No menu items!
26.5 C
Sri Lanka
3 December,2023

පක්ෂය තුළ අර්බුදයක් නෑ

Must read


එක්සත් ජාතික පක්‍ෂ පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී
ජේ සී අලවතුවල

එජාපයේ පසුපෙළ මන්ත්‍රීවරුන්ගේ දුක්ගැනවිලි සම්බන්ධයෙන් සොයාබලා නිර්දේශ පක්ෂ කෘත්‍යාධිකාරී මණ්ඩලයට ඉදිරිපත් කරන්න කමිටුවක් පත්කළා. ඔබ තමයි ඒ කමිටු ප්‍රධානියා. ඒ කමිටු නිර්දේශ කොපමණ ප්‍රමාණයක් මේ වනවිට ක්‍රියාත්මක කරලා තිබෙනවාද?
මම හිතන්නේ 50%ක් විතර. ඇත්තටම රනිල් වික්‍රමසිංහ අපේ නායකතුමාට විරුද්ධව පාර්ලිමේන්තුවට විස්වාසභංගයක් පැමිණි වෙලාවේ ඔබ දන්නවා පක්ෂයේ ප්‍රතිසංවිධානය අරමුණු කරලා, ඒ අවශ්‍ය නිර්දේශ ඉදිරිපත් කරන්න කමිටු කිහිපයක් පත්කළා. ඒ එක කමිටුවක් පිළිබඳව තමයි ඔබ මේ මගෙන් විමසන්නේ. එතැනදී ඇත්තටම පසුපෙළ මන්ත්‍රීවරුන්ගේ නැතිනම් ඇමති ධුර නියෝජ්‍ය ඇමති ධුර නොදැරූ අපේ පක්ෂයේ පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරුන්ගේ දුක්ගැනවිලි පිළිබඳව තමයි මේ කමිටුවෙන් සොයා බැලු‍වේ. මන්ත්‍රීවරුන්ගේ දුක්ග ැන්විලි කිව්වාට මෙතන තිබුණේ මන්ත්‍රීවරුන්ගේ පුද්ගලික ප්‍රශ්න නෙවෙයි. මෙතන තිබුණේ ඔවුන් තමන්ගේ ජනතාවට වැඩකරනකොට පැනනග ින ප්‍රශ්න නිරාකරණය කරලා දෙන්න කියන කාරණය. මොකද මන්ත්‍රීවරයෙක්ට තමන්ගේ පාක්ෂිකයෙක්ගේ අවශ්‍යතාවක් ඉටුකරලා දෙන්න ඇමතිවරයා ළඟට ආවට ඔහු මුණ ගැහෙන්න වෙලාවක් ගන්න බැහැ. ඔවැනි ප්‍රශ්න. ඉතිං ඒ ප්‍රශ්න ගොඩකට නායකතුමා මේ වෙනකොට විසඳුම් ලබා දී තිබෙනවා. ඇත්තටම ගම්පෙරළිය කියන්නෙත් අපේ කමිටු නිර්දේශයක් ක්‍රියාත්මක කිරීමක්.

එජාපයේ නායකත්ව මට්ටමින් සිදුවිය යුතු ප්‍රතිසංවිධා නයන් පිළිබඳව නිර්දේශ ඉදිරිපත් කරන්න පත්කළ රුවන් විජේ වර්ධන කමිටු වාර්තාවට එතකොට මොකද වුණේ?
ඒකත් යම්‍ මට්ටමකට දේවල් සිද්ධ වෙලා තිබෙනවා. කිසිදෙයක් වුණේ නෑ කියලා කියන්න බෑ. ඒත් මන්ත්‍රීවරුන් පක්ෂය තුළ බලාපොරොත්තු වූ ප්‍රතිසංස්කරණයන් ඒ තුළින් කරගන්න බැරිවුණා. ඒක මම පිළිගන්නවා. ඊට පස්සේ පසුගි ය දින 51 ක තුළ අපි මන්ත්‍රීවරු නිරන්තරව හමුවෙනකොට යම් යම් දේවල් සාකච්ඡා කළා. ඒත් දැන් මාස එකහමාරක් විතර ගතවෙලා නිසා, අමතකවීම් වගේ දේවල් නිසා නැවත හිටපු තැනටම ඇවිත් කියලා කෙනෙකුට හිතෙන්නත් පුළුවන්.

ඔබ ඔය කියන කාරණය නිසා වෙන්න ඇති හේෂා විතානගේ වගේ මන්ත්‍රීවරුන් කියනවා අපි අයවැයේ යම්‍ යම් වැය ශීර්ෂයන් වලට ඡන්දය දෙන්නේ නෑ කියලා. තමන්ට ඒ සඳහා සහාය දෙන පසුපෙළ කණ්ඩායමක් ඉන්නවා කියලා…
ඔව්, එහෙම කියනවා. කණ්ඩායමේ මෙච්චර ඉන්නවා කියලා ගණන් මිනුම් කියනවා. මෙහෙම හිතන්න. දින 51 සිද්ධිය වුණේ ඇයි? ජනාධිපති සිරිසේන ඔවැනි තීරණයක් ගත්තේ ඇයි? හේතුව තමයි අපේ පක්ෂයේ සමහර නායකයින් මම විස්සක් අරං එන්නම් සර් තිහක් අරං එන්නම් සර් කියලා ජනාධිපතිට ලණු දීම. එතකොට මොකද වුණේ අන්තිමට, එහෙම අරං එන්න කතාකරපු අයත් ගියේ නෑ. නතර වුණා. ඒ නිසා ඔය කතාකරන දේවල් අපි එතරම් ගණන් ගතයුතු නෑ. මොකද මේ පක්ෂයෙන් කැඩිලා ගියොත් ඒ පුද්ගලයාට දේශපාලන අනාගතයක් නෑ. ඉතිං එහෙම කියෙව්වට කවුරුත් යන්නේ නෑ.

ඔබ කොහොම කීවත් එජාපය තුළ නැවත ඇතිවී තිබෙන මේ පක්ෂ ප්‍රතිසංවිධාන ගැටලු‍ව නිසා දින 51 අරගලයෙන් පසුව නායක රනිල් වික්‍රමසිංහ ගොඩනගනවා කිව්ව පුළුල් සන්ධාන කතාවත් දැන් නිකං කතාවක් විතරක් වෙලා නේද?
අපි කවුරුත් දන්නවා එජාපය පහුගිය ඔක්තෝබර් 26 වෙනකොට ජනතාව අතර පසුබෑමකට ලක්වෙලා තමයි හිටියේ. ඒක තමයි පැහැදිලි ඇත්ත. ඒත් සිරිසේන ජනාධිපතිවරයා කරපු මේ වැඬේ නිසා ගමේ එජාප පාක්ෂිකයා පිබිදුණා. ඊළඟට 2015 ජනවාරි 08 ජයග්‍රහණයට අපි එක්ක එකතුවුණ, පසුව අප අතහැර ගොස් සිටි බොහෝ දෙනෙක් අපි එක්ක එකතුවුණා. ඒ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය රැකගන්න. මධ්‍යස්ථ කණ්ඩායම් නොයෙකුත් සිවිල් සංවිධාන පක්ෂ මේ කණ්ඩායම අස්සේ හිටියා. ඉතිං ඉදිරි දේශපාලන ජයග්‍රහණ සඳහා ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී ජයග්‍රහණ සඳහා මේ පිරිස එක්ක ඉස්සරහට යෑමේ උවමනාවක් අපිට මේ පක්ෂයට තිබෙනවා. ඒ නිසා තමයි ඔය පුළුල් සන්ධාන කතාව එන්නේ. තවමත් ඒ සඳහා සාකච්ඡා සක්‍රියයි. ඒවා ඉදිරියට යනවා. ඒකෙම කොටසක් විදිහට පාර්ලිමේන්තුවේ දැනට අපි සමග නැති එහෙත් අපිත් එක්ක එකට ගමනක් යන්න කැමති බොහෝ දෙනෙක් එක්කත් සාකච්ඡා මේ වනවිට සාර්ථකව සිදුවෙනවා. ඒ නිසා මේ පුළුල් සන්ධානය ඉදිරියේදී අනිවාර්යයෙන්ම ගොඩනැගෙනවා.

ඔබ කියනවා වැටිලා හිටපු පක්ෂය දින 51 අරගලයෙන් නැගිට්ටා කියලා. මම කිව්වොත් දැන් නැවත හිටිය තැනටම පල්ලම් බැහැලා කියලා…
නැහැ මම ඒක පිළිගන්නේ නෑ. මම ජනතාව අතර ඉන්න කෙනෙක්. ජනතාවගෙන් ලැබෙන ප්‍රතිචාරය හොඳටම හොඳයි. ගම්පෙරළිය එන්ටර්ප්‍රයිසස් ශ්‍රී ලංකා වගේ වැඩසටහන් නිසා ජනතාවගේ එජාපය කෙරෙහි උනන්දුව වැඩිවෙලා.

ඒ කියන්නේ ගම්පෙරළිය කියන්නේ එජාපයට ඡන්ද දිනාගන්න ගමට නාස්තිකාර විදිහට සල්ලි පොම්පකරන වැඩසටහනක්.
නැහැ එහෙම නෙවෙයි. මම මුලින් කිව්වා වගේ මේ වැඩසටහනත් නිර්මාණය වෙන්නේ මගේ කමිටු නිර්දේශයකට අනුව. මොකද ගම දියුණු කරන්න ගමට සල්ලි යන්නේ නැහැ කියලා ලොකු කනස්සල්ලක් අපේ මන්ත්‍රීවරුන්ට තිබුණා. ගමට අඩුපාඩුවක් වුණ පාර, ජල පහසුකම, වැව වගේ දේවල් හදාගන්න සංවර්ධනය කරන්න ඒ අවශ්‍ය මුදල් පහුගිය කාලේ නියමිත විදිහට නියමිත ප්‍රමාණයට ආවේ නෑ. මුල් වටයේදී ගම්පෙරළිය සඳහා ලක්ෂ 1000ක් වෙන්කළා. ඒත් හොර ආණ්ඩුව ආවාට පස්සේ ඒක අසාර්ථක කළා. දැන් අලු‍ත් ආණ්ඩුව පත්වුණාට පස්සේ පළමු කැබිනට් එකෙන්ම ලක්ෂ 3000ක් පාස් කරලා තිබෙනවා. එක ප්‍රාදේශීය ලේකම් බල ප්‍රදේශයක් දියුණු කරන්න. ඉස්සර සංවර්ධන වැඩවලට අවශ්‍ය මුදල් එනකොට අවුරුද්දේ මැදක් ගිහිං. එතකොට අවුරුද්ද අවසන් වෙනකොට කරගන්න බෑ. සමහර වෙලාවට සල්ලි ආපහු යනවා. මේ ගමන එහෙම නෑ. දැනට ආසන 160න් 100ක් පිළිබඳ යෝජනා ඇවිත් ඒවා දිස්ත්‍රික් ලේකම් හරහා ප්‍රාදේශීය ලේකම් දක්වා ගිහිං තිබෙනවා. අපිට තිබෙන වාර්තා අනුව පෙබරවාරි මාර්තු වෙනකොට 50%ක් වැඩ පටංගන්න පුළුවන්. ජූනි, ජූලි වෙනකොට ඒවා ඉවරකරන්න පුළුවන් වෙයි.

පළාත් සභා මැතිවරණය එකඑක හේතු ඉදිරියට දමමින් ප්‍රධාන පක්ෂ දෙකම කල් දමමින් සිටින බව පෙනෙනවා..
මෙහෙමයි මුලින්ම කියන්න ඕනෑ මෙහෙම දෙයක්. දැන් රටට මුලින්ම අවශ්‍ය මැතිවරණය මොකද්ද? මට නම් හිතෙන්නේ දැන් රට තුළ උද්ගතවෙලා තිබෙන දේශපාලන ව්‍යාකූලභාවය අවසන් කරන්න නම් මුලින්ම ජනාධිපතිවරණයකට අපි යන්න ඕනෑ. ඒකට දැන් ජනාධිපතිට ඕනෑ නම් අවස්ථාව තිබෙනවා. ඒත් ඒ පාර්ශ්වය ඒ කරුණ මගහරිමින් පළාත් සභා පාර්ලිමේන්තු මැතිවරණ ඉල්ලනවා. අපි ජනවාරි 8 ජයග්‍රහණයට පෙර මැතිවරණ ප්‍රකාශයේ මොකද්ද කිව්වේ? අපි කිව්වේ පළාත් සභා මැතිවරණය සියලු පළාත් සභා සඳහා එකම දිනයකදී තියන්න ඕනෑ කියලා. ඒ අනුව බැලු‍වොත් අපිට ලබන නොවැම්බරය වෙනකොට තමයි තියන්න වෙන්නේ. එහෙනම් මොකද්ද කරන්න පුළුවන්. අපිට ඕනෑ නම් පළාත් සභා මැතිවරණය සහ ජනාධිපතිවරණය එකට තියන්න පුළුවන්. මේ තාක්ෂණික දියුණුවත් එක්ක ඒක එහෙම බෑ කියලා කවුරු හරි කියනවා නම් විහිළුවක්.

ඔබ කුමන තර්ක ඉදිරිපත් කළත් මෙතන ව්‍යවස්ථා අවුලක් තිබෙනවා නේද? පළාත් සභා මැතිවරණය පවත්වන්නේ කුමන ක්‍රමයටද කියන එක මුලින්ම දේශපාලන පක්ෂ තීරණය කළ යුතුයි..
ඔව් ඒක ඇත්ත. සීමානිර්ණය පිළිබඳ ප්‍රශ්නයක් තිබෙන නිසා ප්‍රායෝගිකව නව ක්‍රමයට මැතිවරණය පවත්වන්න බෑ. ඒත් දේශපාලන පක්ෂවලට ඉක්මනින් මැතිවරණයක් අවශ්‍ය නම් පාර්ලිමේන්තුවට එය තීරණය කළ හැකියි. මේ දේත් කිව යුතුයි. නව ක්‍රමය කියන්නේ ප්‍රශ්න ගොඩක්. මේක අද, හදපු අයවත් පිළිගන්නේ නෑ. ඒ නිසා මේක නිවැරදි විය යුතුයි. නැතිනම් පළාත් පාලන ආයතනවලට වුණ දේ තමයි පළාත් සභාවටත් වෙන්නේ. දැන් බලන්න පළාත් පාලන ආයතනවල හිටපු සභිකයෝ සංඛ්‍යාව දෙගුණයක් වෙලා. කවුරුත් කතාකරනවාද මේ ගැන. නෑ.. වියදම, අවශ්‍ය සම්පත් ප්‍රමාණය, සේරම දෙගුණයක් වෙලා. කොට්ඨාසයකට නියෝජිතයෙක් දෙන්න ඕනෑ කියන දේ විතරයි මේ ක්‍රමය නිර්මාණය කරපු අය සලකා බලලා තිබෙන්නේ. ඒ නිසා මේක කලබලෙන් කරන්න පුළුවන් දෙයක් නෙවෙයි.

හදිසි ජනාධිපතිවරණයක් පැමිණියහොත් එජාපය තුළ පක්ෂ ප්‍රතිසංස්කරණයන් සිදු නොවූ නිසා, නැවත නායකත්වය සඳහා කැරැල්ලක් ඇතිවෙයි කියා මත පළවෙනවා…
එහෙම මත ඕනෑ කෙනෙකුට තිබෙන්න පුළුවන්. ඒත් දැනට පක්ෂ ඇතුළේ එහෙම කිසිම ගැටලු‍වක් නැහැ. ජනාධිපතිවරයා ජනාධිපතිවරණයක් කැඳවුවහොත් අපි ඒ සමගම අපේ අපේක්ෂකයා කවුද කියලා කෘත්‍යාධිකාරී මණ්ඩලය සහ පාර්ලිමේන්තු කණ්ඩායම රැස්වී තීරණය කරනවා. දැනට කියන්නට තිබෙන්නේ අපේ මීළඟ ජනාධිපති අපේක්ෂකයා අපේ පක්ෂයේම කෙනෙක් කියන එක විතරයි. ඒක අපි දැනටම කෘත්‍යාධිකාරී මණ්ඩලය තුළ සාකච්ඡා කරලා තීරණය කරලා තිබෙන්නේ.
ඔය මොන කතා තිබුණත් එකක් මතක තබා ගන්න. අපේ පක්ෂය අපි මෛත්‍රීපාල සිරිසේන මහත්තයාට අපේක්ෂකත්වය දෙන්න තීරණය කළාට පස්සේ පක්ෂේ නායකයෝ පාක්ෂිකයෝ සියලු දෙනාම ඒ තීරණය පිළිගත්තා. ඒ අපේක්ෂකයා දිනවන්න වැඩකළා. යුඑන්පීය කියන්නේ ඒ වගේ පක්ෂයක්. ඒනිසා කවුරු අපේක්ෂකයා ගැන මොනවා කිව්වත් අන්තිමට පක්ෂය කියන්නේ කවුද එයා සමග පෙළගැහෙනවා. ඒ නිසා ඔය ආරවුල් කතා ගැන, අපි එච්චර කලබල වෙන්නේ නෑ. පක්ෂය තුළ එහෙම අර්බුදයක් නෑ.■

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි