19.8 C
Sri Lanka
7 August,2022

වෛද්‍ය සංගමයේ කුරුමානම වරදී බෙල්ලන නිර්දෝෂීයි

Must readවෛද්‍ය රුක්ෂාන් බෙල්ලන සෞඛ්‍ය ක්ෂේත්‍රය තුළ ප්‍රකට පුද්ගලයෙකි. ඔහු රජයේ වෛද්‍ය නිලධාරීන්ගේ සංගමය විසින් සෞඛ්‍ය ක්ෂේත්‍රය තුළ පවත්වාගෙන යන බලයට එරෙහිව අදහස් දැක්වූ වෛද්‍යවරයෙකි. ඔහු රජයේ වෛද්‍ය නිලධාරීන්ගේ සංගමයට විකල්පයක් ලෙස රජයේ වෛද්‍ය නිලධාරීන්ගේ සංසදය නමින් වෛද්‍ය වෘත්තිය සමිතියක් බිහි කළේය.
රාජපක්ෂ ආණ්ඩුව සමයේදී රජයේ වෛද්‍ය නිලධාරීන්ගේ සංගමය විසින් එවකට සිටි රජයට එරෙහිව ප්‍රසිද්ධියේ අදහස් පළ නොකළ බව අමුතුවෙන් කිව යුතු නැත. එවැනි කාලයක සෞඛ්‍ය අමාත්‍යාංශයේ දූෂණ වංචාවලට එරෙහිව රුක්ෂාන් බෙල්ලන වෛද්‍යවරයා එකල අදහස් පළ කළේය. කෙසේ වෙතත් රාජපක්ෂ පාලන සමයේ අවසාන කාලයෙහි සිටි සෞඛ්‍ය අමාත්‍යවරයා මෛත්‍රීපාල සිරිසේනය. වෛද්‍ය රුක්ෂාන් බෙල්ලනගේ අදහස් දැක්වීම් මෛත්‍රීපාල සිරිසේනටද එරෙහි අදහස් දැක්වීම් විය.
මෛත්‍රීපාල සිරිසේන සෞඛ්‍ය ඇමතිවරයා ධුරයෙන් ඉවත්ව 2014 අවසානයේදී ජනාධිපතිවරණ පොදු අපේක්ෂකයා විය. ඒ අතර 2014 දෙසැම්බර් 30 වැනිදා සෞඛ්‍ය අමාත්‍යාංශයේ නිලධාරීන් සහභාගී වූ අභ්‍යන්තර රැස්වීමකදී වෛද්‍ය රුක්ෂාන් බෙල්ලන විසින් සෞඛ්‍ය අමාත්‍යාංශය ගැන අදහස් දක්වා තිබුණි. එහිදී මෛත්‍රීපාල සිරිසේන සෞඛ්‍ය මෑත කාලයේ අසාර්ථකම සෞඛ්‍ය ඇමතිවරයා ලෙස හඳුන්වා තිබුණි. ඒ සිදුවීම හේතු කර ගනිමින් මෛත්‍රීපාල සිරිසේන මහතා ජනාධිපති ධූරයට පත්ව මාසයක් ගතවෙද්දී වෛද්‍ය රුක්ෂාන් බෙල්ලනගේ වැඩ තහනම් කොට පරීක්ෂණයක් ආරම්භ කර තිබුණි. ජනාධිපතිවරණ සමයේදී අපේක්ෂකයෙක්ට මාධ්‍ය ඉදිරියේ අපහාස කිරීම වැඩ තහනමට හේතු ලෙස දක්වා තිබුණේය.
එසේ වුවද වෛද්‍ය රුක්ෂාන් බෙල්ලන වෛද්‍යවරයා අදහස් දැක්වූ අවස්ථාවේදී මාධ්‍ය එම ස්ථානයේ සිටි නැත. එය නිලධාරීන්ගේ රැ ස්වීමක් වූ අතර මහින්ද රාජපක්ෂ පාර්ශ්වයට හිතවත් වෛද්‍යවරයෙකු විසින් එම අදහස් දැක්වීම වීඩියෝවක් ලෙස ස්වාධීන රූපවාහිනියට ලබා දී තිබුණි. අනෙක් අතට රුක්ෂාන් බෙල්ලන වෛද්‍යවරයා ලියාපදිංචි වෘත්තිය සමිතියක සභාපතිවරයා වන අතර, ඔහුට මාධ්‍ය ඉදිරියේ වුව අදහස් දැක්වීමට අයිතියක් තිබුණි. කෙසේ වුවත් එම චෝදනාව පිළිබඳව රාජ්‍ය සේවා කොමිෂන් සභාව විසින් පරීක්ෂණයක් සිදු කර තිබුණි. පරීක්ෂණ වාර්තාව නිකුත් විය. ඔහු චෝදනාවලින් නිදහස් කර තිබුණි. ඔහුව නැවත සේවයේ පිහිටුවීමට නියෝග කර තිබුණි. ඒ අනුව 2017 දෙසැම්බර් 16 දින වෛද්‍ය රුක්ෂාන් බෙල්ලන ජාතික රුධිර පාරවියලන මධ්‍යස්ථානයේ වැඩබලන අධ්‍යක්ෂවරයා ලෙස පත් කර තිබුණි.
වැඩබලන අධ්‍යක්ෂවරුන් ලෙස නිලධාරීන්ව පත් කිරීම යහපත් සම්ප්‍රදායක් නොවන බව කිව යුතුය. වැඩබලන නිලධාරීන්ව පත් කරන්නේ දේශපාලන අධිකාරියේ වුවමනාවටය. නිසි උසස්වීම් හා සුදුසුකම් නැතිවම වැඩබලන නිලධාරින්ව පත් කළ හැකිය. වැඩබලන තනනතුරු ලබාගන්නටත්, ඒවායේ රැඳී ඉන්නටත් දේශපාලන නායකයන්ව සතුටු කළ යුතුය. සෞඛ්‍ය ක්ෂේත්‍රයේ නම් රජයේ වෛද්‍ය නිලධාරින්ගේ සංගමය සතුටු නොකර එවැනි තනතුරුවල රැඳී සිටීම අසීරු බව රහසක් නොවේ.
සෞඛ්‍ය ක්ෂේත්‍රයේ වැදගත් තනතුරු රැසක ඉන්නේ වැඩබලන අධ්‍යක්ෂවරුන් හා අතිරේක ලේකම්වරුන්ය. එහෙත් ඒ තත්වයට විරෝධය දක්වමින් රජයේ වෛද්‍ය නිලධාරීන්ගේ සංගමය හඬනඟා තිබුණේ නැත. එහෙත් රජයේ වෛද්‍ය නිලධාරීන්ගේ සංසදය විසින් වැඩබලන නිලධාරීන්ව ඉවත් කොට, ඉහළ තනතුරුවල පුරප්පාඩු පුරවන ලෙස දිගින් දිගටම හඬ නඟා තිබුණි.
ඒ පත්වීමෙන් පසුව ටික දිනෙකින් ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේන නිලධාරීන් කිහිපදෙනෙකු සමඟ එම පත්වීම පිළිබඳව විවේචනය කර තිබුණි. ඊට ටික දිනෙකට පසුව වෛද්‍ය රුක්ෂාන් බෙල්ලනට විරුද්ධව රජයේ වෛද්‍ය නිලධාරීන්ගේ සංගමයේ දැඩි විරෝධයක් මතුවී තිබුණු අතර, රුක්ෂාන් බෙල්ලන හා සෞඛ්‍ය අමාත්‍ය රාජිත සේනාරත්නගේ සහෝදරයෙකු සම්බන්ධ වී දූෂණ වංචා සිදුකොට ඇතැයි චෝදනා එල්ලවිය.
ජාතික රුධිර පාරවියලන සේවයේ වැඩ බලන අධ්‍යක්ෂ වෛද්‍ය රුක්ෂාන් බෙල්ලන මහතා ලේ බැංකු ව්‍යාපෘතිය සඳහා අමාත්‍ය මණ්ඩලය අනුමැතිය නොමැතිව එන්.ජී.එස්. නම් යන්ත්‍රයක් මිලදී ගැනීමට උත්සාහ කිරීම, ඊට අදාළව සකස් කරන ලද ලිපියක ව්‍යාජ තොරතුරු ඇතුලත් කිරීම, එම ලිපියේ දිනය පෙර දාතම කරන ලෙසට වෛද්‍යවරියකට උපදෙස් දීම එක් චෝදනාවක් විය.
රුපියල් මිලියන 72 ක ඇස්තමේන්තුවක් සහිත සේවා ගිවිසුමක් 2018 වසර සඳහා ඇති කරන්නට උත්සාහ කළ බවත්, එම ඇස්තමේන්තුවට 2017 වර්ෂයේදී වැය වී තිබුණේ රුපියල් මිලියනකට වඩා අඩු මුදලක් බවත් දෙවැනි චෝදනාව විය.
එම චෝදනා රැගත් මාධ්‍ය වාර්තා ප්‍රධාන ධාරාවේ මාධ්‍ය ආයතන රැසක පළවිය. බෙල්ලනට එරෙහිව ජාතික රුධිර පාරවියලන මධ්‍යස්ථානයේ සේවය කරන රජයේ වෛද්‍ය නිලධාරීන්ගේ සංගමයේ සාමාජිකයන් විරෝධයකද නිරත විය. බෙල්ලනව ඉවත් නොකළොත් දීප ව්‍යාප්ත විරෝධයක් සංවිධානය කරන බවට තර්ජනය කළේය.
ඒ වෙද්දීත් රජයේ වෛද්‍ය නිලධාරීන්ගේ සංසදය නම් වෛද්‍ය රුක්ෂාන් බෙල්ලන සභාපතිත්වය දරණ වෘත්තිය සමිතිය සෞඛ්‍ය අමාත්‍ය රාජිත සේනාරත්නව ප්‍රතිපත්තිමය වශයෙන් දැඩිව විවේචනය කර තිබුණු අවස්ථා බොහෝය. අනෙක් අතට වෛද්‍ය බෙල්ලන රජයේ වෛද්‍ය නිලධාරීන්ගේ සංගමයේද දැඩි විවේචකයෙක් බව ඉහතින් කීවෙමු. එවැනි පසුබිමක සෞඛ්‍ය සේවයේ තතු දන්නෝ එම චෝදනාව එලෙසම බාරගත්තේ නැත. අනෙක් අතට සෞඛ්‍ය ක්ෂේත්‍රයේ දූෂණ වංචා රැසකදී නිහඬවම සිටි රජයේ වෛද්‍ය නිලධාරීන්ගේ සංගමය වෛද්‍ය බෙල්ලනට එරෙහිව විරෝධතා දැක්වීම ඇතැම් අයට විහිළුවක් විය.
සියල්ල මැද වෛද්‍ය බෙල්ලන ජාතික රුධිර පාරවියලන මධ්‍යස්ථානයේ තනතුරෙන් ඉල්ලා අස්වුණේය. තමන්ට ඇති සියළුම චෝදනා පිළිබඳ පරීක්ෂණයක් සිදු කරන ලෙස ලිඛිතව ඉල්ලා සිටියේය.
ඒ අනුව සෞඛ්‍ය අමාත්‍යාංහයේ හදිසි වැටලීම් අංශ්‍ය විසින් ඔහුට ඇති චෝදනා පිළිබඳව මූලික විමර්ශණයක් සිදුකර තිබුණි. විමර්ශණය වෙත ඉදිරිපත් වූ සාක්ෂි වලින් වෛද්‍ය බෙල්ලන විසින් තාක්ෂණික ඇගයීම් කමිටුවල නිර්දේශ වලට පිටින් ගොස් තීරණ ගැනීමට උත්සාහ කළ බව හෝ, තාක්ෂණික ඇගයීම් කමිටුවලට බලපෑම් කිරීමට උත්සාහ කළ බව ඔප්පු වී තිබුණේ නැත. ඔහු විසින් මිලියන 72 ක මුදලක් ශීතකරණ අලු‍ත්වැඩියාව සඳහා යෝජනා කර තිබුණද, එය තාක්ෂණික ඇගයීම් කමිටුවෙන් ප්‍රතික්ෂේප කළ පසුව ඔහු එම යෝජනාව ක්‍රියාවට නංවා තිබුණේ නැත.
ඒ අනුව ජාතික රුධිර පාරවියලන මධ්‍යස්ථානය අකර්මණ්‍ය කරමින්, වෛද්‍ය රුක්ෂාන් බෙල්ලනව එලවන්නට රජයේ වෛද්‍ය නිලධාරීන්ගේ සංගමය කටයුතු කර තිබුණේත්, ඊට පෙර ඔහුගේ වැඩ තහනම් කර තිබුණේත් ඔහුගේ වැරදි නිසා නොවේ. ඔහු තම තමන්ගේ න්‍යායපත්‍රවලට අනුකූල නොවීම නිසා තිබුණු පෞද්ගලික වෛරය පිරිමසා ගැනීම් ලෙසය.
එවැනි පුද්ගලයන්ට මාධ්‍ය ආයතන අල්ලාගෙන, තමන්ගේ විරුද්ධවාදීන්ව දූෂිතයන් ලෙස හංවඩු ගැසීමද අපහසු කටයුත්තක් නොවේ. දූෂණ වංචා චෝදනා එල්ලකිරීමට අවැසි ලෙස ලියකියවිලි ආදිය සකස් කිරීම රොකට් විජ්ජාවක් නොවේ.
මේ තත්ත්වය බෙල්ලන පමණක් මුහුණදෙන අත්දැකීමක් නොවේ. දූෂණයට, වංචාවට, විවිධ පුද්ගලයන්ගේ ආධිපත්‍යයට එරෙහිව හඬනඟන නිලධාරීන් බොහෝ දෙනෙකුට මේ අත්දැකීමට මුහුණදීමට සිදුවෙයි. බෙල්ලන වැනි නිලධාරීන්ට මුහුණදීමට සිදුව තිබෙන අත්දැකීම්, හඬක් නඟන්නට කැමති බොහෝ නිලධාරීන්ගේ හඬවල් නිහඬ කිරීමටද හේතු වී තිබෙන බව අවසානයේ ලියා තැබිය යුතුය.■

■ හංසි මානවඩු

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි