20.5 C
Sri Lanka
19 August,2022

ආණ්ඩුවක් වෙනස් කිරීමේ බලයක් ජනාධිපතිවරයාට නොතිබිය යුතුයි පාර්ලිමේන්තු මන්ත‍්‍රී වාසුදේව නානායක්කාර

Must read

 

 

මේ ආණ්ඩු වෙනස පිළිබඳව ජී.ඇල්. පීරිස්ලා ව්‍යවස්ථාවේ තර්ක පෙන්වන අතරේ ඔබ කීවා මේක ව්‍යවස්ථාව පිළිබඳ ප‍්‍රශ්නයක් නොවෙයි, ආණ්ඩු බලය පිළිබඳ කාරණයක් කියලා…
අධිකරණයට පුලූ‍වන් ව්‍යවස්ථා ප‍්‍රශ්න තීන්දු කරන්න. මේක ව්‍යවස්ථා ප‍්‍රශ්නයක් නෙවෙයි. දේශපාලන ප‍්‍රශ්නයක්. එ.ජා.ප. පාර්ශ්වය සහ අපේ පාර්ශ්වය කියන දෙපැත්තම මේ මොහොතේ ආණ්ඩු බලය අල්ලාගැනීමටයි උත්සාහ කරන්නෙ.

ඔබ කලෙක පටන් වත්මන් ආණ්ඩුව පරාජය කිරීම පිළිබඳ සාකච්ඡාවක හිටියා. පාර්ලිමේන්තුව රැුස්වුණු අවස්ථාවක, වත්මන් ආණ්ඩුව විශ්වාසභංගයක් හෝ අයවැය යෝජනාවකින් පරාජය කොට ආණ්ඩුවක් ලබාගැනීම පිළිබඳවයි ඔබ යෙ ා්ජනා කළේ. ඒ ක‍්‍රමය වෙනුවට මෙවැනි ක‍්‍රමයක් පාවිච්චි කිරීම ගැන ඔබේ අදහස මොකක්ද? ඒක නොකළේ පාර්ලිමේන්තුවේ බලය නොතිබුණු නිසාද?
පාර්ලිමේන්තුවේ අපට ඡුන්දය දෙන්න හිටපු අය උනන්දුවක් දැක්වුවා තමන් බැඳී සිටින නායකත්වයේ බලයෙන් තමන්ව නිදහස් කරගැනීම ගැන. දැන් ඒ අය නිදහස්. දැන් පුලූ‍වන් ඒ අයට අප වෙත ඡන්දය දෙන්න.

ඒ කියන්නේ මහින්ද රාජපක්ෂ දිවුරුම් දුන් මොහොත වෙද්දී ඔබේ කණ්ඩායමට බහුතරයක් හිටියේ නැහැ, අනෙක් කණ්ඩායමේ සිටින පිරිසක් තමන්ගේ පිල වෙත ගෙන්වාගැනීමට ගැනීමට බලාපොරොත්තු වූ බව….
ඔවුන්ව නිදහස් කරවාගැනීමටයි අවශ්‍ය වුණේ. ඒ අවශ්‍යතාවය එකක්. අනෙක් අතින් ජනාධිපතිතුමාට ආණ්ඩු බලය වෙනස් කිරීම සඳහා හදිසියක් තිබුණා. හේතුව වුණේ ජනාධිපති ඝාතන සැලැස්ම පිළිබඳ පරීක්ෂණ යට යෑම. එතකොට යටගිය පරීක්ෂණ මෙහෙයවීමේ අවශ්‍යතාවය තිබුණා. ඒ සඳහා සුදුසු ඇමතිවරුන් පත්කරගැනීමේ අවශ්‍යතාවය තිබුණා. ඒක තමයි හදිසි අවශ්‍යතාවය.

ඔක්තෝම්බර් 23 වැනිදා ඒකාබද්ධ විපක්ෂයේ නායකයන් හමුවූ අවස්ථාවේදීත් මේ සැලසුම ගැන සාකච්ඡා කළේ නැහැ නේද?
ඒ වෙද්දීත් තීරණයක් ගෙන තිබුණේ නැහැ.

මේක දැන සිටියේ කවුද?
දැනගෙන හිටියේ ජනාධිපති මෛත‍්‍රීපාල සිරිසේන සහ හිටපු ජනාධිපති මහින්ද රාජපක්ෂ පමණයි. අපි කවුරුත් දැනගෙන හිටියේ නැහැ. අපි මූලිකව මේ ලයින් එක ඉදිරිපත් කරලා තිබුණා ඒකාබද්ධ විපක්ෂය විදියට.

ඒත් ඒකාබද්ධ විපක්ෂය ඇතුලේ මෛත‍්‍රීපාල සිරිසේන සමග එක්වීම පිළිබඳ අවසන් තීරණයක් අරන් තිබුණෙ නැහැ. ඒ කණ්ඩායමේ හිටියා ඔබ ඉදිරිපත් කරපු ලයින් එකට අකැමති අය. එසේ තිබියදී මහින්ද රාජපක්ෂ තනිවම තීරණයක් ගත්තා?
ඒකාබද්ධ විපක්ෂයේ කණ්ඩායමක් හිටියා අපි ඉදිරිපත් කරපු වැඩපිළිවෙලට එකඟත්වයක් නොතිබුණු. ආණ්ඩු වෙනසෙන් පස්සෙ ඒ අයත් එකඟ වුණා. අපි හිතාගෙන හිටියෙ ආණ්ඩුව වෙනස් කිරීම සඳහා තීරණාත්මක වෙලාවක් එන්නට ඕනෑ බව. තීරණාත්මක වෙලාවකදී තමයි යම් පිරිසක් එකතුවෙන්නෙ. අයවැය තමයි අපි සුදුසු අවස්ථාව විදියට සැලකුවේ. එහෙම කළොත් අවශ්‍ය සංඛ්‍යාව එකතු කරගන්නට ඕනෑ බව අපි හිතුවා. ඒත් වහාම ආණ්ඩුව පිහිටුවීම අවශ්‍ය බව ජනාධිපතිවරයා සහ හිටපු ජනාධිපතිවරයා වටහාගත්තා. එතකොට ඔවුන් දෙදෙනා තීරණය කර තිබුණා ආණ්ඩුව පිහිටුවලා පාර්ලිමේන්තුවේ අනුමැතියකට යා යුතු බවට.

ඔක්තෝම්බර් 26 වැනිදා හවස පහට පමණ ජනාධිපති මන්දිරයට එන්නැයි දැනුම් දෙනකොටවත් ආණ්ඩුව පෙරළෙන බව දැන සිටියාද?
නැහැ. ඒත් ජනාධිපති මන්දිරයට කතා කරපු නිසා අපි අනුමාන වශයෙන් තේරුම් ගත්තා. මොකක්හරි ලොකු සිදුවීමක් වෙන්න යනවා කියලා. ඒ තරම්ම මේක රහසිගතව තබාගත්තා. මේක පිටට ගියොත් හදිසි ප‍්‍රතිචාරයක් එන්නට ඉඩ තිබුණු නිසා.

ඒකාබද්ධ විපක්ෂය සහ ශ‍්‍රීලනිප කණ්ඩායම පහුගිය කාලයේ හිටියේ එකිනෙකාට එරෙහිව. ඉතින් එක ප‍්‍රතිපත්තියක සිට වැඩ කිරීමේ හැකියාවක් තියේවිද?
මොනවා වෙයිද කියලා හිතාගන්න බැහැ. ඕනෑ දෙයක් වෙන්න පුලූ‍වන්. නොවෙන්නත් පුලූ‍වන්. දේශපාලනයේ මහා පෙරළිකාරී දේවල් සිදුවිය හැකි වටපිටාවක අපි ඉන්නෙ. දැන් අපි පළමු සතුරු උපද්‍රවයෙන් බේරීමට කටයුතු කරනවා. දෙවැනියට විරෝධතා සමනය කරගෙන ඉදිරියට යා යුතු අවස්ථාවක ඉන්නෙ. මොකද ජනාධිපතිවරයාට වෙන විදියක් නැහැ. අපටත් වෙන විදියක් නැහැ.

අපි මේ සාකච්ඡාව කරන්නේ ඇන්.ඇම්. පෙරේරා කේන්ද්‍රයේ සිට. ඇන්.ඇම්. පෙරේරා කියන්නේ විධායක ජනාධිපති ක‍්‍රමයට මුල්ම විරෝධය එල්ලකල නායකයෙක්. වාමාංශිකයන් විදියට ජනාධිපතිවරයා විසින් මේ අවස්ථාවේ බලය පාවිච්චි කළ ආකාරය වැරදි බව ඔබ පිළිගන්නවාද?
පාර්ලිමේන්තුවෙන් පත්වෙන ආණ්ඩුවක් වෙනස් කිරීමේ බලයක් විධායක ජනාධිපතිවරයාට නොතිබිය යුතුයි. ඒත් අද මේ ආණ්ඩුව වෙනස් කිරීමට ජනාධිපති බලය යොදාගන්නට පුලූ‍වන් වීම මේ රටට ශාන්තියක්. ප‍්‍රතිපත්තියක් ලෙස මේ විධායක ජනාධිපතිගේ බලය නිවැරදි බව අපි කියන්නෙ නැහැ. පාර්ලිමේන්තුවේ බලයයි ප‍්‍රධාන වෙන්න ඕනෑ. ඊට යටත්ව තමයි ජනාධිපතිවරයා සිටිය යුත්තේ. ඒත් මේ රට එවැනි තැනකට ඇවිත් නැහැනේ. ඒ නිසා භයානක උපද්‍රවයකින් රට ගලවාගැනීමට අපි ව්‍යවස්ථාවේ එකඟ නොවෙන ප‍්‍රතිපාදන ක‍්‍රියාත්මක කරන්න සිද්ධවුණා.

සාධාරණ හේතු මත රනිල් වික‍්‍රමසිංහ පෙන්වනවා පාර්ලිමේන්තුවේ තමන්ට බලයක් තියෙන බව. පාර්ලිමේන්තුව නොකැඳවීමෙන් එහි බහුතරය බලය ගැන නිශ්චිත තීන්දුවක් නැතිව කල් ගෙවෙනවා. මේක බරපතල තත්වයක් නොවෙයිද?
තමන්ට බහුතරය තියෙන බව ඔහුට කියන්න පුලූ‍වන්. ඔහු කියමින් ඉන්නවා. තමන් තවමත් අගමැති බවයි ඔහු කියන්නෙ. ඉවත් කිරීම් කළ ආකාරය ඔහු පිළිගන්නෑ. තමන් අගමැති බව ඔහු කියනවා. දැන් ආණ්ඩුවක් පත්වෙලා යාන්ත‍්‍රණයක් ක‍්‍රියාත්මක වෙද්දී ඔහු තමන් අගමැති බව කියනවා. ඔහුට ඒ බව කියාගෙන සිටිය හැකියි. එහෙම ගෙවෙන හැම දවසක්ම 16 වැනිදාට ළඟා වෙනවා. 16 වැනිදා අපි අපේ ආණ්ඩුවට පාර්ලිමේන්තුවේ අනුමැතිය ලබාගන්නවා.

ඔබ කීවා මේක ව්‍යවස්ථාව සම්බන්ධ කාරණයක් නෙවෙයි, දේශපාලන බලය ලබාගැනීම සම්බන්ධ කාරණයක් කියලයි. ඉතින් රනිල් වික‍්‍රමසිංහත් තමන්ගේ දේශපාලන බලය රැකගැනීම සඳහායි ක‍්‍රියාත්මක වෙන්නේ….
ඔව්. ඔහු කටයුතු කරන්නේත් බලය ලබාගැනීමට. ඔහු ඒ සඳහා ඝාතන සැලසුමක් පවා සංවිධානය කරලා තියෙනවානේ.

ඔය ඝාතන සැලසුම් චෝදනාව රනිල්ට එල්ල කරන්නෙ එක් පුද්ගලයෙක් කීව දෙයක් මත පදනම් වෙලා නේද?
නැහැ. අපි ඝාතන කුමන්ත‍්‍රණ චෝදනාව එල්ලකරන්නේ සාක්ෂියක් මුල් කරගෙන නෙවෙයි. ලාභ ප‍්‍රයෝජනය මුල් කරගෙන. ඒකට කියනවානේ පර්යේෂණ සාක්ෂි කියලා. යම් පුද්ගලයෙකුට යම් අපරාධයකින් ලාභයක් ලැබෙනවානම් අපි නිගමනය කරනවා ඒ පුද්ගලයා ඒ අපරාධය කිරීමට උනන්දුවෙන් සිටි බව. ජනාධිපතිවරයාව ඝාතනය කිරීම මේ වෙලාවේ වාසිදායක වෙන්නේ අගමැතිවරයාට.

පාර්ලිමේන්තුව 16 වැනිදා දක්වා කල් තැබීම පිළිබඳව විවිධ හේතු ඉදිරිපත් කරන්න පුලූ‍වන්. ඒත් බොහෝ අය කියන්නේ පාර්ලිමේන්තුව කල් තැබීම අල්ලස් ගෙවා මන්ත‍්‍රීවරුන්ව බා ගැනීමට කරන දෙයක් කියලයි…
ඒක දෙපැත්තෙන්ම වෙන්න පුලූ‍වන්. අල්ලස් ලබාදී ආණ්ඩුව පැත්තට ලබාගැනීම හා අල්ලස් ලබාදී ආණ්ඩුවට එක්වීම වැළැක්වීම යන දෙකම වෙන්න පුලූ‍වන්. ඒ නිසා ඒක නියුට‍්‍රල් කරලා දාන්න වෙනවා.

මෛත‍්‍රී – මහින්ද එකතුවක් පිළිබඳව මීට පෙර අප කළ විමසීම්වලදී ඔබ කීවා දෙදෙනා එකතුවීමෙන් පසුව විධායක ජනාධිපති ක‍්‍රමය අහෝසි වීමක් වුණත් විය හැකි බව. විධායක ජනාධිපති ක‍්‍රමය අහෝසි කරන්න ඉඩ තියෙනවාද?
අහෝසි කිරීමේ අදහස අප තුළ තියෙනවා. ඒක ක‍්‍රියාත්මක කිරීමට ඉඩ තියෙන්නෙ අපේ එකඟත්වයේ ප‍්‍රමාණයට විතරයි. මේක දැන් ආන්ඩුවක්නෙ. තීරණයක් ගත යුතුයි. අපි නම් කියන්නේ පාර්ලිමේන්තුවෙන් පත්වෙන ජනාධිපතිවරයෙක් සිටිය යුතුයි.

පාර්ලිමේන්තුව රැස්වීමෙන් පසුව ඔබේ කණ්ඩායමට ආණ්ඩුවක් පිහිටුවන්න හැකිවුණොත් ක්ෂණිකව ගන්නා පියවර මොකක්ද?
අපි ඉක්මන් මැතිවරණයට යෑමට බලාපොරොත්තු වෙනවා. අපට වුවමනාවක් තියෙනවා තුනෙන් දෙකක කැමැත්තක් අරගෙන වහාම මහමැතිවරණයකට යන්න. ඒ සඳහා ලොකු උත්සාහයක් යනවා. එජාපය සහයෝගය දුන්නොත් මීළඟ ආණ්ඩුව පිළිබඳව තීරණය ගැනීමේ අයිතිය ජනතාවට දීමේ හැකියාව තියෙනවා.

මෛත‍්‍රීපාල සිරිසේන ජනාධිපතිවරයාට මීළඟ ජනාධිපතිවරණයේදී සහාය දැක්වීමට මහින්ද රාජපක්ෂ එකඟ වී සිටින බව කියනවා. එහෙම වුණොත් ඒකාබද්ධ විපක්ෂයෙ පාක්ෂිකයන් මෛත‍්‍රීපාල සිරිසේනට සහයෝගය ලබාදෙයිද?
දෙන්නා එක්ක එකට අවුරුද්දක් ආණ්ඩුව කරනකොට ඒ සුදුසුකම එනවා. ඒකට ජනතාව ලෑස්ති කරන්න වෙනවා. එකට ආන්ඩුව කරගෙන යද්දී මෛත‍්‍රීපාල සිරිසේනට සුදුසුකම නිර්මාණය වේවි. මොකද මේ දෙපාර්ශ්වය අතර දේශපාලන ප‍්‍රතිපත්ති වශයෙන් එකඟතාවයක් තියෙනවා.

ප‍්‍රතිපත්ති කෙසේ වෙතත් මෛත‍්‍රීපාල සිරිසේන මත ආලේප කළ ද්‍රෝහීභාවය මකා දාන්න පුලූ‍වන් වේවිද?
ඒ ද්‍රෝහීභාවය මකාගන්න ඕනෑ. පරණ කෝන්තර උඩ නෙවෙයි දේශපාලනය කරන්නෙ. එදිනෙදාට වුවමනා ක‍්‍රමෝපායන් එක්ක.

දැනට පෙනෙන විදියට එජාපයෙන් ඔබේ පාර්ශ්වයට එන කණ්ඩායම පිළිබඳව නිශ්චිත අදහසක් තවමත් නැහැ. විශ්වාසයක් පමණයි තියෙන්නෙ. පාර්ලිමේන්තුව රැුස්වන අවස්ථාවේදී මහින්ද රාජපක්ෂට බහුතරය පෙන්විය නොහැකි වුණොත්?
එදාට පරාජය වුණොත් ආණ්ඩුව විසිරී යනවා. ව්‍යවස්ථාව අනුව ආණ්ඩුව යම් මුදල් පනතක් හෝ රෙගුලාසියක් පරාජය වුණොත් ආණ්ඩුව විසිර යනවා. නැවත ආණ්ඩුවක් නිර්මාණය කළ යුතුයි.

ඒකාබද්ධ විපක්ෂයේ ජනාධිපති අපේක්ෂකයා බවට පත්වීමේ වුවමනාවෙන් සිටි ගෝඨාභය රාජපක්ෂ දැන් විශාල සිත් රිදීමකට පත්වෙලා ඇති නේද?
ගෝඨාභය මහත්තයා ඉතා කැමැත්තෙන් හිටියා. ඔහු මේ වැඩපිළිවෙලට සම්පූර්ණයෙන් එකඟයි. ඒ විතරක් නෙවෙයි ඔහු මෛත‍්‍රීපාල සිරිසේනගේ විශ්වාසවන්ත දේශපාලන සම්බන්ධයක්.

මීළඟට කරන දේ ගැන සැලසුම් කළාද?
අපට හුඟක් කතාබහ කරන්න වෙනවා ඉදිරි සැලැස්ම ගැන. එකිනෙකට වෙනස් සැලසුම් කිහිපයක් තියෙනවා. මහමැතිවරණයකට යන්න උත්සාහ කිරීම. එසේ නොහැකිනම් වහාම මැතිවරණයක් පැවැත්වීම. ඒ එක්ක ආණ්ඩුවේ ඉතිරි කාලය පවත්වාගෙන යෑම වගේ එකිනෙකට වෙනස් විධිපිලිවෙත් කිහිපයක් තියෙනවා.

ජනාධිපතිවරණය සියල්ලට කලින් කැඳවීමේ ඉඩක් තියෙනවාද?
එහෙම වෙන්නත් පුලූ‍වන්. මේ ජනාධිපතිවරයා තරග කරනවානම් ඒක කරන්න පුලූ‍වන්. ඒ පිළිබඳව සාකච්ඡුාවක් තියෙනවා. කොහොම වුණත් ආණ්ඩුවක් පිහිටුවීමෙන් පස්සෙ තියෙන උද්යෝගය මාසයක් හමාරක් පවතීවි. ඒ කාලය තුළ ගතයුතු තීරණ තියෙනවා.

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි