No menu items!
27.6 C
Sri Lanka
5 March,2024

උතුරේ ගංවතුර හා දෙමළ ප්‍රශ්නය

Must read


උතුරු පළාතේ ඇති වී තිබෙන ගංවතුර ව්‍යසනය නිසා දෙමළාගේ ප්‍රශ්නය කුමක් ද යන සාකච්ඡාව නැවත මතු වී ඇත. දෙරණ මාධ්‍ය ආයතනය විසින් පවත්වාගෙන වන ගංවතුර සහන වැඩසටහනට පරිත්‍යාගයක් කිරීමට පැමිණි මහාචාර්ය නලින් ද සිල්වා, ඒ අවස්ථාවේ ම දෙරණ රූපවාහිනී චැනලයට ප්‍රකාශයක් කරමින්, ගංවතුරෙන් ආපදාවට ලක් වූ පිරිස් සඳහා සහන සැපයීම දේමළ දේශපාලන ප්‍රශ්නය සමඟ සම්බන්ධ කළේ ය.
නලින් ද සිල්වා මෙහි දී කරුණු කීපයක් මතු කළේ ය. ඔහු කියා සිටි එක් වැදගත් දෙයක් වූයේ උතුරේ ගංවතුර සහන ක්‍රියාවල නියැලී සිටින හමුදා පිරිස් එසේ කරන්නේ රාජකාරියේ කොටසක් නිසාම නොවන බවයි. එසේ ම උතුරේ මෙසේ සිදුවන සහන ක්‍රියාකාරකම් බි්‍රතාන්‍යයේ චැනල් ෆෝ නාලිකාව විසින් පැමිණ රූපගත කරන්නේ දැයි ද ඔහු විමසීය. එසේ ම සුමන්දිරන් මේ අවස්ථාවේ කුමක් කරන්නේ ද යනුවෙන් ද ඔහු විමසා සිටියේ ය.
මේ ප්‍රශ්න කිසිසේත්ම අර්ථාන්විත ප්‍රශ්න නොවුණා වුව ද ඒවා සිංහල-බෞද්ධ සමාජයේ සතුටට හේතුවන ඒවා වේ. හමුදාව ක්‍රියා කරන්නේ රාජකාරියේ කොටසක් ලෙස නොවන බව නලින් ද සිල්වා මහතා දැනගත්තේ කෙසේ ද? තමන්ට වෘත්තීයමය වශයෙන් හෝ වෙනත් ආකාරයෙන් අනිවාර්ය වගකීමක් වශයෙන් පැවරී තිබෙන (යහපත් සේ ගැනෙන) කටයුත්තක නිරත වන ඕනෑම අයෙකු එය තම පුද්ගල කාරකත්වයේ කොටසක් ලෙස සැලකීම සාමාන්‍ය තත්වයකි. එසේ ම මෙවැනි කටයුතුවල රාජකාරිමය සීමාවක් තුළ නිරතවන අය පවා ඒවායේ තිබෙන මානුෂවාදී බව නිසා එවැනි කාර්යයකින් රාජකාරිමය නොවන තෘප්තියක් ලැබීම ද සාමාන්‍ය තත්වයකි. යුරෝපා යටත්විජිත ප්‍රයාණයන්හි නිරත වූ බොහෝ පිරිස් තුළ තමන් නියැලී සිටින්නේ පුළුල් මානුෂවාදී ප්‍රයාණයක ය යන විශ්වාසය පැවැති බවත් එම මානසිකත්වය යටත්විජිත ව්‍යාපෘතිය පවත්වාගෙන යාම සඳහා බෙහොවින් උපකාරී වූ බවත් රහසක් නොවේ.
චැනල් ෆෝ සම්බන්ධ චෝදනාව මුල් කාරණයට වඩා බෙහෙවින් බොළඳ එකකි. ජාත්‍යන්තර ප්‍රවෘත්ති ආයතනයක් කිසියම් සමාජයක වාර්ගික කණ්ඩායමකට විරුද්ධව සිදුවූවා යැයි කියන යුද අපරාධ (ඒවා ඇත්ත ද නැද්ද යන්න වෙනම කාරණයකි) සම්බන්ධයෙන් යොදන අවධානය මෙවැනි තත්වයක් ආවරණය කිරීම සඳහා ද දැක්විය යුතු යැයි නලින් ද සිල්වා කියන්නේ කුමන පදනමක් මත ද? අනෙක් අතට නලින් ද සිල්වා මෙහිදී උත්සාහ කරන්නේ හමුදාවන්හි සහන ක්‍රියාන්විතයන් මගින් යුද අපරාධ පිළිබඳ චෝදනාවට පැවැති වලංගුතාව ප්‍රතික්ෂේප වන බව ද? ඔහු යෝජනා කරන්නේ චැනල් ෆෝ වැනි රූපවාහිනී චැනලයක් මේ අවස්ථාවේ හමුදාවේ සහන ක්‍රියාන්විතයන් ආවරණය නොකරන්නේ එසේ කිරීම නිසා තමන් ප්‍රචාරය දුන් යුද අපරාධ චෝදනා පදනම් විරහිත දේ ලෙස පෙනී යාමට ඉඩ තිබෙන නිසා වන බව ද?
එසේ ම නලින් ද සිල්වා සුමන්දිරන් දැන් කොහේද යන ප්‍රශ්නය අසන්නේ ඇයි? නලින් ද සිල්වාට අවශ්‍ය වන්නේ උතුරේ ගංවතුර විපත් සම්බන්ධව තමන්ට ඇති වේදනාව සුමන්දිරන්ට නැති බව ප්‍රකාශ කිරීමට ද?
නලින් ද සිල්වා මෙහි දී නිරත වන දේශපාලන ව්‍යාපෘතිය තේරුම් ගත හැක. ඔහුට තහවුරු කිරීමට අවශ්‍ය වී ඇත්තේ දෙමළ ජනයාට දෙමළ වීම නිසා වූ ගැටලුවක් ඇත්තේ නැති බවයි. එසේම එවැනි ප්‍රශ්නයක් ඇතැයි සලකා කටයුතු කරන දෙමළ දේශපාලනය පරාජය කළ යුතු බව ඔහු දිගු කලක් තිස්සේ කියමින් සිටී. ඔහු මේ අවස්ථාවේ ප්‍රකාශ කරන පණිවිඩයේ අරුත ලෙස පෙනෙන්නේ උතුරේ දෙමළ ජනයාට ඇත්තේ දෙමළ වීම නිසා ඇති ප්‍රශ්න නොවන බවත්, විශේෂයෙන් දෙමළ දේශපාලනයට සිංහලයන්ට එරෙහිව කටයුතු කිරීමට පදනමක් නැති බවත් දෙමළ සමාජයට ඒත්තු ගැන්වීමට මේ අවස්ථාවේ සිංහල ජනයා කටයුතු කළ යුතු බවයි.
ඇත්ත වශයෙන්ම මේ අවස්ථාවේ සිංහල ජනයා උතුරේ ජනයාට සහන සැපයීමට උනන්දු වීම තව තවත් උනන්දු කළ යුතු දෙයකි. සිංහල හා දෙමළ සමාජ දෙක අතර පවතින දේශපාලන ගැටලුවේ ප්‍රධාන පාර්ශ්වයක් වන්නේ මේ සමාජ දෙක අතර පවත්නා දුරස්ථභාවයයි. එය ශතවර්ෂ ගණනාවක් ඈතට දිවෙන ඓතිහාසික දුරස්ථභාවයක් වනවා මෙන්ම මෑත කාලීන දේශපාලන වර්ධනයක් විසින් ද පෝෂණය කරනු ලැබූ දුරස්ථභාවයකි. කෙසේ වෙතත් මෙවැනි මැදිහත් වීම් මගින් ඉක්මනින් මේ දේශපාලන දුරස්ථභාවය සමනය කිරීමට හැකිය යන්න නම් බෙහෙවින් ගැටලුකාරී විශ්වාසයකි. කිසියම් සමාජයක සාමූහික දේශපාලන විඥානය වෙනස් කිරීම සඳහා කටයුතු කිරීම බෙහෙවින් සංකීර්ණ ක්‍රියාවලියකි. විශේෂයෙන්ම දෙමළ දේශපාලනය මෙලෙස සිංහල ජනයාගේ මැදිහත් වීම් සැක සහිත දේ ලෙස දෙමළ සමාජයට තේරුම් කර දීම ද සිදුවිය හැක්කකි. එවිට ප්‍රතිඵලය නිශේධාත්මක එකක් වනු ඇත. උත්ප්‍රාසජනක තත්වය වන්නේ නලින් ද සිල්වා වැන්නන් ප්‍රසිද්ධියේ මේ ආකාර ප්‍රකාශ කිරීම ම දෙමළ දේශපාලනයට වාසියක් වන අතරම නලින් ද සිල්වාගේ ප්‍රකාශිත ව්‍යාපෘතිට අවාසියක් වීමට ඉඩ තිබීමයි.■

නිර්මාල් රංජිත්දේවසිරි

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි