21.7 C
Sri Lanka
24 March,2023

පඩි කපන්න ඉල්ලීම අසාධාරණයි – ලංකා ගුරු සංගමය

Must read

මැයි මාසයේ වැටුප හෝ ඉන් කොටසක් රජයට පරිත්‍යාග කරන ලෙස ජනාධිපති ලේකම් පී.බී ජයසුන්දර මහතා රාජ්‍ය ආයතන ප්‍රධානීන් හා රාජ්‍ය සේවකයන් වෙත ලිපියක් යවමින් කළ  ඉල්ලීම අසාධාරණ ඉල්ලීමක් බව ලංකා ගුරු සංගමය නිවේදනයක් නිකුත් කරමින් පවසයි.

රාජ්‍ය ආයතනවල ප්‍රධානීන්, සිය ආයතනවල සේවකයන්ගේ වැටුප් පරිත්‍යාග කරන ලෙසට අනවශ්‍ය බලපෑම් කිරීමේ ඉඩක් ඇති බවත්, ජනාධිපති ලේකම්වරයාගේ ලිපියෙන්ද එවැනි බලපෑම් වක්‍රාකාරව දිරිගන්වා ඇති බවත් ගුරු සංගමයේ නිවේදනයෙන් පෙන්වාදෙයි.

මැයි 07 වන දින ලංකා ගුරු සංගමය සිය නිවේදනය නිකුත් කර ඇත. එදිනෙදා අත්‍යවශ්‍ය ආහාර ද්‍රව්‍ය ලබා ගැනීම සඳහා ජනතාවට අධික වියදමක් දැරීමට සිදුව ඇති බවත් එවැනි පසුබිමක රාජ්‍ය සේවකයන්ගේ වැටුප කපා හැරීම අසාධාරණ බවත් නිවේදනයේ සදහන් වේ.

හංසි මානවඩු

එම සම්පූර්ණ නිවේදනය මෙසේය.

‘ජනාධිපති ලේකම් පී.බී. ජයසුන්දර මහතා විසින් ජනාධිපති ලේකම් කාර්යාලයේ නිල ලිපි ශීර්ෂය භාවිතා කරමින් පෞද්ගලික ආයාචනයක් ලෙස සියලූම රාජ්‍ය සේවකයින් සහ රාජ්‍ය ආයතන ප‍්‍රධානීන් වෙත යොමු කර ඇති 2020 මැයි 05 දිනැති ලිපියක් මගින් ඉල්ලා ඇත්තේ සියලූම රාජ්‍ය සේවකයන්ගේ මැයි මස වැටුප නොගෙන එම වැටුප රජයේ වියදම් පියවා ගැනීමට පරිත්‍යාග කරන ලෙසයි.

සියලූ රාජ්‍ය සේවකයන්ගේ මැයි මස වැටුප පරිත්‍යාග කිරීමේ ආයාචනයක් යොමු කිරීම මගින්, කෝවිඩ් 19 වසංගත තත්වය හමුවේ නතර කිරීමට සිදු වූ ගුරු-විදුහල්පති වැටුප් විෂමතා ඉවත් කර වැටුප් වැඩි කරීමේ අරගලය, තැපැල්, දුම්රිය, විශ්ව විද්‍යාල අනධ්‍යන කාර්ය මණ්ඩල හා රාජ්‍ය සේවයේ අනෙකුත් සේවාවන්ගේ වැටුප් අරගල ඉදිරියේ දී මතුවීම වැලැක්වීම සඳහා ගන්නා උපක‍්‍රමයක් ද යන ගැටලූව අප ඉදිරියේ ඇත. පවතින වාතාවරණය තුළ විදේශ ආධාර ලැබෙමින් තිබියදී  සහ ඛනිජ තෙල් මිල ඉතා පහළ මට්ටමක පැවතියදී මෙසේ රාජ්‍ය සේවක වැටුප ඉල්ලා සිටීම රජයට මූල්‍ය අර්බුදයක් ඇති බව රාජ්‍ය සේවකයින්ට මවා පෙන්වීමට දරණ උත්සාහයක් දැයි සැකයක් ද මතු වේ.

ඉතා අවම වැටුප් ලබමින් දැඩි ජීවන අපහසුතාවලින් පෙළෙන රාජ්‍ය සේවකයාගේ අපේ‍්‍රල් සහ මැයි මස ණය වාරික අය නොකිරීමේ තීරණයක් ගන්නා ලද්දේ කෝවිඞ් 19 වසංගත තත්වය හමුවේ රාජ්‍ය සේවකයා මුහුණු දෙන ආර්ථික පීඩනයන් අවම කිරීම සඳහාය. එහෙත් එම සහනය අපේ‍්‍රල් වැටුපට අදාළව ගුරු-විදුහල්පතිවරු ඇතුළු රාජ්‍ය සේවකයන් බොහෝ දෙනෙකුට හිමි නොවීය. එම සහනය ලබාදීම හේතු කොටගෙනම රාජ්‍ය සේවකයාට අපේ‍්‍රල් මස ලබාදීමට නියමිතව තිබූ උත්සව අත්තිකාරම් මුදල ද අහිමි කරන ලදී.

ජනාධිපති ලේකම්වරයා උක්ත ලිපියේ ප‍්‍රකාශ කරන පරිදි ගමන් වියදම් ඇතුළු විවිධ වියදම්  නොමැති වුවද රටේ පවතින තත්වය හමුවේ එදිනෙදා අත්‍යවශ්‍ය ආහාර ද්‍රව්‍ය ලබා ගැනීම සඳහා ම ජනතාවට අධික වියදමක් දැරීමට සිදුව ඇත. මෙවැනි තත්වයක් තුළ ජනාධිපති ලේකම්වරයා උක්ත ලිපියෙහි සඳහන් කරන්නේ ‘‘ජනාධිපති කාර්යාලයේ සියලූ දෙනාම මෙම කාර්යයට සහභාගිවීම දිරිගැන්වීමට මා විසින් කටයුතු කරනු ඇත. ඔබටද එසේ ඔබගේ කාර්ය මණ්ඩලය මෙම දායකත්වයට මෙහෙයවීමට කටයුතු කළ හැකි යයි විශ්වාස කරමි.’’ යනුවෙනි. ආයතන ප‍්‍රධානීන් ද අමතා ඇති ජනාධිපති ලේකම් කාර්යාලයේ නිල ලිපි ශීර්ෂයේ සඳහන් මෙම ලිපියේ මේ ආකාරයෙන් සඳහන් කිරීම තුළ නිලධාරීන් රාජ්‍ය සේවකයාට  මේ සඳහා විවිධාකාරයෙන් බලපෑම් කිරීමට ඉඩ ඇත.

රාජ්‍ය සේවකයාගේ දුෂ්කරතා හඳුනාගෙන 07/2020 රාජ්‍ය පරිපාලන චක‍්‍රලේඛය මගින් අවම සහන ලබා දී, අනෙක් අතට ඔවුන්ගේ මැයි මස වැටුප හෝ කොටස් ඉල්ලා සිටීම ගැටලූ සහගත බව ලංකා ගුරු සංගමය විසින් පෙන්වා දෙයි.’

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි