2020 නොවැම්බර් මස අගයන්ට අනුව ලංකාවේ ආර්ථිකය යහපත් ලෙස වෙනස් වනු ඇතැයි විශ්වාස කළේ ව්‍යාපාරික ප්‍රජාවෙන් 23%ක් පමණි. 2020 දෙසැම්බර් මස වන විට මෙම ප්‍රමාණය 19%ක් දක්වා පහත වැටී තිබුණි. පවතින ආයෝජන පරිසරය (Investment Climate) යහපත් යැයි සිතනුයේ ව්‍යාපාරික ප්‍රජාවගෙන් 7%ක් පමණ වූ අතිශය සුළුතරයකි. 53%ක් සිතනුයේ එය අයහපත් බවය.
රාජපක්‍ෂවරුන්ගේ දේශපාලන පිළිවෙත්වල මූලික අරමුණ පවුල් බලය තහවුරු කිරීමයි. පාලක සන්ධානය තුළ පවා ඉරිතැලීම් ඇති කළ 20වන සංශෝධනය මෙයට කදිම උදාහරණයකි. ඔවුන්ගේ ආර්ථික පිළිවෙත් සකස් වනුයේද රටේ බහුතර ජනතාවගේ යහපත හෝ ව්‍යාපාරික ප්‍රජාවගෙන් බහුතරයක වාසිය තකා නොව තමන්ට යටහත් පහත් තමන් හා ඓන්ද්‍රීය ලෙස බැඳුණු අතවැසි ධනේශ්වරයේ උවමනා එපාකම් මතය. එහි ප්‍රතිඵලය වනුයේ පාලකයන්ගේ ආර්ථික හස්තය ලෙස කටයුතු කරන ව්‍යාපාරිකයන් සුළුතරයකට ව්‍යවසායකමය- මූල්‍යමය කෙළිබිමක් නිර්මාණය වීමය.

ජෙකිල් හා හයිඩ් පාලනය
මහරගම පමුණුව පාරේ රෙදිපිළි ව්‍යාපාරය අවිධිමත් ආර්ථික අංශයේ සාර්ථකත්වය පිළිබිඹු කරන සංකේතයක් වැනිය. මාර්ග සංවර්ධනයට මුවා වී මේ රෙදිපිළි ව්‍යාපාරිකයන් බොහොමයකට ජීවිකාව අහිමි කිරීමට දැරුනු උත්සාහයකින් ගතවුණු සතියේ මහරගම ගිනියම් විය.
මහරගම නගරාධිපතිවරයා හා ගජමිතුරු ව්‍යාපාරිකයකු මෙම උත්සාහය පිටුපස ඇති බවත්, ඊට අවශ්‍ය නියෝග හා පොලිස් බලය ලබා දුන්නේ සරත් වීරසේකර ඇමතිවරයා බවත් වාර්තා වේ. මෙම උත්සාහයට විරුද්ධව පාලක සන්ධානයේ පළාත් පාලන මන්ත්‍රීවරු පිරිසක් පෙරමුණ ගත් අතර ඊට එජාපයේද සහාය ලැබිණි.
ආණ්ඩුවේ අමනෝඥ මූල්‍ය පිළිවෙත් නිසා ආරම්භ වූ ආර්ථික අවපාතය වසංගතය තුළින් තවත් තීව්ර විය. මේ සංදර්භය තුළ ජනතා යහපත හා රටේ ආර්ථික අනාගතය පිළිබඳව බිඳකුදු හැඟීමක් ඇති ආණ්ඩුවක් කළ යුත්තේ ඍජුව හා අනියමින් ලක්‍ෂ ගණනකගේ බඩ වියත රකින ව්‍යාපාරික ප්‍රජාවක් සුරැකීම විනා ඔවුන් මහ මඟට ඇද දැමීම නොවේ. බුද්ධිමත් ධනේශ්වර පාලනයක් මෙවැනි ක්‍රියා නොකරයි. අතවැසි ධනේශ්වරයකට ප්‍රමුඛතාව දෙන පවුල් පාලනයක් මෙවැනි ආර්ථික මෝඩකම් කිරීම පුදුමයක් නොවේ.
තමන්ට හොඳ හා දරුණු යැයි චරිත දෙකක් ඇති බවට හැඟවෙන පරිදි ගෝඨාභය ජනපතිවරයා කළ ප්‍රකාශය හරින් ප්‍රනාන්දු මන්ත්‍රීවරයාටත් අනෙකුත් විවේචකයන්ටත් කළ වක්‍ර තර්ජනයක් ලෙස පෙනේ. එක් පුද්ගලයකු තුළ පරස්පර විරෝධී චරිත දෙකක් තිබීම මනෝ විද්‍යාවේ හඳුන්වනුයේ Dissociative Personality Disorder යනුවෙනි. Split Personalityයනු මෙම මානසික කොන්දේසිය හැඳින්වීමට භාවිත කරන ජනප්‍රිය යෙදුමකි. ආර් එල් ස්ටීවන්සන් කුවරයාගේ ලොව සුප්‍රකට Strange case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde යන කෙටි නවකතාවට (novella) පාදක වනුයේ මෙවැනි බීජයකි. හෙන්රි හයිඩ් යනු ප්‍රසන්න ගුණැති ජනප්‍රිය වෛද්‍යවරයෙකි. නමුත් ඔහු එක්තරා රහසිගත පැණියක් පානය කළ විට ජෝන් හයිඩ් නමැති මිනීමරු ක්‍රියා කරන දරුණු හා අමන පුද්ගලයකු බවට පත්වේ.
තමන් තුළ එකිනෙකට පරස්පර චරිත දෙකක් ඇතැයි යමකු කියන්නේ නම් ඒ පිළිබඳ විවාදයක් අනවශ්‍යය. ඒ කෙසේ වෙතත්, ගෝඨාභය-මහින්ද පාලනය නම් ක්‍රියාත්මක වනුයේ ජේකිල්-හයිඩ් ක්‍රමයට බව නම් ඉතාම පැහැදිලිය.
මිනීමරු චෝදනාවකට වරදකරු වූ පොදු ජන පෙරමුණේ මන්ත්‍රී ප්‍රේමලාල් ජයසේකර මහතාට පාර්ලිමේන්තු වරම් ලැබීමත්, අධිකරණයට අපහාස කිරීම පිළිබඳ වරදකරු වූ රන්ජන් රාමනායක මන්ත්‍රීවරයාට මන්ත්‍රී ධුරය පමණක් නොව ප්‍රජා අයිතියත් අහිමි කිරීමට දැරෙන උත්සාහයන් මෙම දෙබිඩි පිළිවෙතට නවතම උදාහරණයයි. නත්තල් දාට පෙරදා මැදියම් රෑ දේව මෙහෙයට සහභාගි වෙමින් සිටියදී පල්ලිය තුළම වෙඩි තබා ජෝසප් පරරාජසිංහම් මන්ත්‍රීවරයා ඝාතනය කිරීම පිළිබඳ චෝදනා ලැබ සිටි පිල්ලෙයාන් මන්ත්‍රීවරයා නිදොස් කොට නිදහස් කර ඇත. නමුත් හෙජාස් හිස්බුල්ලා නීතිඥවරයා වසරකට ආසන්න කාලයක් සිරගතව සිටී. හිස්බුල්ලා මහතාට එරෙහිව බොරු සාක්කියක් නිර්මාණය කිරීමට මහේස්ත්‍රාත්වරයකු ඉදිරියේ උත්සාහ කළ අපරාධ පරීක්‍ෂණ දෙපාර්තමේන්තුවේ නිලධාරීන් නිදැල්ලේ ඇති අතර, බොරු සාක්‍ෂි නිර්මාණය කළායැයි චෝදනා කරමින් මෙරට බිහිවූ කීර්තිමත්ම රහස් පරීක්‍ෂකයා වූ ශානි අබේසේකර මහතා මාස 5ක් පුරා සිරගත කර ඇත.
උදයංග වීරතුංග රාජපක්‍ෂ ඤාති සොහොයුරා යුක්රේනියානු සංචාරකයන් පිරිසක් සමග සීගිරි බිතුසිතුවම් අබියස ඡායාරූප ගෙන ඇත්තේ ඒ පෞරාණික උරුමයට හානිවන බැවින් ඒ ස්ථානයේ ඡායාරූප ගැනීම තහනම් කරන නීතිය අමු අමුවේ උල්ලංඝනය කරමිනි. සාමාන්‍ය විවාහ මංගල්‍යයකට ආරාධනා කළ හැක්කේ 50 දෙනකුට වුවද ඒ කෝවිඩ්-19 නීති රීති සියල්ල උල්ලංඝනය කරමින් කතානායකවරයා 500කට ආසන්න පිරිසක් සඳහා අයවැය සාදයක් පැවැත්වූ බව වාර්තා වේ. ඉරාන් වික්‍රමරත්න මන්ත්‍රීවරයා පාර්ලිමේන්තුවේදී හෙළිදරව් කළ පරිදි හිටිගමන් සීනි ආනයන බද්ද කිලෝවකට රුපියල් 50 සිට සත 25 දක්වා අඩු කිරීම නිසා රජයට රුපියල් බිලියන 10ක පමණ පාඩුවක් වී ඇතැම් ව්‍යාපාරිකයන් බිලියන ගණනින් ලාබ ලබා ඇත. නමුත් රාජපක්‍ෂවරුන් යළි බලයට ගෙනඒමට දර දිය ඇදි පමුණුවේ රෙදිපිළි ව්‍යාපාරිකයන්ට උරුම කර ඇත්තේ මහ මඟය.
බුදු බණ විකෘති කරමින් සංඝ සාසනය කිසි කලෙක නොවූ විරූ තරම් දේශපාලනීකරණය කරමින් රාජපක්‍ෂවරුන්ගේ ජයග්‍රහණයට මහාමෙරකටත් වැඩි මෙහෙවරක් කළ භික්‍ෂූන්ට නොලැබුණු දේශපාලන හයිය ලැබී ඇත්තේ අනුරාධපුරේ ඥානක්කා නමැති කාන්තාවකට බව අන්තර්ජාල මාධ්‍ය වාර්තා කරයි.
ගෝඨාභය- මහින්ද සංයෝගයෙන් සිංහල-බෞද්ධ රාජ්‍යයක් බිහිවනු ඇතැයි සිංහල-බෞද්ධ දේශප්‍රේමීහු විශ්වාස කළහ. නමුත් නිර්මාණය වෙමින් පවතිනුයේ රාජපක්‍ෂ පවුලේ අවශ්‍යතා උවමනාවන් හා අභිමතාර්ථයන් මත පදනම් වූ රාජපක්‍ෂ රාජ්‍යයකි. ඒ රාජ්‍යය තුළ පාලක පවුලේ දේශපාලන ව්‍යාපාරික හෝ හමුදාමය අන්තේවාසිකයන්ට ඕනෑම පිනුමක් ගැසීමේ නිදහස ඇත. රාජපක්‍ෂ පවුලේ කවරකුට හෝ සිතින් කයින් හෝ වචනයෙන් විරුද්ධ වන්නන්ට හිමි වනුයේ දේශපාලන කුණු බක්කිය හෝ සිපිරි ගෙයයි.
තමන්ගේ සිංහල-බෞද්ධ රාජ්‍යය පිළිබඳ සිහිනය ඇස් පනාපිටම බොඳවී යනු බලමින් අපේක්‍ෂා භංගත්වයට පත්ව ඇති ‘දේශප්‍රේමීන්’ වෙනුවෙන් ‘දෙමළ විරෝධය’, ‘මුස්ලිම් විරෝධය’ හා ‘බටහිර විරෝධය’ හැර වෙන ප්‍රතිකර්මයක් රාජපක්‍ෂවරුන්ට නොමැත. මංමුලාවූ දේශප්‍රේමය මුස්ලිම්-විරෝධී හෝ දෙමළ විරෝධී හෝ කිතුනු විරෝධී දිශාවකට යොමු කිරීම පාලකයන් හමුවේ ඇති එකම විකල්පයයි. ප්‍රශ්නය නම් කිහිප වරක් වැටුණු නරා වළට තවත් වරක් පැනීමට තරම් බහුතර ජනතාව අඥානසම්පන්නද යන්නයි. ■

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි