19.3 C
Sri Lanka
7 October,2022

ශ්‍රීලනිපය ජාතිවාදයෙන් ගැලවෙන්න ඕනෑ

Must read


ශ්‍රීලනිප මහලේකම්
දයාසිරි ජයසේකර

ශ්‍රීලනිප මහලේකම්වරයා විදියට, පක්ෂ යාන්ත්‍රණයේ වෙනසක් කරන්නට බලාපොරොත්තු වෙනවාද?
මුලින්ම පක්ෂයේ ප්‍රතිසංවිධානය ශක්තිමත් කරන යාන්ත්‍රණයක් ඇති කරන්න ඕනෑ. ග්‍රාමීය මට්ටමෙන් හා දිස්ත්‍රික් මට්ටමෙන් පූර්ණ ප්‍රතිසංවිධානයක් කරන්න වැඩපිළිවෙලක් සකස් කරනවා. මධ්‍යම කාරක සභාවට උඩින් දේශපාලන මණ්ඩලයක් ස්ථාපිත කරනවා. ඒක 15 දෙනෙකුගෙන් යුතු උපදේශක මණ්ඩලයක්. මේ දේශපාලන මණ්ඩලය තමයි පක්ෂයේ උත්තරීතර ආයතනය බවට පත්වෙන්නේ.

ශ්‍රීලනිපයේ හිටපු අය පොදුජන පෙරමුණට ගියා. දැන් පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීධූරය ආරක්ෂා කරගන්නට ඔවුන් ශ්‍රීලනිප සාමාජිකයන් විදියට පෙනි හිටියත්, ඔවුන් ඉදිරියේදි පොදුජන පෙරමුණ සමඟ එක්වේවි…..
අපි ඒ අයට ආරාධනා කරනවා අපි එක්ක වැඩ කරන්න. සමහර අය අපෙන් ඉවත්වුණ අය. ඒ අයව අපේ පක්ෂයෙ සංවිධායක තනතුරුවලිනුත් ඉවත් කරලා තියෙන්නෙ. එහෙත් අපි ඔවුන්ට ආරාධනා කරනවා නැවත ඇවිත් අපේ පක්ෂයෙ සංවිධායක තනතුරු බාරගන්න කියලා. ඒ වගේම ඔවුන් ඉවත් වූ මොහොතේ පත් කරපු සංවිධායකවරුන්ටත් සාධාරණයක් ඉටු වෙන විදියට වැඩපිළිවෙලක් හදනවා.

ඔවුන් අතර ඉන්නේ ශ්‍රීලනිපයේ බලවත් නායකයන්. ඔවුන් වෙනත් පක්ෂයකට යෑම ශ්‍රීලනිපය පැත්තෙන් අවදානමක් නොවෙයිද?
පරණ නායකයන් යද්දී අලු‍ත් නායකයන් පක්ෂයකට එන්න ඕනෑ. අවුරුදු ගාණක් එකම නායකයා ආසන සංවිධායකයෙක් විදියට ඉන්නකොට අලු‍ත් නායකයන් හැදෙන්නෙ නැහැ. පරණ අය ගියාම අලු‍ත් නායකයන් හදාගන්නට අපට වැඩපිළිවෙලක් තියෙන්න ඕනෑ. පරණ අය ගියාට පස්සේ අලු‍ත් නායකයන් ගණනාවක් බිහිවෙලා තියෙනවා. ඔවුන්ව ශක්තිමක් කරමින්, ආරක්ෂා කරගන්නට වැඩපිළිවෙලක් තියෙන්න ඕනෑ.

ගෙවුණු අවුරුදු හතරේදී පක්ෂය අලු‍ත් සංවිධායකවරු න් බොහොමයක් පත් කරලා තියෙනවා. ඔවුන් මෛත්‍රීපාල සිරිසේන ජනාධිපතිවරයාගේ උපදෙස් මත රාජපක්ෂ පිළට විරුද්ධව පෙනී හිටි අය. ශ්‍රීලනිපය මහින්ද රාජපක්ෂලාට එකවර ළංවීම ඔවුන්ව පාවාදීමක් නෙවෙයිද?
අපි යහපාලන ආණ්ඩුවට ගියේ අවුරුදු දෙකකට. ඒ සඳහා මධ්‍යම කාරක සභාවේ අනුමැතිය අරගෙන. එතැනින් පස්සේ අවුරුදු තුනක් යනතුරුත් අපි හිටියා. හතරවැනි අවුරුද්දටත් ඒක යනවාද කියලා තීරණයක් ගත යුතු වුණා. ඒ අනුව ඉවත්වෙන්න අපි තිරණය කළා. ජනාධිපතිතුමා තමයි ඒ තීරණය ගත්තෙ. ඒ ඉවත්වීමෙන් පස්සේත් අපි හවුල් ආණ්ඩුවේ ඉන්න ඕනෑ කියලා හිතනවානම්, ඔවුන්ට එජාපයට යන්න පුලු‍වන්. අපි දිගටම එජාපයේම හිටියොත් අපේ පක්ෂයට අත්වෙන ඉරණම මොකක්ද. එජාපය එක්ක ආණ්ඩුවේ හිටපු නිසා අපේ පක්ෂයෙන් වාමාංශික ප්‍රගතිශිලී බලවේග බොහොමයක් ඈත්වුණා. දැන්වත් ඒක තේරුම් ගන්න ඕනෑ. බලය වෙනුවෙන් එජාපය එක්ක ඉන්න බලාපොරොත්තු වෙනවානම්, ඔවුන්ට ශ්‍රීලනිපයෙන් ඉවත් වෙන්න පුලු‍වන්. ශ්‍රීලනිපය වාමාංශික ව්‍යාපාර එක්ක එකතුවෙන්න ඕනෑ.

පෙනෙන විදියට ඔවුන්ගේ ප්‍රශ්නය ශ්‍රීලනිපය එජාපයෙන් ඈත්වීම නෙවෙයි. මහින්ද රාජපක්ෂට ළංවීම…
මහින්ද රාජපක්ෂ භීතීකාව හදාගෙන තියෙන්නෙ එජාපය එක්ක ඉන්න වුවමනා අය. මහින්ද රාජපක්ෂ භිතිකාවක් ඇති කරගත යුතු නැහැ. අපි ඉන්නෙ ශ්‍රීලනිපයේ. ශ්‍රීලනිප නායකයා විදියට මහින්ද රාජපක්ෂ පත්වුණානම් ඔය කතාව කිවාට කමක් නැහැ. එහෙත් ශ්‍රීලනිප නායකයා විදියට ඉන්නෙ මෛත්‍රීපාල සිරිසේන. මහින්ද රාජපක්ෂලා සමග අපි එකතුවෙලා ගමනක් යනවා විතරයි. මහින්ද රාජපක්ෂ ශ්‍රීලනිපය පාලනය කරන්න එන්නේ නැහැ.

පොදුජන පෙරමුණට ගිය කණ්ඩායම ගැන විනය පියවර ගන්නේ නැද්ද?
අපෙන් ඈත් වෙලා පහුගිය අවුරුදු තුනහමාරේ පොදුජන පෙරමුණ එක්ක වැඩ කරපු අයට විනය පරීක්ෂණ ගන්න ඕනෑ කියලා මම දැඩිව කීවා. මුල ඉඳන්ම මම ඒ ස්ථාවරයේ දැඩිව ඉඳිමින් අභ්‍යන්තර වාද විවාද කළා. පක්ෂයට විනයක් තියෙන්න ඕනෑ බව මම කීවා. ශ්‍රීලනිපයට විරුද්ධව මුලින්ම නැගිට්ට ශ්‍රීලනිප මන්ත්‍රීවරයා තමයි දිලු‍ම් අමුණුගම. එදා ඔහුට එරෙහිව හරියට පියවර ගත්තානම් ඔය 56 දෙනාගෙන් බොහෝ අය ඒ පැත්තට යන්නේ නැහැ. එදා ඒක කරගන්න බැරිව ගියා. ඒත් දැන් අපි ඔවුන් එක්ක එකතුවෙලා ඉන්නෙ. ඉතිහාසයේ පියවර නොගත්ත අයට එරෙහිව දැන් පියවර ගන්න බැහැ. දැන් අපි හැමෝම එක පෙළට ඉන්නෙ. අද ඔවුන් අපේ හතුරන් නෙවෙයි. විනය පියවර ගැනීම එදත් අදත් එක සමාන වෙන්නෙ ඒ කාරණය තුළ.

එජාපයට ගිය අයට විනය පියවර ගන්නවාද?
ඒ අයට පොඩි කාලයක් දෙන්න වෙයි. අපි ඔවුන්ට ගෞරවයෙන් ආරාධනා කළා එකතුවෙන්න කියලා. එකතුවුණේ නැත්නම් ඔවුන්ට එරෙහිව විධිමත් පියවරක් ගන්නවා. අපි නිශ්චිත පනත් වලට විරුද්ධව පාර්ලිමේන්තුවේදී ඡන්දය දෙන්න කියලා මධ්‍යම කාරක සභාව විදියට ශ්‍රීලනිප මන්ත්‍රීවරුන්ට ඉදිරියේදී උපදෙස් දෙනවා. යම් මන්ත්‍රීවරයෙක් හෝ මන්ත්‍රීවරුන් කණ්ඩායමක් ඒ පනත්වලට පක්ෂව ඡන්දය දුන්නොත් මධ්‍යම කාරක සභාවේ තීරණයට පිටින් ගිය අය ලෙස සලකලා විනය පියවර ගන්නවා. ඒක දැන්ම හදිසියේ කරන්නේ නැහැ.

ශ්‍රීලනිපය චන්ද්‍රිකා බණ්ඩාරණායකව නොතකා හැරීම සුදුසුද?
මෛත්‍රීපාල සිරිසේන මැතිතුමාව ජයග්‍රහණය කරවන්නට මූලිකත්වය අරගෙන ක්‍රියා කළේ චන්ද්‍රිකා කුමාරතුංග මැතිණිය. ඒ 2015 දී. එහෙත් එදා මෛත්‍රීපාල සිරිසේන මැතිතුමා එජාප සාමාජිකත්වය ගත්තෙ නැහැ. ඉන්පස්සේ එතුමා ශ්‍රීලනිප සභාපතිධූරය බාරගත්තා. ඉන්පස්සේ චන්ද්‍රිකා කුමාරතුංග මැතිණියත් පක්ෂය එක්ක වැඩ කළා. ශ්‍රීලනිපය එජාපය එක්ක හිත හොඳින් ඉන්නකොට එතුමියට ගැටලු‍වක් තිබුණේ නැහැ. මම දන්නේ නැහැ ඊළඟට අපි කරන්නේ මොනවද කියලා. අපි එජාපය එක්ක දිගටම ඉන්න ඕනෑද. අපි එජාපය එක්ක හිටපු නිසා අපේ ඡන්ද පදනම කඩා වැටුණා. 15%ක තත්වයට වැටුණා. සම්පූර්ණයෙන්ම අපි දියවුණා. ඒ නිසා වෙන බලවේගයක් ඉස්සරහට ආවා. ශ්‍රීලනිප සාමාජිකයන් එතැනට ඇදිලා ගියා. ඉදිරි ජනාධිපතිවරණයකදී වැඩ කරන්නත්, තව තවත් එජාපය එක්ක හවුල් ආණ්ඩුවක ඉන්නත් බැහැ. එහෙම වුණොත් ශ්‍රීලනිපය තවත් පුංචි වෙනවා. එජාපය එක්ක ඉන්න වෙනත් කුඩා පක්ෂවල තත්ත්වයට ශ්‍රීලනිපයක් වැටෙයි. අපි එතැනින් එළියට එන්න ඕනෑ.

එජාපය ළඟ දියවීම වෙනුවට පොහොට්ටුව ළඟ දියවීම හොඳ තෝරා ගැනීමක්ද?
නැහැ. එජාපයෙන් එළියට ආ පළියට අපි පොහොට්ටුවට යටවෙන්න ඕනෑ නැහැ. අපි වෙනම මතවාදයක් සහිතව වැඩ කරන්න ඕනෑ. බණ්ඩාරනායක මහත්තයා මුලින්ම කළේ ඒක. ඒ කාලයේ සම සමාජය හිටියා වාමාංශික පක්ෂයක් විදියට. එජාපය හිටියා ලිබරල්වාදී ආර්ථික ප්‍රතිපත්ති සහිත පක්ෂයක් විදියට. බණ්ඩාරණායක මහත්තයා ශ්‍රීලනිපය හැදුවේ ඒ බලවේග දෙක අතර මධ්‍යම ප්‍රතිපදාව අනුගමනය කරන පක්ෂයක් විදියට. අදත් එජාපය එක්ක හවුල් ආණ්ඩුවෙන් ඉවත් වෙලා, ශ්‍රීලනිපයට තෝරාගන්න වෙන්නේ එවැනි මාර්ගයක්. අද එජාපය කියන්නේ අන්ත ලිබරල් ධනවාදී පක්ෂයක්. එතැන අපට කොහොමත් සුදුසු නැහැ. අනෙක් පැත්තෙන් පොහොට්ටුව ජාතිවාදී ලක්ෂණ ගණනාවක් සහිත පක්ෂයක් බවට පත්වෙලා. ඒ නිසා ජාතිවාදයත්, ලිබරල්වාදරයත් අතරමැද ප්‍රතිපත්ති තියෙන ජාතිකවාදී – වාම පක්ෂයකට හොඳ රික්තකයක් තියෙනවා. අද මිනිස්සු ඉන්නේ අපට දෙපැත්තේ ඉන්න කණ්ඩායම් දෙකේම දේශපාලනඥයන් කරපු දේවල් ගැන කම්පාවෙන්. අපි මේ දෙකටම යටවෙන්න ඕනෑ නැහැ. අලු‍ත් බලාපොරොත්තුවක් මිනිස්සුන්ට දෙන්න ඕනෑ.

එක්සත් ජනතා නිදහස් සන්ධානය මහින්ද රාජපක්ෂ කාලයේදී ජාතිවාදය පැත්තට බරවුණා.. එතැනින් මිදෙන්න අදහසක් තියෙනවාද?
ඔබේ චෝදනාව අර්ධ සත්‍යයක්. සන්ධානයේ දෙපැත්තක් හිටියා. ජාතිවාදී කණ්ඩායම් හිටියා. එහෙත් කොමියුනිස්ට් පක්ෂය, වාසුදේව නානායක්කාර මහතාගේ පක්ෂය, සමසමාජ පක්ෂය වගේ පක්ෂත් හිටියා. ඔවුන් අර්බුදවලදී කතා කළා. ඒත් සමහර ජාතිවාදී අදහස් ඊට වඩා බලවත් වුණා. සිංහල බෞද්ධ බලවේගවල ආශිර්වාදය නිදහස් සන්ධානයට ලැබුණා. එහෙත් නිදහස් සන්ධානය සම්පුර්ණයෙන්ම ජාතිවාදී බලවේගයක් කියලා කියන්න බැහැ.
ශ්‍රීලනිපයේ අපට ජාතිවාදී වෙන්න බැහැ. ශ්‍රීලනිපය සිංහල ජාතිවාදයෙන් ගැලවෙන්න ඕනෑ. දෙමළ මුස්ලිම් බලවේගත් අපේ පක්ෂයට එකතු කරගන්න ඕනෑ.

එහෙත් මෑත කාලයේ ආණ්ඩු කරපු දේශපාලන පක්ෂ දෙමළ, කඳුරට දෙමළ හා මුස්ලිම් ජනතාව ඍජුව නියෝජනය කරලා නැහැ. සුළු ජනවර්ග නියෝජනය කරපු වෙනම පක්ෂ එක්ක සන්ධාන ඇති කරගත්තා විතරයි…
ප්‍රධාන පක්ෂවල අය තමන්ගේම නායකයන්ව ඒ ප්‍රදේශවලින් බිහිකළේ නැහැ. ඒ වෙනුවට ඒ ප්‍රදේශවල ඉන්න නායකයන්ගෙන් යැපෙන්න පුලු‍වන් බව හිතුවා. දැන් ඇතිවෙලා තියෙන්නෙ කුඩා පක්ෂවල නායකයන් එක්ක ගණුදෙනු කරන ක්‍රමයක්. මම උත්සාහ කරනවා ශ්‍රීලනිපයට මුස්ලිම්, දෙමළ හා කඳුරට දෙමළ නායකයන්ව බිහිකරගන්න.

ජනාධිපතිවරණයක් කැඳවන්න ඉඩක් තියෙනවාද?
කොයිවෙලේ හරි පළාත් සභා මැතිවරණයක් එන්න පුලු‍වන්. ජනාධිපතිවරණයටත් වැඩියෙන් ඉඩ තියෙන්නෙ එවැනි මැතිවරණයකට.

ජනාධිපතිවරණයක් නැති බව නිශ්චිතව කියන්න පුලු‍වන්ද?
නිශ්චිතව කියන්න බැහැ.

පොදුජන පෙරමුණ එක්ක ශ්‍රීලනිපය එක්ව සන්ධානයක් බිහිකිරීම ගැන තත්ත්වය කොහොමද?
තවමත් ඒ ගැන සාකච්ඡා කරමින් යනවා. අනාගතයේ ඒක සිද්ධවෙන්නෙ කොහොමද කියලා බලමු.

ශ්‍රීලනිපය පැත්තෙන් සන්ධානයකට ඉදිරිපත් කරන කොන්දේසි තියෙනවාද?
කොන්දේසි නැහැ. තවමත් අපි සාකච්ඡා කරගෙන යනවා.

පොදුජන පෙරමුණේ නමින්, පොහොට්ටුව ලකුණින් පමණක් ඡන්දය ඉල්ලන්න ඕනෑ බවත්, ශ්‍රීලනිපය ඒ සන්ධානය සමග එකතුවෙන්න ඕනෑ බවත් පොහොට්ටුවේ ඇතැම් අය යෝජනා කරලා තිබුණා නේද?
ඒක ඉතින් දැන් තීරණය කරන්න පුලු‍වන් දෙයක් නෙවෙයි. අනාගතයේදී තීරණය කරන්න ඕනෑ දෙයක්. ඔයවගේ අන්තවාදී අදහස් තිබුණු අය දෙපැත්තේම ඉන්නවා. සන්ධාන හදනකොට ඔයවගේ කතා හැමදාම තිබුණා. ඒත් දැන් වැදගත් වෙන්නෙ ඔයවගේ අන්තවාදී කාරණා අල්ලගෙන දඟලන එක නෙවෙයි. සන්ධානයක් ඇති කරගන්නෙ කොහොමද කියන එක. හැබැයි අපේ පක්ෂයේ අනන්‍යතාවය අපි ආරක්ෂා කරගන්න ඕනෑ.

එසේ වුණත්, පොහොට්ටුවේ ජාතිවාදී ආකල්පවලින් ගැලවෙන්න බැරි වේවි. විශේෂයෙන්ම ප්‍රතිපත්ති තනාගනිද්දී..
ඒවා අනාගතයේදී තීරණය වේවි. ශ්‍රීලනිපය විදියට අපි ජාතිවාදී නොවන ස්ථාවරයක ඉඳලා ඒවා ගැන සාකච්ඡා කරන්න බලාපොරොත්තු වෙනවා.

දෙමළ ජාතික සන්ධානය ෆෙඩරල් ව්‍යවස්ථාවක් සම්මත කරගන්න උත්සාහ කරන බවට ප්‍රචාරයක් ගියත්, ඇත්තටම ෆෙඩරල් ව්‍යවස්ථා කෙටුම්පතක් නැති බවයි කියන්නේ. ආ ණ් ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාව පිළිබඳ විද්වතුන්ගේ කමිටුව විසින් සකස් කළ දළ වාර්තාවක් පමණයි තිබෙන්නේ. ඒක ෆෙඩරල් ක්‍රමයක් යෝජනා කරන කෙටුම්පතක් නොවෙයි…..
දෙමළ ජාතික සන්ධානය හා ජයම්පති වික්‍රමරත්න ඇතුළු කණ්ඩායමක් කරගෙන යන වැඬේ සම්පූර්ණයෙන්ම වැරදියි. 2016 ජනවාරි 06 වැනිදා ඉදිරිපත් කරපු අග්‍රාමාත්‍යවරයාගේ නව ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාවක් පිළිබඳ විධිවිධානවලට අනුව බොහොම පැහැදිළියි ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථා කෙටුම්පතක් සම්පාදනය කරන්නට විද්වතුන්ගේ කමිටුවට බැරි බව. කෙටුම්පතක් සම්පාදනය කරන්න ඕනෑ මෙහෙයුම් කමිටුවට. ඒත් දැන් වෙලා තියෙන්නෙ සුමන්දිරන් මහත්තයයි ජයම්පති වික්‍රමරත්න මහත්තයායි තව කිහිපදෙනෙකුයි එකතුවෙලා හදන ව්‍යවස්ථා කෙටුම්පතක් පාර්ලිමේන්තුවට ගේන්න උත්සාහ කිරීම. ඒකට අපි එකඟ නැහැ.

එහෙත් මේක කෙටුම්පතක් නෙවෙයි, විද්වත් කමිටුවේ එකඟතාවයක් සහිත දළ වාර්තාවක් පමණයි..
සුමන්දිරන් මන්ත්‍රිවරයා තමයි පාර්ලිමේන්තුවට ව්‍යවස්ථා කෙටුම්පතක් ඉදිරිපත් කරන්න බලාපොරොත්තු වෙන බව කිව්වේ. විද්වතුන්ගේ කමිටුවේ යෝජනාව කෙටුම්පතක් ලෙස සලකන්න බැරි බව තමයි අපිත් කියන්නේ. මෙහෙයුම් කමිටුවේ තුන්දෙනෙක් ඒ යෝජනාවලට විරුද්ධයි. දෙන්නෙක් ඒ ගැන නිරීක්ෂණ යවලා තියෙනවා. ඒ නිසා ඒ වාර්තාව මෙහෙයුම් කමිටුවේ අනුමැතිය තියෙන එකක් විදියට සලකන්න බැහැ.

කෙසේ වෙතත් අප දන්නා විදියට දැනට යෝජනා වී තිබෙන්‍ න‍ේ ෆෙඩරල් ක්‍රමයක් සහිත යෝජනාවක් නෙවෙයි. 13 වැනි සංශෝධණයේදී මූලික වශයෙන් බලාපොරොත්තු වූ සීමා වල ඉඳගෙන බලය බෙදීමේ යෝජනාවක්. ඒ ගැන ශ්‍රීලනිපයේ මතය මොකක්ද?
ශ්‍රීලනිපය විදියට පැහැදිළිවම අපි ඉන්නෙ 13 වැනි ව්‍යවස්ථා සංශෝධනය මුළුමනින්ම ක්‍රියාත්මක කරන්න ඕනෑය කියන අදහසේ. අපි හිතන විදියට ඒක තමයි පළවැනි පියවර. ඊළඟට බලය බෙදනවාද නැද්ද කියන ප්‍රශ්නයට විසඳුම් ලැබෙන්නේ 13 වැනි සංශෝධනය හරිහැටි ක්‍රියාත්මක කිරීම මත. මෙතෙක් කල් කාටවත් ඒක කරන්න බැරිවුණා. ඒත් දැන් එජාපය උත්සාහ කරන්නෙ ඒක කරන්න නෙවෙයි. මෙයාලාට ඕනෑ බලය බෙදන්න නෙවෙයි. දෙමළ ජනතාවගේ ඡන්දය ගැනීමේ ව්‍යාපෘතියක් මේක. අද වෙනතුරුත් එජාපය ව්‍යවස්ථාව පිළිබඳ එක ලියැවිල්ලක්වත් හදලා නැහැ. අද කරන්නේ කවදාවත් නොතිබුණු විදියට සුමන්දිරන්ට ඕනෑ විදියේ ව්‍යවස්ථාවක් ගේන්න උත්සාහ කිරීම. ඉන්පස්සේ අපි පාර්ලිමේන්තුවේදී ඒකට විරුද්ධ වුණාම අපට ජාතිවාදී චෝදනාව එල්ල කරයි. ඒකෙන් ජනාධිපතිවරණයකදී ඡන්දය ගන්න පුලු‍වන් වේවි. එයාලාගේ බල දේශපාලන වැඩවලට ව්‍යවස්ථාවක් හැදීමේ උත්තරීතර කටයුත්ත පාවිච්චි කරන්න එපා කියලයි අපි කියන්නෙ. අපි බලය බෙදිමට විරුද්ධ නැහැ. අපි කියන්නේ උතුරට විතරක් නෙවෙයි දකුණටත් බලය බෙදීම ඕනෑ කියලයි.■

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි