No menu items!
26.6 C
Sri Lanka
3 October,2023

ගෝඨා අවොත්: පායයිද හිරු? උතුරයිද කිරි?

Must read

ටැබූ සබ්ජෙක්ට්ස්

 

ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතාගේ නම 2020 ජනාධිපතිවරණයේ පොහොට්ටුවේල එනම් මහින්ද රාජපක්ෂ හිටපු ජනාධිපතිවරයාගේ ආශීර්වාදය හා සහයෝගය ලබන කණ්ඩායමේල අපේක්ෂකයා සේ ඉදිරියට පැමිණ ඇති බව පෙනේග මෙය පේදුරුතුඩුවේ සිට දෙවුන්දරතුඩුව දක්වා දැඩි මහින්දවාදීන්ගේ අමන්දානන්දයට හේතු වී ඇති සේයග සත් වසෙක නියඟයෙන් හෙම්බත් වූ කාස්ටක රළු පොළොවට කලකට පසුව අනෝරා වැස්සක් වැටුණාක් වැන්න ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතාගේ නිල වත්පොත් පිටුවේ ජයන්ත වික‍්‍රමසිංහ තබන මේ සටහන තවත් සුවහසක් දෙනාගේ අභිලාෂ නියෝජනය කරන බවට සැක නැතග
:උපුටනය රැවටුනා ඇති මෛත‍්‍රිල රනිල් දෙන්නාට මේ රට ගොඩගන්න බැරි බව ඔප්පුවීගෙන යනවාග තව මෙහෙම ඉස්සරහට ගියොත් සුඩානේල සෝමාලියාව වගේ වෙලා තමයි නවතින්නේග චන්දේ ගන්න මොනව හරි කියනවාග දිනලා ගිහින් උන්ට ඕනේ දේවල් උන් කරන්නේග අපිට කියපු දේවල් නෙවෙයිග උන් හොඳට අපේ සල්ලි වලින් සැප විදිනවාග අපි හැමදාම දුක කිය කිය ඉන්නවාග ඉතින් දැන්වත් මොළේ කල්පනා කරලා ගෝඨාභය රාජපක්ෂ වගේ හොද දැක්මක්ල අනාගතය ගැන හොද අවබෝධයක් තියෙනල දක්ෂ කෙනෙක් ගේන්න කටයුතු කළ යුතුයිග කාගේ කාගේත් අඩුපාඩු තියෙනවාග නමුත් රට දැන් තියෙන තත්වය අනුව ඒ වගේ කෙනෙක් අවශ්‍යයිග:නුපුටනය
පළමුවල මෙසේ වූ පමණෙකින්ම ගෝඨාභය රාජපක්ෂ නියත ලෙසිපොහොට්ටුවේ’‍ අපේක්ෂකයාය කියන්ට ලේඛකයා ඉක්මන් නොවේග ජනාධිපතිවරණය පිළිබඳව අපේ පසුගිය අත්දැකීම් නම් වැඩි වාසි ලැබෙන්නේ මුහුදට හත් ගව්වක් තියා අමුඩය ගසන අපේක්ෂකයාට නොව ස’ප‍්‍රයිසයක් ලෙස ඉදිරියට පැමිණෙන්නාට බවය එසේම ගෝඨාභය රාජපක්ෂ දකුණේ කොයිතරම් ජනප‍්‍රිය වුවද සුළුතරයන්ගේ විශ්වාසය දිනාගන්ට තවමත් අසමත් වූ පුද්ගලයෙකිග ඔහු වැන්නකු තරග බිමට එවීමෙන් දැනටමත් මහින්ද රාජපක්ෂගේ සාක්කුවේ ඇති ඡන්ද ටිකට අලූතින් එකතු වන දෙයක් නැත මේ නිසා ගෝඨාභය රාජපක්ෂගේ වත්මන් භූමිකාව සැබෑ අපේක්ෂකයා ජනාධිපතිවරණයට මාස දෙක තුනක් තියා එළි බසින තුරු වේදිකාව තැනීම වන්ටත් ඉඩ තියේග අන්න රෙදිල මෙන්න මැසිමල මෙන්න කතුර කී පමණෙකින්ම අපි ඇඳුම කපා මසා හැඳ ගනිමුද?
දෙවනුවල ගෝඨාභය රාජපක්ෂම ජනපතිවරණයට ඉදිරිපත් වුවද ඔහුගේ දිනුම බොහෝ දුරට පිළිමල් අපේක්ෂකයා මතද රඳා පවතියි රනිල් වික‍්‍රමසිංහ ඔහුගේ ප‍්‍රතිමල්ලවයා වන්නේ නම් තරගය වන් හෝස් රේස් එකක්ම නොවන බව කිව මනාද? මේ නිසා ගෝඨාභය රාජපක්ෂ ජනාධිපති වීම තවමත් අවිනිශ්චිත කාරණාවකි
මේ අවිනිශ්චිතබව පිළිබඳ චතුස්කෝටික ගැටලූව සුමනදාස අබේගුණවර්ධනටල මංජුල පීරිස්ටල නලින් ද සිල්වාටල ඉන්දික තොටවත්තට හා ගංගා මෑණියන්ට ඉතිරි කොට තබාල ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතා නියත ලෙස ජනාධිපති වන්නේය යන උපකල්පනය මතල ඇති විය හැකි තත්ත්වය පිළිබඳ යම් විශ්ලේෂණයක යෙදෙන්ට ලේඛකයා කල්පනා කරයිග එසේ විය හැක්කේ මූලික කාරණා කිහිපයක් සැපැරීමෙන් පසුව බව අපට අමතක කළ නොහැකියග මෙවැනි අවස්ථාවලදී ලේඛකයා වන්ට වඩා ඉඩ ඇති දේ උපකල්පනය කරයි නිවැරදිම නොවෙතත් නූල් බෝලය තරමකට හෝ ලිහා ගත හැකි මඟ ඒයග මෙහි පහත චිත‍්‍ර ඇඳෙන්නේල පැහැදිලිව දක්වා නැතදල එවැනි උපකල්පන අටෝරාසියක් මත බව පාඨකයා සැලකුව මනාය
පළමුවැන්න කෙටිකාලීන චිත‍්‍රය :ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතා ජනපති වූ අවස්ථාවේ පටන් මාස හයක කාලය
ඕනෑම ජනාධිපතිවරයකුට සිය පැවැත්ම පිණිස සවිමත් පාර්ලිමේන්තුවක් අවශ්‍යයගිසොඳුරු ආඥාදායකයකු’‍ වන්ට ඉඩ ඇත්තේය කියන ගෝඨාභය රාජපක්ෂ සම්බන්ධයෙන් පවා මෙය සත්‍යයග ලී ක්වාන් යූලාල මහතිර් මොහොමඞ්ලා ඉබේ බිහි නොවෙති ඔවුනට ඒ සඳහා ශක්තිය සපයන්නේ පාර්ලිමේන්තුවයිග දුබල පාර්ලිමේන්තු ආණ්ඩුවක් ඇතිව හුදෙක් පෞරුෂයෙන් පමණක් සවිමත් පාලකයෙක් බිහි නොවේග ඊට පාර්ලිමේන්තුවේ තුනෙන් දෙකක බලයක් හෝ අවම වශයෙන් සරල බහුතරයට වඩා මන්ත‍්‍රීවරුන් විස්සක් විසි පහක් වත් ආණ්ඩු පක්ෂයට අවශ්‍යයග ගැටලූව ගෝඨාභය රාජපක්ෂ කෙතෙක් දුරට මේ අවශ්‍යතාව සපුරා ගනීද යන්නයි වත්මන් ව්‍යවස්ථාව වෙනස් නොවන්නේය යන උපකල්පනය ඇතිව බලතොත් ගෝඨාභයට සවිමත් පාර්ලිමේන්තු ආණ්ඩු පක්ෂයක් හිමි වීමේ ඉඩ අවමය
මෙය ගෝඨාභයගේම වරදක් නොවේග පසුගිය වසර 22ක පමණ කාලයක් තිස්සේ අපේ රටේ බොහෝ විට වී ඇති ඇත්තේ දුර්වල පාර්ලිමේන්තු ආණ්ඩු පක්ෂයග 1994 චන්ද්‍රිකා බණ්ඩාරනායකගේ ආණ්ඩු පක්ෂය රැුඳී තුබුණේ එක වැඩි ඡන්දයකිනිග 1999දී පත් වූ ඇයගේ ආණ්ඩුව මන්ත‍්‍රීවරුන් පස් හය දෙනකු පමණක් බිලී බා ගැනීමෙන් පහසුවෙන් විසුරුවා හරින්ට රනිල් වික‍්‍රමසිංහට හැකිවිය අනතුරුව ඇති වූයේ එවැනිම දුර්වල එක්සත් ජාතික පක්ෂ ආණ්ඩුවකිග එය වසර දෙකකට ආසන්න කාලයකදී සෙත්තපෝච්චි විය
2005 පත්වූ මහින්ද රාජපක්ෂගේ ආණ්ඩුව පවා අතිශයින් දුර්වල එකක් විය අයවැය සම්මත කරන්ට පවා මහින්දට මුලින් ජනතා විමුක්ති පෙරමුණ පසුපස යන්ටත් පසුව එය කඩා විමල් වීරවංශ ඇතුළු පිරිසක් අදින්ටත් වියග 2010 ආණ්ඩුව ප‍්‍රබල වූයේ එක්සත් ජාතික පක්ෂයේ ලොකු පංගුවක් කැඞී මහින්දට එක් වූ හෙයිනිග ඒ වාසිය එලෙසින්ම ගෝඨාභයට හිමි වෙන්ට ඇති ඉඩ අඩුයග වත්මන් ආණ්ඩුව බහුතරය පවත්වා ගන්නේ ඊනියාිජාතික ආණ්ඩු’‍ විකෘතියකිනි
ගෝඨාභය රාජපක්ෂ සිය පාර්ලිමේන්තු බහුතරය සාක්ෂාත් කර ගනු ඇත්තේ කවර ලෙසකින්ද? ජනතා විමුක්ති පෙරමුණ ඔහු හා එක් වනු ඇතැයි සිතනු අසීරුය මහ මැතිවරණයකදී ඔහුට එදිරි වන දෙමළ හා මුස්ලිම් සුළු පක්ෂ මැතිවරණයෙන් පසුව ඔහු හා එක් වෙතැයි සිතනු ඊටත් අසීරුය ලංකාවෙ සුළු ජාතීන්ට ගෝඨාභය රාජපක්ෂ තවමත් යනු නයාට වහකදුරුයග ගැරැඬියාට භූමිතෙල්යග පැවැත්ම උදෙසා ගෝඨාභය රාජපක්ෂට ඇති එක් විකල්පය අද මෙන්ම ඊනියාිජාතික ආණ්ඩුවකට’‍ යාමයිග දහ නව වන සංශෝධනයෙන් හඳුන්වා දෙන ලද මේ විකෘතිය ප‍්‍රධාන පක්ෂ දෙකේම පළමු පෙළ නායකයන්ට කවුරු දිනුවත් පැරදුණත් යම් ආකාරයක බලයක් ලබා ගැන්මේ මඟ පාදයි අගමැති ධුරය ලැබෙන්නේ නම් රනිල් වික‍්‍රමසිංහ මේ විකල්පයට අකැමැති වෙතැයි නොසිතේග එසේම ඒ නිසා ඇමැති තනතුරු ගණන 30කට සීමා කර ගැන්මේ ව්‍යවස්ථාමය අවශ්‍යතාව පහව යයිග සිදුවන්ට වඩාත් ඉඩ ඇති බවට ලේඛකයාට පෙනෙන්නේ මෙයයි
:සැයු ව්‍යවස්ථානුකූලවල ඇමැතිවරුන් 30ට වැඩි වනිජාතික ආණ්ඩු’ සැකැස්ම වත්මන් පාර්ලිමේන්තුවට පමණෙකැයිදල මතු පාර්ලිමේන්තුවකට එය වෙනස් වනු ඇතැයිද කවරකුට හෝ සිහිවිය හැක්කේය සැබැවින් ඒ එසේමය අනෙක් අතට එය වෙනස් කර ගන්ට අවශ්‍ය පෙර පූර්වාදර්ශයක් මත පදනම් වූ තව එක සුළු ව්‍යවස්ථා සංශෝධනයකිග දෙපිළම එකඟ වේ නම් තුනෙන් දෙකේ බලය ලබා ගන්ට හැකි බව පොඩියක් සිහි කර ගන්න
මේ නිසා යම් හෙයකින් ගෝඨාභය රාජපක්ෂ ජනාධිපති වන්නේ නම් ඔහුගේ අගමැති රනිල් වික‍්‍රමසිංහ වන්ටද ඇමැති මණ්ඩලය දැනටමත් ඇමැති ධුර දරන විශාල පිරිසකගෙන් සමන්විත වන්ටද වැඩි සම්භාවිතාවක් තියේ
දෙවැන්නථ මැදි කාලීන චිත‍්‍රය :ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතා ජනපති වූ අවස්ථාවේ පටන් වසර දෙකක් හා තුනක් අතර කාලය
මේ චිත‍්‍රය ඉහත කරන ලද උපකල්පනය මත වෙනස් වේග අපේ උපකල්පනය ගෝඨාභය රාජපක්ෂ ජනාධිපති වනල රනිල් වික‍්‍රමසිංහ අගමැති වනල වත්මන් කැබිනෙට්ටුවේ අඩක් හෝ වැඩි පිරිසක් ඇමැති ධුර දරන ආණ්ඩුවක් නම් එහි ගමන් මඟ දැනට අප ගමන් ගන්නා මාර්ගයට වෙනස් වේය සිතීම හිතළුවකිග එවැනි තත්ත්වයකදී අප අද මෙන්ම දුග්ගැහැට විඳිමින්ල පවත්නා ආණ්ඩුවට දොස් දෙවොල් තබමින් ඊළඟ දියසේන කුමාරයා එනතුරු ඇඟිලි ගනිමින් සිටිනු ඇතැයි සිතිය හැකියග එසේම මෙවැනි රජයක් යටතේ ගෝඨාභය රාජපක්ෂ ජනාධිපතිවරයාට බොහෝ දෙනා සිතන ආකාරයේිචීන ආර්ථික මොඩලය’‍ ක‍්‍රියාත්මක කරනිසොඳුරු ආඥාදායකයා’‍ වන්ට නොලැබෙන බවත් කිවමනා නොවේ
හැබැයි යම් හෙයකින් අපේ උපකල්පනය වැරැදීල ගෝඨාභය එක්සත් ජාතික පක්ෂයෙන් යම් පිරිසක් කඩාගෙන සිය බහුතරය සකස් කර ගන්නේ නම් චිත‍්‍රය තරමක් වෙනස් වේග :මෙය වෙන්ට ඉඩ නැත්තේම නැති හැබැයි අඩු අවස්ථාවකි එවිට ඔහුගේිසොඳුරු ආඥාදායක’‍ භූමිකාව රඟපාන්ට වැඩි හැකියාවක් ලැබෙන අතර චීනය සමඟ වඩා ප‍්‍රබල සම්බන්ධයක් ගොඩ නඟා ගැනීමේ අවස්ථාවද ලැබේග මෙසේ වී නම් ඇතිවනු ඇත්තේ 2010-2013 අතර කාලය තුළ ඇති වූවාක් මෙන් සාපේක්ෂව ප‍්‍රබල හා ආර්ථික සංවර්ධන වේගය වැඩිල පොළොව මත යම් යම් දේවල් සිදුවන බව පෙනෙන තත්ත්වයකිග මීට ප‍්‍රධාන හේතුව වනු ඇත්තේ චීනය විසින් කරනු ඇතැයි සිතිය හැකි සාපේක්ෂව විශාල ආයෝජනයයිග එසේම ගෝඨාභයගේ අධිකාරවාදී නායකත්වය මෙවැනි අවස්ථාවකදී විශාල ශක්තියක් වන බවටද සැක නැතග කොටින්ම මෙසේ වන්නේ නම් ජනතාව මේ යුගය හඳුනා ගනු ඇත්තේ 2010-2015 මහින්ද රාජපක්ෂ යුගයේ දිගුවක් ලෙසිනිග එය දුෂණයෙන් තොරල සියයට සියයක් කාර්යක්ෂම තත්ත්වයක් නුවුවදල රටෙහි යම් ආර්ථික සංවර්ධනයක් බලාපොරොත්තු විය හැකි ජනතාවට කෙටි කාලීන හෝ ප‍්‍රතිලාභ ලැබෙන යුගයක් වනු ඇති බව කිව හැක්කේය
තෙවැන්න ථ දිගු කාලීන චිත‍්‍රය :ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතා ජනපති වූ අවස්ථාවේ පටන් වසර පහකට පසු කාලය
ඉහත අවස්ථා දෙක අනුව වෙන වෙනම මේ චිත‍්‍රය අපටම ඇඳ ගත හැකියග පළමු අවස්ථාවට අනුව එය 2019 වැනි තත්ත්වයක් වනු ඇත දෙවැනි අවස්ථාවට අනුව 2015 වැනි තත්වයක් වනු ඇත මේ දෙකම නරකම නොවන එහෙත් හොඳමද නොවන අවස්ථාය මොනම හේතුවක් නිසාවත් සිය සහෝදරයා වූ මහින්ද රාජපක්ෂගේ නායකත්වය අබිබවා යන්ට ගෝඨාභය රාජපක්ෂට නොහැකි වනු අතර බොහෝ දෙනා සිතන ආකාරයට ඔහුගේ නායකත්වය තුළ පෙර නුවූ විරූ මහා විප්ලවයක් වීමේ අවස්ථාවක් මෙතක් නම් නොපෙනේන
පුවත්පතෙහි සීමිත ඉඩ උඩ අද ලැබුණේ චිත‍්‍රයන්හි දළ කටු රූප ඇඳ ගන්ට පමණෙකි ඉදිරි ලිපියකදී ඉන්දීය චීන කලාපීය බල තුලනය තුළ මේ චිත‍්‍ර තවදුරටත් විකසනය කරන්ට බලාපොරොත්තු වෙමි රැඳී සිටින්න

- Advertisement -

පුවත්

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

අලුත් ලිපි